22. apríla 2021

Začiatok jari dovoľuje po dlhej a náročnej zime opatrný optimizmus: ak ste pre covid nestratili niekoho blízkeho alebo prácu, nežijete si tak zle.

Hoci väčšina z nás prahne po návrate do normálneho sveta, podľa globálneho výskumu agentúry Ipsos z vlaňajšieho júla a augusta sa pocit osobnej spokojnosti v porovnaní s rokom 2019 príliš neznížil.

Uvádza to aspoň 63 percent opýtaných z 27 krajín. Najväčší prepad vo vnímaní vlastného šťastia zaznamenali Indovia, Mexičania, Turci, Juhoafričania, Španieli a Argentínčania.

Keď nemáte strach o život svoj alebo milovanej osoby, nie ste rodič samoživiteľ, nemusíte sa venovať domácemu vzdelávaniu detí a neriešite závažné existenčné problémy, tak vám pandémia vlastne hrá do kariet.

Aspoň to vyplýva z dotazníka Ipsosu, kde ľudia tvrdia, že si našli „iné zdroje radosti”. Namiesto tých vonkajších, ako sú návštevy reštaurácií, športových zápasov, cestovania a večierkov, uvádzajú, že ich teší čas, keď sa môžu venovať sami sebe.

Reklama

Namiesto dlhých porád v kancelárii síce trávime čas na videohovoroch, medzi nimi si však môžeme zacvičiť jogu alebo si ísť zabehať. Odrazu už tiež nepotrebujeme jesť obedy z krabičiek, pretože namiesto cestovania na rokovania máme čas uvariť si rýchle a zdravé jedlo.

Tím profesora Meika Bartelsa z univerzity v Amsterdame skúmal vzorku 18-tisíc ľudí, ktorí mali uviesť, kedy boli spokojnejší – či pred pandémiou alebo po nej. Jedna pätina uvádza, že sa vládnymi obmedzeniami ich život výrazne zjednodušil.

Menej stresu a žiadne výhovorky

Keď sa to raz, dúfajme, všetko pominie, aké návyky si z covidových čias budeme chcieť ponechať? Home office (alebo aspoň jeho čiastočnú podobu) a menej spoločenských akcií, aspoň to tvrdia najrôznejšie dotazníky verejnej mienky.

Antropológ David Graebner vo svojej štúdii hovorí, že mnoho ľudí už bude odmietať dochádzanie do zamestnania, ktoré je možné vykonávať na diaľku odkiaľkoľvek.

Virtuálne prostredie vďaka pandémii ponúka alternatívu takmer k všetkému, čo sme predtým ešte hľadali v hmotnom svete: od zábavy, fine diningu, donášky jedla, socializácie s priateľmi či sexu.

V prípade, že máme toto všetko k dispozícii, nedarí sa nám tak zle. Napriek tomu, že si prajeme návrat starých dobrých čias, ako predtým to už nikdy nebude. Najmä preto, že si my sami už taký comeback neprajeme.

Autorkou článku je Anna Nosková, redaktorka Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?