30. novembra 2020

Uznajte sami, keby sme boli bezchybní, bola by to tak trocha nuda. Napriek tomu existujú chyby, ktoré počas života radšej neopakujte.

Pripravili sme pre vás zoznam desiatich najhlúpejších chýb, ktorým by ste sa mali podľa kouča Travisa Bradberryho vyhnúť. Pretože, ako napísal spisovateľ Paulo Coelho, „keď zopakujete tú istú chybu viackrát, už to nie je len chyba. Je to vaše rozhodnutie.“

Ktoré chyby by ste teda nemali v práci, ale ani mimo nej, opakovať?

1. Slepo veríte ľuďom.

Je ľahké podľahnúť niekomu charizmatickému, kto navyše vie, ako sa dobre odprezentovať. Rovnako jednoduché je nechať sa zaslepiť ich schopnosťami. A potom chýba už len krôčik, aby sme pristúpili na ich návrhy.

Myslite však na to, že za všetkým môže byť postranný úmysel, ktorý nemusíte hneď na začiatku prekuknúť. Skôr než kývnete na niečo, čo by ste mohli neskôr ľutovať, zamyslite sa nad motiváciou druhých, odhliadnuc od ich domnelej dokonalosti.

Reklama

Spomeňte si na to, ako dopadli napríklad tí, ktorí uverili veľmi presvedčivej podnikateľke Elizabeth Holmes.

2. Očakávate iné výsledky pri rovnakom postupe.

Je jedno, aký máte v živote cieľ, ale pokiaľ ho chcete dosiahnuť, musíte si uvedomiť, že k nemu vedú rôzne cesty. A pokiaľ sa vám práve teraz nedarí, môže to znamenať, že je načase cestu zmeniť.

Dúfať, že vám rovnaký prístup, ktorý v minulosti nevyšiel, prinesie v budúcnosti ovocie, je definíciou bláznovstva aj podľa Alberta Einsteina.

3. Neodopierate si pokušenie.

Potešenie, či už materiálne alebo nehmotné, je super a na tom sa asi zhodneme všetci. Čo ale nie je všetkým jasné, je fakt, že na to, aby sme si mohli potešenie dopriať, by sme mali najskôr trocha pracovať.

Neznamená to, že by sme si mali pôžitky asketicky odopierať, ale majme v hlave akúsi kalkulačku, ktorá nám budete ukazovať našu bilanciu – teda to, koľko sme dosiaľ získali a koľko, naopak, minuli.

4. Nemáte žiaden rozpočet.

Bradberry verí, že múdri ľudia sa zakaždým riadia stanoveným rozpočtom. Samozrejme, že sa vám občas môže stať, že vám nevyjdú financie.

No nemalo by sa to opakovať často. Mali by ste mať prehľad o tom, na čo míňate peniaze a čo sú vaše najväčšie výdavky mesiaca.

Dáte napríklad viac ako 60 eur mesačne za rannú kávu z kaviarne? A naozaj je to také nutné? Nedalo by sa to vymyslieť ekonomickejšie, trebárs tým, že si ju pripravíte ešte doma alebo až v práci?

5. Zamotávate sa do rutiny.

Je pochopiteľné, že v každodennom zhone podľahnete náhlivosti tých najpálčivejších úloh. Môže sa však stať, že kvôli tomu úplne zabudnete, čo bežne v práci robíte a aké máte poslanie.

Spravte si chvíľku pre seba a popremýšľajte nad tým, čo je zmyslom vašej práce a prečo ju robíte.

6. Nič sa neučíte.

Je pravda, že úspech je niekedy výsledkom náhody. Pokiaľ mu ale nepôjdete naproti a budete neustále dúfať, že snáď sa vám nabudúce pošťastí, nikam sa neposuniete.

Berte to ako výzvu a pokúste sa na sebe neustále pracovať.

7. Predstierate, že ste niekto iný.

Možno si myslíte, že súčasná doba vyžaduje, aby ste si v práci nasadili masku iného človeka. No opak je pravdou. Ukazuje sa, že ľudia si cenia tých, ktorí sa správajú autenticky a nesnažia sa pretvarovať.

Preto neváhajte odhaliť karty, buďte sami sebou a nebojte sa pustiť si ostatných k telu.

8. Snažíte sa ulahodiť každému.

Nedá sa to. A kým si to nepripustíte, nebudete šťastní. Snaha uspokojiť všetkých znamená zabudnúť na seba.

Nemali by ste byť sebeckí, ale stačí, aby ste si priznali, že vychádzať so všetkými sa nedá. Napokon, bolo by to aj trocha divné. Sme rozdielni a to je len dobre.

9. Robíte zo seba obeť.

Možno vám to už raz prešlo. A možno aj dvakrát. To ale nemení nič na tom, že ide o manipuláciu.

Reklama

Stavať sa do pozície obete núti ostatných konať inak, ako by to bolo za normálnych podmienok. A to nie je správne. Vzťahy medzi ľuďmi by mali byť úprimné a rovnocenné.

10. Snažíte sa niekoho zmeniť.

Je nám to ľúto, ale človek sa môže zmeniť len vtedy, keď to on sám chce. Inak to nejde, nech sa akokoľvek usilujete. Preto by ste sa mali sústrediť radšej na seba, keďže vy ste jediná osoba, ktorú dokážete zmeniť.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?