3. septembra 2021

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustí verejné obstarávanie križovatky D1/D4 už v piatok (3. 9.). Informoval o tom na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

„Z pohľadu ministerstva dopravy je táto téma uzavretá, keďže peniaze na tento účel už boli z ministerstva financií uvoľnené, a to považujeme za najpodstatnejšie,“ poznamenal Doležal.

Uvoľnenie prostriedkov na tento projekt totiž poznačili nezhody medzi rezortmi dopravy a financií. Termín dokončenia bude podľa Doležala závisieť od budúceho zhotoviteľa. „Rýchlosť dostavby bude totiž jedným z kritérií súťaže,“ naznačil.

Zákazka za 127 miliónov eur

NDS v piatok zaslala do európskeho vestníka oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania k zákazke na stavebné práce pre stavbu D1 Bratislava – Triblavina, rozšírenie. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková.

Hodnotu zákazky diaľničiari odhadujú na vyše 127 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Lehota na predkladanie ponúk pre uchádzačov uplynie 3. novembra.

Reklama

„Súčasťou hodnotenia bude okrem lehoty výstavby aj časové obmedzenie premávky na diaľnici D1, ktorého cieľom je znížiť dosah výstavby na plynulosť dopravy na D1. Úspešný uchádzač bude mať stanovené míľniky, dôležité pre zabezpečenie čo najrýchlejšieho prepojenia dopravy z diaľnice D4 na D1 a opačne,“ priblížila Žgravčáková.

Vodiči si ešte musia počkať

Križovatka D1/D4 je významná aj z pohľadu nultého bratislavského obchvatu D4/R7. Doležal ešte koncom augusta priblížil, že výstavba má trvať približne tri roky, podľa nedávnych vyjadrení šéfa NDS Juraja Tlapu však môže byť dokončená najskôr o päť rokov. Stavať by sa mala za plnej prevádzky dvoch diaľnic. D1 sa tak podľa jeho slov bude musieť „zaživa“ zdvíhať.

Podľa ministra dopravy koncesionár na 90 % križovatku postavil. „Ale je aj pravda, že suma, ktorá predstavuje tú nedostavanú časť, bude štátu vrátená. Neznížia sa platby za dostupnosť, ktoré štát platí koncesionárovi, ale táto čiastka nám bude vrátená,“ ozrejmil v utorok (31. 8.) po rokovaní vlády.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?