13. júla 2021

Povedzme si to na rovinu. Ak potrebujete radu, určite ich dostanete množstvo. Avšak niektoré sú užitočné a iné ani veľmi nie. Ak práve teraz stojíte pred rozhodnutím a nie ste si istí, čo robiť alebo s kým to konzultovať, urobte to, čo vám rezonuje. Ostatné nechajte tak.

Tu je päť tipov, ktoré vám možno pomôžu, aby ste sa riadili lepšími radami a tie zlé ignorovali:

1. Diverzifikujte.

Ak vám všetci hovoria to isté, znamená to, že buď:

a) je rozumné, aby ste ich počúvli, alebo

b) vaše okolie nie je dosť rôznorodé.

Reklama

Aby ste sa uistili, že to nie je ten druhý prípad, oslovte rôznych ľudí, aby vám poskytli svoj názor a radu.

Taktiež si overte, či ľudia, ktorí vám radia, vôbec vedia, o čom hovoria. Čo z nich robí odborníkov? Vo svete, kde sú „odborníkov“ desiatky, (áno, hovorím to s plným vedomím toho, že sama tvrdím, že mám odborné znalosti), najlepšia rada zvyčajne príde od ľudí, ktorí hovoria z vlastnej skúsenosti.

To však neznamená, že každý, kto zbankrotoval alebo niečo zažil viackrát sa aj z týchto skúseností poučil. Pozrite sa na to, kde sú teraz a opýtajte sa sami seba, či vedia, čo robia. Ak vám sústavne musia pripomínať, akí sú v určitej oblasti odborníci, tak nimi pravdepodobne nie sú.

2. Majte otvorenú myseľ, ale myslite kriticky.

Existuje množstvo ľudí, ktorí majú roky skúseností a bohaté znalosti, ktoré vy nemáte. Nemá zmysel objavovať to, čo už bolo objavené, ani robiť tie isté chyby, ako urobili ostatní, preto sa snažte z ich skúseností vyťažiť čo najviac.

Ale pri počúvaní zvážte, v čom sa ich hodnoty, okolnosti, ciele a osobnosti odlišujú od tých vašich. Víťazný vzorec, ktorý funguje pre jedného, nemusí fungovať pre druhého. Rovnako už nemusí fungovať po nejakom čase.

Predpoklady a logika za dobre mienenými radami pred pandémiou už nemusia platiť. Takže počúvajte s otvorenou mysľou, ale myslite kriticky.

3. Dávajte pozor na nevedomé alebo vedľajšie motivácie.

Ľudia vždy radia, pretože majú nejaké obavy alebo potreby. Možno vám naozaj len chcú pomôcť, ale často je to aj preto, že chcú mať lepší pocit zo svojich rozhodnutí (aj keď niekedy nevedome).

Jedna klientka sa mi nedávno zverila s tým, ako jej matka absolútne nepodporovala jej rozhodnutie odísť z práce a začať podnikať. „Povedala mi, že je to veľmi zlý nápad, že vôbec netuším, do čoho idem a že to oľutujem.“

Napriek tomu sa do toho pustila, nikdy neoľutovala svoje rozhodnutie a vybudovala podnik, ktorému sa teraz výborne darí. „Irónia je v tom, že moja mama si vôbec nespomína, že by ma odhovárala. Viem, že len mala strach, že prídem o všetko,“ hovorí.

Myslite teda na to, čo môže byť za radou, ktorú dostávate, aj keď nevedomky. Či už je to zaujatosť, neistota, vlastné záujmy alebo hlbšie potreby. To neznamená, že to nevyhnutne nie je dobrá rada, ale nemusí byť.

4. Načúvajte intuícii.

Niekedy, keď stojíte pred veľkým životným rozhodnutím, tak musíte prestať analyzovať, nechať tak tabuľky a len si položiť otázku, aký máte z toho pocit. Ak cítite, že určitá cesta je pre vás tá pravá, tak to tak zrejme bude. A ak nie? Tak pravdepodobne to nie je pre vás to pravé.

Určite si urobte prieskum, vypočujte si odborníkov, ale nakoniec vždy počúvajte svoje inštinkty. Ja verím, že každý máme svoj vnútorný hlas, ktorý sa nás snaží nasmerovať tým správnym smerom. Počúvajte ho.

5. Nedávajte druhým príliš veľkú autoritu.

Pred niekoľkými rokmi prišla za mnou na konferencii žena, ktorú som nikdy predtým nestretla a opýtala sa ma, či sa má rozviesť so svojím manželom. Práve som dorozprávala o odvahe riskovať a o tom, ako ľutujeme viac rozhodnutia, keď sme neriskovali než tie, keď sme riskovali.

Povedala som jej, že jej neviem poradiť, čo je najlepšie urobiť, lebo nemám o jej živote žiadny kontext. Ale povzbudila som ju, aby sa o tom porozprávala s inými ľuďmi, ktorí sú kvalifikovanejší, aby jej pomohli.

Toto pre mňa nebol ojedinelý zážitok. Veľakrát za tie roky prišli za mnou neznámi ľudia a pýtali si odo mňa radu ohľadom veľkých životných rozhodnutí. Možno je to tým, že si mysleli, že keď som koučka a spisovateľka, tak mám nejaké magické monopoly na múdrosť, ktoré oni nemajú. Cítila som, že chceli preniesť zodpovednosť za svoj život na niekoho iného.

Niekedy môže byť lákavé nechať iných ľudí – odborníkov, rečníkov, učiteľov, guru – rozhodovať o tom, čo je pre vás najlepšie. Ale nakoniec budete musieť prevziať plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Nikto vás nepozná (ani nevie ohodnotiť vaše okolnosti) lepšie ako vy sami.

Ako povedal Marcus Tullius Cicero, „Nikto vám nemôže dať lepšiu radu ako vy sami.“

Reklama

Tip na záver

Keď sa budete brodiť morom rád, dajte si pozor na to, aby vám strach zo zlého rozhodnutia nezabránil v urobení toho správneho.

Čokoľvek robíte, neplytvajte príliš časom na to, aby ste našli tú správnu osobu, ktorá vám dá dokonalú radu. Odkladanie rozhodnutí je samo o sebe rozhodnutie a často zaň platíme vyššiu skrytú daň, než sme ochotní pripustiť.

Ako som napísala v knihe Brave – hľadajte rady, ale verte sami sebe. To sú všetky rady, aké vám môžem dať. Zoberte si z nich to, čo pre vás bude fungovať. Zbavte sa zvyšku.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka , ktorá píše o leadershipe a o tom, ako sa lepšie rozhodovať. Ako spisovateľka a koučka spolupracuje tiež so značkami ako NASA, Deloitte, SAP, Astra Zeneca, Dell a Salesforce.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?