7. januára 2021

Ľudia, ktorí požiadali počas koronakrízy o odklad splátok, by ich už o pár týždňov mali začať splácať. Ak sa však ešte na to necítite, je tu pre vás riešenie. Prečítajte si, s akými rizikami treba rátať a či ešte stále môžete požiadať o splátkové prázdniny.  

V ťažkých časoch koronakrízy prišlo mnoho domácností o časť príjmov a tak i o možnosť pohodlne platiť svoje úvery. Podľa Slovenskej sporiteľne využilo možnosť odkladu splátok viac ako 140-tisíc klientov, väčšina z nich zvolia maximálnu deväťmesačnú dobu, no v najbližších týždňoch ich už čaká návrat k riadnemu splácaniu.

Podľa štatistík a výskumu Národnej banky Slovenska sa však príjmy klientov vracajú na úroveň pred krízou, z čoho vyplýva, že väčšina by mala byť znovu schopná splácať svoje úvery. Banka teda neočakáva žiadne problémy a optimistické výhľady upevňuje aj fakt, že väčšina klientov, ktorí si vybrali kratšiu dobu a odklad sa im skončil už v minulom roku, teraz svoje úvery riadne spláca.

Nižšia splátka = drahší úver

Pokiaľ sa váš príjem nezlepšil a očakávate ťažkosti, kontaktujte banku čo najskôr, aby ste sa nedostali do omeškania. „Klientom, ktorí po odklade nedokážu začať splácať v plnej výške, sme pripravení vyjsť v ústrety. Splátku úveru im až na pol roka znížime len na štvrtinu. Je to pre nich cesta, ktorou sa postupne dokážu vrátiť do normálu,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Hoci je to lepšie riešenie ako prípadná neschopnosť splácania úveru, dočasné zníženie splátok cenu úveru navýši, a preto si tento krok dobre premyslite. Pri podávaní takejto žiadosti musí byť prítomný dlžník aj so všetkými spoludlžníkmi.

Reklama

Podľa takzvaného lex korona môžete o odklad splátok požiadať iba raz.  Ak ste tak doteraz neurobili, stále máte šancu dovtedy, kým sa neskončí mimoriadna situácia na Slovensku, alebo kým sa neukončí platnosť zákona. Podanie žiadosti je jednoduché a môžete tak urobiť dokonca aj prostredníctvom internetbankingu. Banka však radí, aby ste sa k tomuto rozhodnutiu uchýlili iba v nevyhnutnom prípade.

Zápis v úverovom registri

Ak sa bojíte, že zápis odkladu splátok negatívne ovplyvnil vašu bonitu, alebo ste vnímaný ako neplatič, nezúfajte. Odklady v zmysle zákona Lex Korona sú v registri označené formulkou Covid 19 a v súlade s legislatívou nemajú negatívny vplyv na bonitu klienta. Platí to však pre klientov, ktorí požiadali o odklad do konca roka 2020. Ak požiadate o odklad tento rok a bude vám schválený, môže vám to sťažiť prístup k získaniu úverov počas nasledujúcich dvoch rokov.

Ak po odklade požiadate ešte o zníženie splátok, táto informácia sa vám už do úverového registra riadne zapíše. Môže to mať teda dopad na získanie ďalších úverov. Určite je však táto informácia vnímaná miernejšie ako prípadné nesplácanie úveru.

Rátajte s vyššou splátkou

Nábeh na opätovné splácanie je jednoduchý. Banky klientom väčšinou posielajú správy o tom, že sa blíži termín ich prvej splátky. Ak napríklad platíte úver v Slovenskej sporiteľni, dva týždne pred týmto termínom vám o tom príde informácia. V prípade, že ste platili úver inkasom z tejto banky, splátky sa vám obnovia automaticky. Ak úver splácate z inej banky, je potrebné, aby ste si opätovné platby nastavili sami.

Výška novej splátky by mala byť uvedená v povolení o odklade alebo v správe o blížiacej sa obnove splácania. Výška splátky môže byť o niečo vyššia, a to z toho dôvodu, že sú v nej zohľadnené nielen jednotlivé splátky za odložené obdobie, ale aj úroky či poplatky za poistenie z obdobia odkladu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?