15. októbra 2021

Je nielen najväčším z Baleárskych ostrovov, ale aj najväčším ostrovom Španielska. Jej pobrežie dosahuje 550 kilometrov, z čoho 50 tvoria piesočnaté pláže. Pochváliť sa môže aj slnečným počasím 300 dní v roku, azúrovým morom a pestrou prírodou. Taká je Malorka, jedna z najobľúbenejších turistických destinácií na svete a taktiež rodisko slávneho tenistu Rafaela Nadala.

Dôvodov, prečo si vybrať Malorku ako cieľ svojej dovolenky, je hneď niekoľko. Napríklad pre jej prírodné parky s’Albufera a Cabrera alebo architektonické pamiatky, ktoré zachytávajú históriu ostrova od Rímskej a Byzantskej ríše cez arabské obdobie až po Španielske kráľovstvo.

Vyhľadávaná je aj pre pestrý nočný život a vynikajúcu baleársku kuchyňu. Ale najatraktívnejšie sú jej pieskové pláže a priezračné more. Nájdete tu také, na ktorých je rušno, ale aj romantické zátoky „calas“ skryté medzi útesmi.

A práve stredomorská klíma, slnko, more a krásna príroda robia z Malorky destináciu, kam by ste sa radi vracali. Do svojho. Ale pozor, na rozdiel od samotného Španielska, bývanie na jeho najväčšom ostrove nepatrí práve medzi lacnejšie. Ak chcete vilu priamo pri mori, pripravte si niekoľko miliónov eur.

„Malorka patrí medzi exkluzívne destinácie. Ceny nehnuteľností sú tu približne o 30 percent drahšie ako na pevnine. Ponúka však vysokú úroveň v službách, vynikajúcu infraštruktúru a nemeckú precíznosť. Je to preto, že v sedemdesiatych rokoch sem lietali hlavne nemeckí cestovatelia a Nemci si tu začali kupovať nehnuteľnosti,“ uvádza Lucia Pilipová Gaffi z realitnej kancelárie Mediterránea.

Reklama

Na cudzincov sú tu zvyknutí

V reštauráciách na vás budú väčšinou hovoriť po anglicky alebo po nemecky, zriedkavo po španielsky. Na cudzincov sú zvyknutí, mimochodom, pôvodní obyvatelia mallorquíns pracujú v službách minimálne. Aj keď Malorka patrí medzi tie drahšie, aj tu je možné zohnať bývanie za podobné ceny ako na Slovensku.

Tak napríklad luxusnú vilu s obytnou plochou 135 štvorcových metrov v oblasti Port d’Andratx, ktorá je jedným z prírodných prístavov na Malorke, si môžete zakúpiť za 430-tisíc eur. Za takú cenu dostanete napríklad štvorizbový byt v Bratislave.

V ponuke realitnej kancelárie Mediterránea je aj luxusný apartmán 2 + 1 s veľkosťou 83 štvorcových metrov v blízkosti pláže so slanou vodou v Sa Rapita, a to za približne 276-tisíc eur. Ešte o niečo lacnejší je potom byt s balkónom a garážou v meste Pollenca, ktorý vás vyjde na 265-tisíc eur. Toľko zaplatíte aj za 2,5-izbový byt v Petržalke.

Nehnuteľnosti do 500-tisíc eur

Nové apartmány v obľúbenom menšom letovisku Canyamel. Foto: Rellox
Na výber bude 25 apartmánov. Cena od 365 500 do 460-tisíc eur. Foto: Rellox

Najdrahšie bývanie je na juhozápade ostrova

Podľa Jana Rejchu z realitnej kancelárie Rellox je najdrahšia juhozápadná časť ostrova, západne od hlavného mesta Palma de Mallorca. Tu sa nachádzajú luxusné letoviská ako Port d’Andratx alebo Santa Ponca.

„Výrazne lacnejšia je severná a východná časť ostrova, kde je stále možné kúpiť nové byty v bezprostrednej blízkosti mora, možno aj priamo v prvej línii. Zároveň je však táto východná časť Malorky veľmi ľahko dostupná. Z medzinárodného letiska v Palme sa dostanete autom na východné pobrežie ostrova do jednej hodin,“ hovorí Rejcha.

Na Malorku lietajú počas letnej sezóny priame letecké linky z Bratislavy, z neďalekej Viedne, Budapešti či Varšavy funguje letecké spojenie po celý rok. Aj to je dôležité pre zákazníkov, ktorí sa rozhodnú investovať do bývania na ostrove.

„Veľká väčšina našich klientov kupuje nehnuteľnosť na Malorke najmä pre seba, bez toho, aby ju chcela prenajímať ďalej,“ dodáva.

Ale pozor, kúpa bytu na Malorke nie je taká jednoduchá. Ak je v bytovom dome, musia súhlasiť aj ostatní obyvatelia. Navyše budete potrebovať turistickú licenciu. Tá stojí niekoľko stoviek eur a platí len na jeden rok. Potom ju musíte znovu obnoviť a opäť za ňu zaplatiť.

Ponuky za viac ako 500-tisíc eur

Turistická licencia je potrebná aj pri kúpe domu, v tomto prípade však súhlas susedov nepotrebujete. Navyše rátajte s tým, že si budete musieť vybaviť daňové identifikačné číslo N.I.E. a otvoriť účet v banke. Bez toho si nehnuteľnosť nemôžete kúpiť. Daň z prevodu sa pohybuje v závislosti od ceny nehnuteľnosti – od ôsmich do jedenástich percent. A potom počítajte s platbou štátnej dane, notárom a právnikom.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Jana Pšeničková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?