2. novembra 2020

Ústredný krízový štáb v pondelok (2.novembra) rozhodol, že druhé kolo plošného testovania sa bude týkať len tých okresov, v ktorých bolo počas prvého kola percento infekčných vyššie než 0,7 percenta. Víkendové testovanie sa tak nezopakuje v 25 okresoch vrátane Bratislavy a Košíc. Presný zoznam zverejní vláda v utorok.

Víkendové plošné testovanie odhalilo vyše 38-tisíc nakazených osôb z celkovo testovaných takmer 3,6 milióna ľudí. Ide teda o 1,06 percenta. Najnižšie percento pozitívnych cez víkend zaznamenali v okresoch Revúca (0,27 percenta), Banská Štiavnica (0,28 percenta) a Rožňava (0,29 percenta). Najvyšší podiel zas v okrese Čadca (3,22 percenta), Stará Ľubovňa (2,8 percenta) a Púchov (2,65 percenta).

Pomohla im korona aj reklama počas Tour de France.
Cykloznačka bratov Velitsovcov rastie

 

Reklama

Výnimku z testovaniu by podľa premiéra Igora Matoviča malo mať 25 okresov a dotýkať sa tak bude cca 54 percent ľudí. Pri takýchto pravidlách podľa neho dosiahneme to, čo sme chceli. Druhé kolo testovania na celom Slovensku neodporúčalo ani konzílium odborníkov. Podľa nich sa by sa však malo testovať len v okresoch, kde sa pri prvom kole potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 % a vyššie.

Bezplatné testy aj mimo celoplošnej akcie

O tom, či bude predĺžený zákaz vychádzania, ústredný krízový štáb stále rokuje. Po druhom kole testovania by sa podľa premiéra mali opätovne celoplošne testovať tie obce a mestá, v ktorých sa bude epidemiologická situácia zhoršovať.

Vrátime sa po pandémii k robotickému spôsobu života?
Azda v nás kríza prebudila ľudskosť

Čo nás ešte čaká? V každom okrese má vzniknúť mobilné odberové miesto, kde sa bude môcť dať ktokoľvek bezplatne otestovať antigénovými testami bez udania dôvodu. Dvakrát mesačne sa budú testovať aj zamestnanci v kritickej infraštruktúre, teda policajti, vojaci, zamestnanci nemocníc či domovov sociálnych služieb. Týkať sa to bude aj ich klientov a pacientov, ktorí prichádzajú na hospitalizáciu do nemocnice.

Meniť sa bude aj režim na hraničných priechodoch, pričom sa obmedzí ich počet aj hodiny, počas ktorých sa nimi bude dať prechádzať. Všetci, ktorí by chceli prísť na Slovensko, budú musieť mať test. Ak ho nebudú mať, môžu ich otestovať antigénovými testami. Premiér predpokladá, že celkovo tak uskutočníme 4 až 5 miliónov testov mesačne.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?