31. júla 2021

Premýšľali ste, že by ste sa zapojili do aktivít, ktoré pomáhajú iným? V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že dobrovoľníctvo nie je pre každého. Následne môžete vyhľadať dobrovoľnícke aktivity, ktoré korelujú s vašou povahou. Poďte sa s Forbesom pozrieť ako na to a kde sa dá priložiť ruku k dielu.

Nie za každú cenu

Hoci dobrovoľníctvo možno ľudí vo vašom okolí napĺňa, pokojne sa môže stať, že vás by táto neplatená aktivita zaťažovala a nebola by vám príjemná.

Preto je dôležité na začiatku zistiť, čo vás vedie k tomu, aby ste sa stali dobrovoľníkom. Keď si budete istý, že chcete byť súčasťou komunity, ktorá nezištne pomáha iným, je potrebné nájsť takú aktivitu, ktorá vás bude baviť. Aby ste neboli sklamaný nielen vy, ale ani ľudia a projekty, ktorým ste prišli pomôcť.

Zistite, či ste vhodným adeptom na dobrovoľníka. Ako? Otestujte sa.

Čo je dobrovoľníctvo?

Ide o neplatenú aktivitu, ktorej cieľom je podať pomocnú ruku životnému prostrediu či ľuďom, spoločnostiam a organizáciám mimo rodiny dobrovoľníka.

Čo ako dobrovoľník ponúkate? Okrem času sú to aj vedomosti, schopnosti a zručnosti, ktoré pomôžu urobiť svet okolo nás lepším.

Reklama

A hoci za to nedostanete žiadnu finančnú odmenu, odplatou býva dobrý pocit, nové skúsenosti a často aj noví priatelia. Dobrovoľníctvo tak prináša výhody obom stranám.

Angažovať sa dá vo veľkom spektre oblastí – od sociálnych služieb cez pomoc mládeži až po starostlivosť o životné prostredie. Výber aktivity tak závisí od schopností a časových možností budúceho dobrovoľníka.

Čo ešte je dobré vedieť?

  • Dobrovoľníkom sa môže stať akákoľvek osoba nad 15 rokov.
  • Na dobrovoľníctvo nepotrebujete žiadne špeciálne vzdelanie. Prípadné chýbajúce schopnosti a vedomosti vás radi doučia príslušné dobrovoľnícke organizácie.
  • Málo voľného času nie je prekážkou. Mnohé organizácie budú rady za akúkoľvek zapojenie sa dobrovoľníka.

Možností je veľa, a tak naozaj záleží najmä na tom, aby ste si vybrali takú formu pomoci, ktorá vás bude baviť a napĺňať. Aby sme vám aspoň trochu priblížili, kde všade sa zíde pomocná ruka, prinášame vám ako ukážku nasledujúce organizácie a podujatia:

Ak máte menej času:

Vagus – pomoc pre ľudí bez domova

Ak máte čas len cez víkend a bývate v Bratislave alebo okolí, jednou z možností pomoci je zapojiť sa do aktivít, ktoré organizuje OZ Vagus.

Združenie aktuálne hľadá ľudí, ktorí budú vypomáhať s prípravou a výdajom jedla a spolupracovať pri voľnočasových aktivitách s ľuďmi bez domova. Viac o tejto aktivite si môžete prečítať tu.

Adrim – jednorazové dobrovoľníctvo v rámci športového podujatia

Nechcete sa hneď púšťať do pravidelných dobrovoľníckych aktivít? Existujú rôzne možnosti, ako si dobrovoľníctvo vyskúšať len raz – a zistiť, či ste sa v ňom našli. Jednou z nich je výpomoc pri príprave a počas konania 9. ročníka Nemčianskeho behu, ktorý sa uskutoční 8. augusta 2021 v obci Nemce pri Banskej Bystrici. Viac o tejto aktivite si môžete prečítať tu.

Intenzívnejšie dobrovoľnícke aktivity:

Via Vitis – administratívna pomoc pri záchrane Vajnorských vinohradov

Tentokrát je tu možnosť pre tých, ktorí majú viac voľného času. Dobrovoľnícky spolok Via Vitis sa snaží zachrániť spustnuté vinohrady vo Vajnoroch a zachovať ich aj pre ďalšie generácie. A vy im môžete pri tom pomôcť za predpokladu, že ste výrečný a baví vás administratívna práca. Viac o tejto aktivite si môžete prečítať tu.

Buddy – dôverník pre dieťa z detského domova

Niekoľko tisíc detí na Slovensku vyrastá v detských domovoch, kde majú zabezpečené základné potreby. Práve týmto deťom však chýba niekto blízky, komu by sa mohli zdôveriť so svojimi problémami a poradiť sa v ťažkej chvíli.

Program Buddy hľadá ľudí ochotných stať sa dôverníkmi detí bez rodičov. Viac o tejto aktivite si môžete prečítať tu.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?