12. septembra 2021

V južnej časti Bratislavy stavia Cresco Real Estate novú mestskú štvrť Slnečnice, vďaka ktorej sa za uplynulé roky stal tento developer najväčším na trhu vo výstavbe bytov. No pozerá sa aj inde: na dunajskom nábreží má spolu s JTRE pridať byty, za ktoré chce získať prémiové ceny, ďalšie projekty má rozbehnuté v Tatrách či v Prahe.

Ako vidí výkonný riaditeľ firmy Ján Krnáč cenový vývoj, teda to, čo zaujíma všetkých kupujúcich? Ceny za uplynulý rok poriadne podrástli a ešte stále nie sme v situácii, kedy by sa rast zastavil, odkazuje.

Celý článok si môžete prečítať v septembrovom realitnom špeciáli magazínu Forbes, ktoré si kúpite TU. Poštovné je na nás!

Rozbehnuté projekty

Ktorým projektom venujete aktuálne v Crescu najviac času a pozornosti?

Určite najmä ďalším etapám projektu Slnečnice. Teraz v zóne Mesto odovzdávame posledný z objektov prvej etapy a hneď za ňou spustíme na jeseň ďalšiu, ktorá obsahuje vyše 1500 bytov a prvýkrát sa budú Slnečnice pýšiť výškovými objektami. Celá táto časť sa už „zabývava“.

Paralelne s tým odovzdávame v zóne Viladomy ďalšie objekty. Máme tiež vo výstavbe časť Uniq a na opačnej strane pri budúcej električke POP Slnečnice. K tomu všetkému vytvárame v Slnečniciach aj občiansku vybavenosť, rôznorodé prevádzky.

Reklama

Teraz napríklad riešime aj projekt od slovinského ateliéru Bevk Perovic arhitekti. Verím, že v dohľadnej dobe sa dohodneme s magistrátom a získame záväzné stanovisko a potom územné rozhodnutie.

Paralelne sme spustili projekt Agáty v bratislavskej Dúbravke. Ten je aktuálne vo fáze tendrovania, na jeseň začneme stavať. Máme tiež joint venture spoluprácu s partnerom Wood & Company na projekte Lakeside 3.

Dôsledky pandémia v realitnom biznise

Zároveň vás asi v poslednom roku a pol zamestnávali dôsledky pandémie. S čím ste sa museli vo vašom biznise vyrovnávať?

Pandémia spôsobila na začiatku šok pre všetkých. U nás to v zásade znamenalo, že sme dennodenne riešili opatrenia v rámci firmy a na druhej strane sme robili kroky, ktoré sa týkali stavieb, pracovnej sily. Veľa ľudí na stavbách je zo zahraničia, tam boli isté výpadky.

Čo sa týka predaja, ľudia začali vyčkávať. Prvý polrok pandémie predaje výrazne oslabil. Postupne sa mierne preskupil dopyt z menších bytov na väčšie. Ľudia sa viac začali pozerať aj na troj- a štvorizbové byty s terasami, s predzáhradkami.

„Ja si myslím, že ceny bytových nehnuteľností odteraz do konca tohto roka ešte mierne narastú, možno o dve až štyri percentá,“ hovorí Krnáč. Foto: Miro Nôta

Po úvodnom období, čo bolo zhruba pol roka, sa na jeseň minulého roka predaj rozbehol. Tu sme, naopak, zaznamenávali rekordné nárasty. Nie úplne, ale do značnej miery dopyt dobehol predchádzajúce výpadky.

Rast cien nehnuteľností

Koľko sa vám vlani podarilo predať bytov a ako ste na tom boli v porovnaní s plánmi?

Takmer 240 bytov. Asi o 20 percent menej, ako sme predpokladali. Hoci vo finančnom objeme to nebolo až o toľko, lebo zároveň rástli ceny bytov.

Ako sa pohyboval rast cien bytov?

Ceny rastú kontinuálne. Prvý polrok minulého roka priniesol v nákupoch spomínané vyčkávanie, k čomu tak trochu dopomohli aj banky, pretože prestali dávať hypotéky určitej skupine ľudí – podnikateľom, ľuďom z gastrosektoru a služieb. Neskôr sa však financovanie opäť naplno rozbehlo.

Úrokové sadzby navyše ďalej klesali, čo zas výrazne podporilo predaj. Ceny bytov rástli za minulý rok približne o 10 percent. Tento rok vidíme zhruba rovnaké číslo.

Odráža to trh: pandémia spôsobila, že developeri dávajú projekty na trh pomalšie – kvôli povoľovaciemu procesu a ponuka tak nerastie dosť rýchlo.

Dostupnosť bývania

Neobávate sa poklesu kúpyschopnosti kvôli neustále rastúcim cenám?

Rast cien nehnuteľností je nielen u nás, ale aj v západnej Európe. Problémom je aj vzrastajúca cena vstupov, stavebných materiálov. Niektoré položky narástli o 30 až 40 percent – kvôli ich nedostatku, ale aj preto, že pre covid nestíhali dodávateľské firmy vyrábať.

Na druhej strane zabezpečili lacné peniaze nízke sadzby hypoték, čo spolu s rastom miezd trochu dorovnalo dostupnosť bývania. Ak máte nízky úrok, s hypotekárnou splátkou to urobí dosť veľa. Bude však záležať na tom, čo sa stane v horizonte troch až piatich rokov, keď budú končiť fixácie a môže sa aj stať, že ich sadzby narastú. Tu bude potom dôležité, ako narastú mzdy.

Dotkne sa spomínané zvyšovanie cien vstupov aj klientov pri doplatení financií za nehnuteľnosť?

U nás má klient šťastie, že sa mu to stať nemôže. V našich projektoch sme sa zaviazali pri podpise kontraktu držať dohodnutú cenu. Väčšinou je to bežná prax, no zachytili sme aj prípady, keď niektorí menší developeri využili flexibilné kontrakty a „popasovali“ sa s cenotvorbou odznova, ale je to skôr výnimka.

Reklama

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní magazínu Forbes – realitný špeciál. Poštovné je na nás!

S výkonným riaditeľom firmy Cresco Jánom Krnáčom sa rozprávali Tatiana Vavrová a Miriam Dinková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?