12. novembra 2020

Myslíte si, že miliardári doma nič nerobia? Omyl. Jeff Bezos a Bill Gates, dvaja najbohatší muži planéty, nedajú v domácnosti dopustiť na rovnakú aktivitu — umývanie riadu.

Jeff Bezos ho umýva každý deň v rámci večernej rutiny, Bill Gates si vraj túto činnosť dokonca užíva.

Hovoríte si, prečo sa títo muži zaťažujú ručným umývaním riadu, keď nemusia? Ukazuje sa, že práve táto činnosť, aj keď nie je tak sexy ako napríklad meditácia alebo joga, má pozitívne účinky. A to nielen na psychické zdravie.

Štúdie dokázali blahodarné účinky

Štúdia Floridskej štátnej univerzity odhalila, že umývanie riadu pomáha dostať sa do stavu „mindfulness“, teda stavu, keď plne venujete pozornosť tomu, čo práve robíte. A to má pozitívny vplyv na mieru pociťovaného stresu.

Rovnaký experiment ukázal, že umývanie riadu, napriek svojej nezáživnosti, pôsobí inšpiratívne a „nakopáva“ u ľudí kreativitu.

Reklama

Navyše táto štúdia poukazuje na fakt, že umývanie riadu môže byť kľúčom k úspešnému a vyrovnanému vzťahu. Profesor Daniel Carlson z Univerzity v Utahu, ktorý štúdiu viedol, prišiel k zaujímavému záveru.

Pri analýze dát o manželskom spolužití zistil, že ak partneri medzi sebou starosť o túto monotónnu aktivitu nezdieľajú, prináša to najviac partnerskej nespokojnosti. Žiadna iná domáca činnosť sa v zdieľanom partnerskom živote neukázala tak kľúčová ako práve umývanie riadu.

Tak šup k drezom. Najlepšie s vašimi drahými polovičkami.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?