16. apríla 2018

Intuícia, tvrdí Gerd Gigerenzer, riaditeľ Max Planck Institute for Human Development, je skôr o tom, že inštinktívne chápete, ktoré informácie nie sú dôležité, a preto ich môžete vyradiť, než o tom, že zrazu „poznáte“ tú správnu odpoveď.

Gigerenzer, autor knihy Gut Feelings: The Intelligence of the Unconscious, hovorí, že je oboje – intuitívny aj racionálny. „V mojej vedeckej práci mávam predtuchy. Neviem vždy vysvetliť, prečo si myslím, že je určitá cesta tá správna, no musím tomu dôverovať a pokračovať. Mám tiež schopnosť kontrolovať tieto predtuchy a zistiť, čoho sa vlastne týkajú. To je tá vedecká časť. Vo svojom súkromnom živote sa spolieham na inštinkt.“

Chcete raz byť CEO? Mali by ste mať týchto 15 vlastností

Hovorím vám to preto, lebo nedávno jeden z mojich čitateľov, Joy Boleda, položil otázku, nad ktorou som sa musel pozastaviť:

A čo intuícia? Nikdy nebola označená za formu inteligencie, ale myslíte si, že niekto, kto má skvelú intuíciu, má aj vyššiu inteligenciu?

Môj inštinkt hovorí áno, obzvlášť keď sa bavíme o ľuďoch, ktorí sú intelektuálne zvedaví, dôkladní pri hľadaní vedomostí a ochotní spochybniť svoje vlastné predpoklady. Dovoľte mi zjednodušiť to. Ak všetko, čo robíte, je, že sedíte na zadku a len veríte svojej intuícii, tak veľmi svoju inteligenciu neprecvičujete. Ak sa ale naplno ponoríte do štúdia jednotlivých možností, precvičujete inteligenciu popri tom, ako vám váš inštinkt napovedá, čo je a čo nie je dôležité.

V niektorých ohľadoch by sme intuíciu mohli považovať za jasné chápanie kolektívnej inteligencie. Napríklad veľká časť webových stránok je dnes zorganizovaná intuitívnym spôsobom. To znamená, že je pre väčšinu ľudí ľahko pochopiteľná a ovládateľná. Tento prístup sa vyvinul po mnohých rokoch online chaosu.

Deväť mantier, ktoré si top podnikatelia neprestávajú opakovať

Theo Humphries argumentuje, že intuitívny dizajn môžeme opísať ako „pochopiteľný bez potreby ďalších pokynov“. To platí vtedy, keď má objekt zmysel pre väčšinu ľudí, pretože spoločne chápu to, ako veci fungujú.

Možno si poviete, že verím v silu svojej vytrénovanej intuície. Urobte si terénny výskum, použite mozog, zdieľajte logické argumenty a budem dôverovať a rešpektovať vaše intuitívne schopnosti. Ak by ste ale len tak polihovali, nič nerobili a chceli odo mňa, aby som veril vašej intuícii, tak by som rýchlo odišiel, a to bez rozlúčky. Toto hovorím zo svojej osobnej skúsenosti – čím viac výskumu robím, tým lepšie funguje moja intuícia.

Aj keď to môže byť parafráza jeho myšlienok na túto tému, Alberta Einsteina často citujú, ako povedal: „Intuitívna myseľ je posvätný dar a racionálna myseľ je verný služobník. Vytvorili sme spoločnosť, ktorá ctí sluhu a zabúda na dar.“

Niekedy váš mandát, skupinové myslenie alebo vaša túžba dosiahnuť určitý výsledok môže spôsobiť, že sa vaša racionálna myseľ vyberie zlým smerom. V takýchto situáciách je to práve intuícia, ktorá má tú silu zachrániť vás. Ten „zlý pocit“, ktorý vás sužuje, je v skutočnosti práve ona a hovorí vám, že bez ohľadu na to, ako veľmi by ste sa chceli presvedčiť a ísť týmto smerom, tak je to pre vás zlá cesta.

Múdri ľudia počúvajú tieto pocity. A tí najmúdrejší medzi nami – tí, ktorí robia veľké intelektuálne skoky vpred – by to nedokázali bez toho, aby nevyužili silu intuície.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Bruce Kasanoff píše pre Forbes.com, je tiež autorom knihy “How to Self-Promote without Being a Jerk”.