18. augusta 2021

Rýchlo rastúca česká obuvnícka značka Vasky expanduje na Slovensko. Do Partizánskeho presunie celkovú výrobu tenisiek a v budúcnosti tu plánuje šiť topánky známe ako barefooty. Na výrobe sa bude podieľať približne 40 ševcov a šičiek zo Slovenska, ktorí majú pre značku vyrábať tisíce párov topánok mesačne. 

Firma Vasky sa doposiaľ sústredila najmä na ručne vyrábané topánky z kože. „Dôvodom expanzie bolo najmä vyhovenie zvyšujúcemu sa dopytu našich zákazníkov, za čo sme nesmierne vďační,“ hovorí 23-ročný zakladateľ firmy Václav Staněk. Český Forbes zaradil mladého podnikateľa v roku 2019 do prestížneho rebríčka 30 pod 30.

Obuvnícka tradícia v niekdajších Baťovanoch

Výber slovenskej lokality bol podľa firmy jednoznačný. Mesto Partizánske je známe svojou obuvníckou tradíciou. Založili ho pred druhou svetovou vojnou súrodenci Ján Antonín, Anna a Tomáš Baťovci na území obce Šimonovany a vybudovali tu prosperujúci obuvnícky závod. Istý čas sa mesto dokonca volalo po nich – Baťovany.

Firma Vasky doposiaľ v Partizánskom šila zvršky niektorých modelov topánok. S rozšírením výroby si obuvnícka firma sľubuje aj zlepšenie pozície na slovenskom trhu.

V Česku sa na výrobe podieľa približne 80 ľudí, každý pár topánok prejde rukami 12 skúsených obuvníkov. Väčšina príbuzných alebo predkov týchto pracovníkov podľa firmy pracovala práve v Zlíne v obuvníckom priemysle pre Baťovcov.

Reklama

V Partizánskom, ktoré bolo v minulom storočí centrom obuvníckej výroby na Slovensku doposiaľ pôsobia v tomto biznise firmy Vulkan Partizánske, Wintoperk či ZDA Partizánske.

Spoločnosť Vasky pôsobí od roku 2016 v moravskom meste Zlín, ktoré v minulom storočí celosvetovo preslávil práve obuvnícky priemysel rodiny Baťovcov.

Zakladateľ firmy Václav Staněk sa otvorene hlási k odkazu podnikateľského génia Tomáša Baťu. Značka má na konte viaceré ocenenia, samotný Staněk získal titul „Začínajúci podnikateľ roka 2019“.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?