25. augusta 2021

Vedeli ste, že darovanie zlepšuje vaše zdravie aj produktivitu? Darujte svoj čas a zručnosti a vyskúšajte si dobrovoľníctvo spolu s účastníkmi Forbes 30 pod 30 a ďalšími inšpiratívnymi hosťami!

Nadácia Pontis v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) pre účastníkov konferencie Forbes 30 pod 30 pripravili špeciálnu dobrovoľnícku aktivitu, na ktorej sa dozviete viac o vzácnom chránenom území na skok od centra Bratislavy – Biskupských luhoch – a budete sa podieľať na ich obnove.

Kedy: sobota 11. september
O koľkej: 9.30 – 12.30
Kde: Ostrov Kopáč v Podunajských Biskupiciach, Bratislava
Parkovať sa dá tu. Ak nemáte možnosť dopraviť sa autom, organizátori vás vyzdvihnú na zastávke Vlčie Hrdlo.
Počet miest je limitovaný, zapojiť sa môžu registrovaní účastníci podujatia Forbes 30 pod 30. Prihlásiť sa môžete do 9.9. na konferencie@forbes.sk
Vstupenky na konferenciu 30 pod 30, ktorá sa uskutoční v piatok 10. septembra, kúpite TU.

Prečo sa zapojiť?
  • Výskumy potvrdzujú, že ak darujete, ste šťastnejší, efektívnejší a žijete dlhšie. O benefitoch a možnostiach dobrovoľníctva sa na aktivite dozviete viac od profesionálov z Nadácie Pontis.
  • Prispejete k obnove chráneného územia a budete mať možnosť porozprávať sa s profesionálmi z BROZ-u o krásach i problémoch jedinečného biotopu Biskupických luhov.
  • Pomôžete s prípravou lesného pasienku pred príchodom zvierat a za jedno dopoludnie uvidíte za sebou výsledok svojej práce.
  • Spoznáte krásy a špecifiká Biskupických luhov, prečo je to tu také výnimočné a aké vzácne druhy tu nájdeme.
  • Dozviete sa, čo trápi malých hospodárov na Slovensku, prečo to majú také ťažké, čo by im mohlo pomôcť a ako im môžeme pomôcť my všetci.

Prečo podporiť práve túto aktivitu?

Biskupické luhy sú chránené územie ležiace pri Bratislave, ktoré bolo vyhlásené pre svoje lužné biotopy ako aj vzácne sucho a teplomilné pasienky. Tieto pasienky však boli dlhé roky opustené a začali zarastať rozpínavými trávami, náletovými drevinami a inváznymi rastlinami. Pred niekoľkými rokmi sa nám tu však podarilo pastvu obnoviť a začať tak aj obnovu týchto vzácnych biotopov. Pozývame vás podieľať sa na obnove tohto výnimočného biotopu, kde nás čaká ešte zopár nástrah a veľmi nám pomôže vaša pomocná ruka.

Čo budete robiť?

Reklama

Aktivita bude spočívať v príprave lesného pasienku na príchod zvierat. Budeme odstraňovať staré lesnícke pletivo, aby sa o neho zvieratá nezraňovali a chystať koridor pre jednoduchý elektrický oplotok, ktorý bude držať zvieratá vo vyčlenenom pasienku.

Spoznajte spoluorganizátorov

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) je tím profesionálnych ochranárov, ktorí sa od svojho založenia v roku 1997 etablovali ako popredná mimovládna organizácia v oblasti ochrany a obnovy vzácnych biotopov. Predovšetkým v oblasti Podunajska obnovuje mokrade a riečne ramená, lužné lesy, lúky a pasienky. Usiluje sa tiež o podporu tradičných, prírode-blízkych foriem hospodárenia ako je pasenie dobytka, kosenie trstiny či orez hlavových vŕb. Svoje poznatky sa snažia poznatky pretavovať do zlepšovania legislatívy a rozširovať medzi ľudí, pretože len tí, ktorí poznajú krásy a hodnoty svojho prírodného prostredia, môžu mať motiváciu si ho chrániť.

Nadácia Pontis už viac ako 20 rokov mení Slovensko na dobrú krajinu, miesto pre slobodných a zodpovedných ľudí, ktorí zlepšujú svoj život a svoje okolie. Prepája firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe.

Zapojiť sa môžu registrovaní účastníci podujatia Forbes 30 pod 30. Prihlásiť sa môžete do 6.9. na konferencie@forbes.sk
Vstupenky na konferenciu 30 pod 30, ktorá sa uskutoční v piatok 10. septembra, kúpite TU.