31. augusta 2021

Na Kysuciach a na východe Slovenska by malo vzniknúť 75 nových pracovných miest. Vláda v utorok 31. augusta schválila firmám Schaeffler Kysuce a MSK Matec Slovakia investičnú pomoc v celkovej výške takmer 6 miliónov eur. Bude vo forme úľav na dani z príjmov. Firmy sľúbili, že vytvoria spolu 75 nových pracovných miest.

55 nových miest pre Kysuce

Spoločnosť Schaeffler Kysuce rozšíri v Kysuckom Novom Meste svoje technologické centrum zamerané na vývoj sekvenčného testovania nových mechatronických systémov pre hybridné automobily a elektromobily.

Investícia vo výške viac ako 15,3 milióna eur vytvorí do konca roka 2023 spolu 55 nových pracovných miest a firma môže dostať aj štátnu investičnú pomoc vo výške viac ako 5,3 milióna eur formou úľavy na dani z príjmov. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosť Schaeffler Kysuce z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý v utorok schválila vláda.

„V rámci investičného zámeru prijímateľ plánuje vynaložiť minimálne 15,363 milióna eur ako oprávnené investičné náklady na obstaraný dlhodobý hmotný majetok vo forme budov, strojov, prístrojov, zariadení a do konca roku 2023 plánuje vytvoriť 55 nových pracovných miest,“ uviedol rezort hospodárstva v predkladacej správe k schválenému materiálu.

Schaeffler Kysuce je dcérskou firmou nemeckej spoločnosti Industriewerk Schaeffler INA – Ingenieurdienst. Skupina Schaeffler je celosvetovo významným dodávateľom v oblasti automobilového a priemyselného sektora. Skupina dosiahla v roku 2019 tržby 14,4 miliardy eur a k 31. decembru 2019 zamestnávala viac ako 87.000 zamestnancov. V súčasnosti má viac ako 170 prevádzok v 50 krajinách sveta. Zo 75 výrobných závodov je 43 lokalizovaných v Európe. Na Slovensku má Schaeffler závody v Skalici a Kysuckom Novom Meste.

Rozšírenie výroby v Sabinove

Strojárska spoločnosť MSK Matec Slovakia plánuje rozšírenie výroby kabín pre poľnohospodárske a lesné stroje. Okrem pôvodnej prevádzky v Lipanoch v okrese Sabinov otvorí novú prevádzku priamo v Sabinove. Investícia do strojov, prístrojov a zariadení by mala prekročiť dva milióny eur a rozšírením výroby má vzniknúť 20 nových pracovných miest. Vyplýva to z materiálu, ktorý v utorok schválila vláda.

Reklama

Firma požiadala štát o poskytnutie investičnej pomoci v celkovej výške necelých 1,24 milióna eur, a to vo forme dotácie na dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok v hodnote 659 960 eur a vo forme úľavy na dani z príjmov v hodnote 580-tisíc eur. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) odsúhlasil spoločnosti štátnu investičnú pomoc formou úľavy na dani z príjmov vo výške 580-tisíc eur.

Investícia spočíva v nákupe strojov a moderných technológií do novej haly v Sabinove, kde bude lakovňa, sklad, montáž, kancelárie a administratívne priestory. Procesy kovoobrábania a zvárania plánuje firma zachovať v dvoch pôvodných budovách prevádzkarne v Lipanoch.

MSK Matec Slovakia je súčasťou fínskej rodinnej skupiny MSK Group Oy, ktorá má takmer 70-ročnú tradíciu vo výrobe poľnohospodárskych a lesných strojov, prívesov pre vozidlá a lodných prívesov, plastových komponentov so širokou škálou využitia a výrobe bezpečnostných kabín pre rôzne stroje a vozidlá.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?