14. septembra 2017

Do metropoly Slovenska zavíta koncom septembra jeden z najznámejších a najtalentovanejších baletných tanečníkov súčasnosti – Sergej Polunin. Pre veľký záujem o predstavenie organizátori pridali k pôvodne jedinému termínu aj ďalší, v Bratislave teda Polunin vystúpi dvakrát, 26. a 27. septembra. Za projektom stojí Miloš Harajda (31), rodák z Prešova, ktorý sa roky pohybuje medzi osobnosťami z umeleckého a kreatívneho sveta a nedávno založil vlastnú produkčnú spoločnosť MILOSH Limited.

Miloš Harajda získal licenciu na premietanie filmu Dancer pre slovenský a český trh. V rozhovore pre Forbes odhalil niečo zo zákulisia príprav projektu, ktorý vlani predstavil v Prahe. Aj diváci v Bratislave si budú môcť pozrieť film Dancer od režiséra Stevena Cantora a dve tanečné vystúpenia Sergeja Polunina.

Do Bratislavy aj Prahy sa vám podarilo priniesť jedného z najtalentovanejších baletných umelcov súčasnosti Sergeja Polunina. Ako tento nápad vznikol?

Po tom, ako som sa rozhodol uviesť film Dancer na našom trhu bolo dôležité etablovať Sergeja ako umelca do povedomia širokej verejnosti. Keďže Sergej je fenomenálny baletný umelec, pôda Slovenského národného divadla (SND) bola jedinou voľbou. Na dva večery sa z divadelnej inštitúcie stane najprestížnejšia kinosála v krajine a k projekcii filmu sme doplnili dve choreografie, ktoré Sergej zatancuje naživo. Koncept vznikol na mieru SND, aby divák dostal jedinečnú príležitosť vidieť jednu choreografiu v dvoch podobách – na plátne a na doskách v SND.


Sergej Polunin (vľavo) a Miloš Harajda. V strede Sergejova mama, Galina Polunina. (FOTO: archív Miloš Harajda)

Pre lepšiu predstavu, ako dlho trvá príprava takéhoto projektu a koľko ľudí je v procese zaangažovaných?

Projekt Dancer sme začali produkovať v máji 2016, keď sme v Londýne otvorili dialóg o možnej distribúcii filmu v našom regióne. Kontrakt sa podpisoval v New Yorku, keď mal film americkú premiéru na Broadway. Dôležité bolo vybrať choreografie, ktorými Sergej film uvedie, pretože nebýva štandard, aby mal film premiéru v divadle. Môj tím komunikuje s troma agentmi, ktorí sa starajú o Sergejove PR, kontrakty a nadáciu Project Polunin, ja komunikujem priamo s umelcom. V deň produkcie máme tím okolo 100 ľudí, ktorý pozostáva z agentov, asistentov, technických pracovníkov SND, môjho tímu a externých dodávateľov.

Polunin je zaneprázdnený umelec, účinkuje vo filmoch, tancuje v rámci vlastného Projektu Polunin. Aké ťažké je nájsť miesto v jeho kalendári?

Pôvodne sme plánovali uviesť film Dancer na Slovensko tesne po premiére v Prahe (v máji 2017, pozn. red.), ale práve kvôli Sergejovým filmovým povinnostiam sme museli termín presunúť na september, čo bolo nakoniec príjemné. V Prahe Polunin divadelnú sezónu zatváral a na Slovensku ju symbolicky otvorí.

Do Bratislavy sa na Polunina chystajú prísť pozrieť aj ľudia zo zahraničia. Nechcete tento projekt exportovať aj do iných krajín, alebo inak projekt rozvíjať ďalej?

So Sergejovým publicistom sme sa dohodli, že vystúpenie v Bratislave budeme komunikovať aj cez umelcov Instagram. Vďaka tomu nás denne kontaktujú hostia zo zahraničia, ktorí do Bratislavy priletia, aby videli Polunina tancovať naživo a to je pre mňa, ako producenta, veľká satisfakcia. Po premiére plánujeme v spolupráci s Asociáciou súkromných škôl a školských zariadení (ASŠŠZSR) sériu projekcií pre základné a stredné školy, kde dokument Dancer bude fungovať ako osvetovo-edukačná pomôcka. Balet v učebných osnovách absentuje a Polunin má potenciál osloviť mladé publikum a byť príkladom toho, že keď človek na sebe tvrdo pracuje, nepotrebuje bohaté rodinné zázemie na to, aby sa dostal na vrchol. Som veľmi vďačný, že sa pani Saskia Repčíková z ASŠŠZSR projektu ujala ako partner.

Na čom pracuje Sergej Polunin aktuálne a čo ho čaká po Bratislave?

Sergej má jeseň veľmi pestrú. Minulý týždeň si v Londýne preberal cenu GQ Man of The Year, aktuálne v Belehrade pripravuje nový balet Project Polunin, ktorý bude mať premiéru v decembri a paralelne filmuje v Paríži celovečerný film The White Crow o živote Rudolfa Nurejeva, ktorý režíruje Ralph Fiennes. V novembri bude mať premiéru (hollywoodske spracovanie klasickej detektívky, pozn. red.) Murder On Orient Express, takže ho bude čakať promo k tomuto legendárnemu filmu, kde hrá po boku filmových hviezd ako Penelope Cruz, Judi Dench a Johnny Depp.

Sergej Polunin je umelec svetovej úrovne. Aký je v súkromí? Ako sa vám s ním spolupracuje?

So Sergejom sa poznáme od chvíle, keď som ho zoznámil s Davidom LaChapellom a následne vzniklo video Take Me To Church. Potom som produkoval premiéru filmu Dancer v Českej Republike, kde predaje zlomili historický rekord. Strávili sme spolu veľa času v Londýne, New Yorku i na filmovom festivale v Tel Avive a za tú dobu sme si k sebe vytvorili silný profesijný i osobný rešpekt.

Exkluzívny rozhovor so Sergejom Poluninom si môžete prečítať aj v septembrovom čísle magazínu Forbes, ktorý je práve na stánkoch.