29. novembra 2021

Zakladateľ módnej značky Off-White a tiež kreatívny riaditeľ francúzskeho módneho domu Louis Vuitton zomrel vo veku 41 rokov.

Podľa informácií rodiny, ktorá správu o jeho smrti zverejnila na návrhárovom oficiálnom instagramovom účte, Abloh dva roky bojoval so vzácnou a veľmi agresívnou formou rakoviny. Chorobu pred verejnosťou držal v tajnosti a ďalej v plnom tempe pracoval na kolekciách oboch značiek.

Patril k najvplyvnejším osobnostiam módneho priemyslu a tiež k veľmi zdatným podnikateľom. Syn emigrantov z Ghany, ktorý v rodnom Illinois odmietal vyčnievať, pretože bol podľa svojich vlastných spomienok na Instagrame „príliš čierny“, sa neskôr stal nielen majiteľom vlastnej módnej značky Off-White, ale aj umeleckým riaditeľom pánskej kolekcie Louis Vuitton.

Česká stopa

Tu sa s ním počas svojej stáže v roku 2019 stretol aj český dizajnér Jan Černý. Ablohovi vtedy venoval české tenisky Prestige, ktoré redizajnoval.

Abloh bol dizajnérom, ktorý bol vo svojom tíme veľmi obľúbený. Hoci predtým pracoval ako kreatívny riaditeľ umeleckej agentúry Kanyeho Westa, velikášstvo s hviezdnym raperom rozhodne nezdieľal.

Reklama

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @virgilabloh

Kedysi si dokonca nechal na vizitku vytlačiť svoje telefónne číslo. Keď ste sa naň dovolali, čakal vás záznamník, vysvetľujúci inšpiráciu jednej z kolekcií.

„Chodí vôbec niekedy spať?“ čudoval sa novinár, ktorý pred piatimi rokmi s Ablohom strávil dvadsaťštyri hodín. Vtedy bol ako reportér časopisu GQ v šoku, keď videl, že Abloh počas jedného dňa dohliadal na uvedenie dámskej kolekcie svojej značky, riešil videoklip pre Kanyeho a chystal kolekciu tenisiek.

Jeho nasadenie sa vyplácalo aj finančne: len za svoje pôsobenie pri Louis Vuitton mal zarábať 10 miliónov dolárov ročne.

Kombinácia vysokého a nízkeho

Navrhovanie bola Ablohova vášeň, a keď sa venoval svojej obľúbenej činnosti, zabúdal na všetko ostatné. Do vysokej módy priviedol streetwearovú kultúru a často bol pre svoj prístup prirovnávaný k umelcom ako je Jeff Koons alebo Andy Warhol.

Móda pre Abloha neznamenala len oblečenie, bola stelesnením identity, ktorej neoddeliteľnou súčasťou v jeho interpretácii musela byť aj politika, hudba aj filozofia. Počas štúdia architektúry na univerzite vo Wisconsine si viedol blog, kam si napísal: „Sme svedkami novej éry, keď budú návrhári rovnako populárni ako rockové hviezdy.“

Navrhoval obaly albumov, dizajn kobercov pre obchodný dom Ikea či oblečenie pre športovcov – Serena Williams zaujala v roku 2018 na turnaji US Open jeho šatami s tylovou sukňou.

Miláčik celebrít, ktorého modely nosia tie najznámejšie hviezdy s miliónmi sledujúcich na sociálnych sieťach. To bola jedna z polôh Virgila Abloha, ktorý svoju schopnosť zladiť tradíciu i novátorské počiny demonštroval napríklad na svadobných šatách navrhnutých pre Hailey Bieber.

Záber, na ktorom stojí v bielej čipkovej róbe a so závojom s nápisom „Till Death Do Us Part“, získal štyri milióny lajkov.

K ako Kanye

„Nepýtajte sa ma už na Kanye Westa,“ žiadal novinárov. S raperom spájalo Abloha takmer dvadsaťročné priateľstvo. V roku 2009 sa spoločne vydali do Paríža, kde hudobník podpísal zmluvu o spolupráci s Louis Vuittonom, pre ktorého mal vytvoriť tenisky. Abloh bol vtedy súčasťou kreatívneho tímu a s Westom navštevoval všetky možné prehliadky.

Reklama

Jeden z najznámejších fotografov Tommy Ton zachytil Virgila Abloha po boku Kanye Westa pred prezentáciou Comme des Garçons v Paríži. Snímka rýchlo kolovala po internete a dodnes je považovaná za jeden z hlavných okamihov moderného street štýlu.

Nikdy nespomaliť

Posledné dva až tri roky Abloh čelil zákernej chorobe, o ktorej vedelo iba jeho najbližšie okolie. Manželka Shannon Sundberg, s ktorou sa zoznámil už v čase štúdií, zostávala s deťmi v Illinois.

Navonok všetko vyzeralo skvele: LVMH vlani v júni Abloha povýšilo na pozíciu, ktorú vytvorili iba pre neho. Tá mu umožnila pracovať na vedúcej funkcii naprieč 75 značkami, ktoré konglomerát vlastní. Z Virgila sa stala najmocnejšia osobnosť tmavej pleti módneho priemyslu.

Založil tiež nadačný fond, ktorý vyzbieral milión dolárov na podporu afroamerických študentov módy. Tento rok v máji obliekol predsedu poroty filmového festivalu v Cannes režiséra Spikea Leeho do farieb takých žiarivých, až sa umelcove outfity stali jedným z horúco diskutovaných momentov celej udalosti.

Počas svojej poslednej hospitalizácie si Virgil Abloh plánoval, ako odletí do Miami na prezentáciu pánskej kolekcie Louis Vuitton v Miami. Jeho talent aj nasadenie však boli limitované fyzickou schránkou, ktorá ho vlastne obťažovala.

Verejnosť správa o Ablohovej smrti šokovala. Muž, ktorý mal na Instagrame 6,5 miliónov sledujúcich, bol totiž veľmi uzavretým človekom usilovne túžiacim zanechať v dejinách svoj odtlačok. A to sa mu za krátky čas určite podarilo.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorkou je Anna Nosková, ktorá píše o móde, gastre a úspešných ženách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?