8. januára 2021

Pomalé listovanie vo víkendových novinách môže byť príjemné, ale ich tlač má značné ekologické náklady.

Napriek úpadku printových médií tento priemysel stále spotrebúva veľké zdroje. V roku 2018 sa v Spojenom kráľovstve predalo takmer 374 miliónov časopisov a milióny ďalších novín. Každý z nich si vyžiadal stromy, energiu, atrament a poštovné. Výsledkom procesu tlače časopisov sú emisie prchavých organických zlúčenín (VOC), ktoré sú toxické a kvôli lesklému povlaku sa papier ťažšie recykluje. Mnoho recyklačných centier ich ani neprijíma.

Správy v digitálnej podobe sú na vzostupe, ale tlač sa stále teší popularite, najmä preto, že rastie miera gramotnosti v oblastiach sveta s obmedzeným prístupom k technológiám.

Foto: Žijeme zodpovedne/Ana Hill

Existujú ekologickejšie spôsoby, ako držať krok s médiami:

  • Prejdite na spravodajské aplikácie, spravodajské weby a digitálne verzie vašich obľúbených publikácií. Nie sú bez uhlíkovej stopy, ale majú menší ekologický dopad ako tlačené materiály.
  • Ak dochádzate do práce, vyvarujte sa novín a časopisov zadarmo – bezplatné noviny sa často čítajú iba pár minút, a potom sa vyhodia.
  • Ak chcete podporovať tlačené médiá, posuňte svoje kópie priateľom, darujte ich alebo ich po prečítaní použite pri remeselných prácach – ak je to možné, recyklujte ich.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?