11. júla 2021

Uvažujete o vlastnom mieste na slnku? Forbes pre vás mapuje realitné trhy (nielen) na juhu Európy a prevedie vás ich špecifikami. Po Toskánsku a niekoľkých ďalších európskych destináciách vám prinášame temperamentné Španielsko.

Leto od Veľkej noci do Dušičiek, dobré letecké spojenie a široká ponuka vďaka masívnej výstavbe v uplynulých 20 rokoch. Popri Chorvátsku je španielske pobrežie jedným z najčastejších cieľov Slovákov, ktorí sa obzerajú po bývaní na pláži.

„Dopyt sa oproti minulému roku zvýšil, navyše pribúda úplne nová klientela,“ hovorí Lucia Pilipová z Mediterranea R.E.I. s tým, že pribudla špecifická skupina klientov, ktorí si kupujú apartmány na pláži ako investíciu a zároveň ako „základňu“ pri cestovaní karavanom.

Po hypotekárnej kríze v roku 2008 ceny nehnuteľností dlho padali, často až o polovicu, ale od roku 2016 znova rastú. „Oproti situácii pred hypotekárnou krízou je na trhu zjavná zmena v orientácii na kvalitu lokality a projektu. Nekvalitní developeri a projekty buď skrachovali alebo prepadli bankám, ktoré sú dnes stále najväčšou španielskou „realitkou“, vysvetľuje Jan Rejcha z Relloxu.

Kde:

V kurze sú hlavne oblasti Costa del Sol a Costa Blanca. Na západ od Malagy, kam sa dostanete aj priamym letom z Bratislavy, sú populárne luxusné letoviská Marbella, Puerto Banus a Estepona. „Voľného miesta pri mori je tu už málo a pokiaľ má nehnuteľnosť prístup k moru, určite porastie jej hodnota,“ hovorí Rejcha.

Reklama

Zaujímavý rozvoj s novou výstavbou priamo pri mori podľa neho prebieha východným smerom, kde je teraz možné kúpiť nehnuteľnosti za výrazne nižšie ceny. Priaznivejšie sú aj ceny v okolí Valencie, kam sa dostanete aj priamymi letmi z Viedne, Budapešti či Prahy.

Za koľko:

Španielske pobrežie je dlhé a ceny na ňom dosť výrazne kolíšu. Podľa štatistiky najväčšieho lokálneho realitného portálu Idealista si najvyššie ceny držia nehnuteľnosti na Baleárskych ostrovoch, kde štvorcový meter kúpite v priemere za 3 273 eur.

Z pevninského pobrežia je najdrahšia baskitská provincia Gipuzkoa, kde priemerne zaplatíte 3 147 eur za štvorcový meter. Naopak, najlacnejšie nakúpite v Mariña Lucense v Galícii, v priemere za 840 eur za štvorcový meter.

V populárnych letoviskách Costa Brava stojí štvorcový meter v priemere 2 241 eur a na Costa del Sol 2 050 eur. Medziročne najviac rástli ceny na Baleároch (o 4,4 percenta), ale aj na Costa del Sol neďaleko Malagy (o 3,1 percenta), naopak, najvýraznejší prepad cien v krajine, o 6,5 percenta, zaznamenalo Costa Tropical pri Granade.

Do 250-tisíc eur

Do 500-tisíc eur

Na čo si dať pozor:

V Španielsku je väčšina rekreačných apartmánov v kondomíniách s recepciou, kde budete musieť platiť správne poplatky za údržbu spoločnej zelene a bazéna. Preto počítajte s vyššími prevádzkovými nákladmi – pri byte s dvomi spálňami by ste sa mali vojsť do päťtisíc ročne.

Dosť vysoké je aj daňové zaťaženie. Daň z prevodu nehnuteľnosti osem až desať percent sa však platí len pri nehnuteľnostiach „z druhej ruky“. Počítajte s DPH vo výške desať percent z ceny nehnuteľnosti pri rezidenčnom bývaní a 21 percent z ceny nehnuteľnosti pri komerčných nehnuteľnostiach.

V Španielsku navyše platí zákon, že ak sa vám niekto vláme do dlhodobo prázdneho bytu a usadí sa tam, nič s tým neurobíte – takíto samozvaní „nájomníci“ sa na vašej adrese dokonca môžu prihlásiť na trvalý pobyt. Takže investícia do alarmu sa viac než oplatí.

Praktický postup:

Prvým krokom v procese kúpy nehnuteľnosti je vybavenie daňového identifikačného čísla N.I.E. a založenie účtu v banke.

V Španielsku sa pri starších nehnuteľnostiach platí progresívna daň z prevodu nehnuteľnosti, ktorá sa v jednotlivých regiónoch líši a kolíše od 6 do 10 % podľa jej ceny. Pri novostavbách zaplatíte desať percent všade okrem Kanárskych ostrovov, kde je výhodnejšia sadzba, len 6,5 %. Prehľadnú tabuľku a zoznam všetkých ostatných poplatkov nájdete tu.

V krajine je zvykom, že rezervačnú zálohu vo výške 10 percent z kúpnej ceny nehnuteľnosti platí kupujúci priamo majiteľovi, nie ako depozit u notára. Kupcovi zo stredoeurópskeho regiónu sa to môže zdať riskantné, tak v prípade, že na tom bude trvať, je možné zálohu zaplatiť notárovi.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Bibiana Beňová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?