3. marca 2021

Hneď po maturite vyrazila nedočkavo do sveta, aby strávila letné prázdniny so sestrou v Írsku. Namiesto pôvodných dvoch mesiacov sa však návšteva natiahla na 15 rokov. Slovenka Lucia (Lucy) Tanková O’Keeffe, ktorá je rodáčkou z Rimavskej Soboty, si vyskúšala v tejto krajine rôzne zamestnania. Pracovala vo fastfoode aj v kaviarni, až kým sa jej raz nenaskytla príležitosť pustiť sa do vlastného biznisu v oblasti gastronómie, v čom ju podporil jej írsky manžel. Dnes je majiteľkou kaviarne a bistra The Curragh Café By Lucy v meste Kildare 

Lucy si pôvodne život v zahraničí vôbec neplánovala. K zásadnému zvratu došlo v momente, keď sa do Írska presťahovala jedna z jej sestier, s ktorou si boli vždy veľmi blízke. V tom čase bola v poslednom ročníku na obchodnej akadémii, študovala marketing a manažment. V júni 2006 mala Lucy čerstvo po maturite a plánovala, že leto strávi so sestrou v Írsku.

Nasadla do lietadla a tešila sa na dva mesiace nových skúseností a zážitkov. „Odchádzala som s tým, že si možno niečo aj zarobím. Po dvoch týždňoch som si našla prácu, začala som iný život,“ spomína. Zrazu ubehlo pol roka, prišli Vianoce a ona na návrat ani nepomyslela. Dnes tam už žije pätnásty rok.

Slovenka sa pôvodne išla do Írska pozrieť za svojou sestrou. Sama v tejto krajine začala nový život. Foto: archív Lucy Tankovej O’Keeffe

Írsko ju očarilo už v prvých momentoch, predovšetkým sa jej zapáčili tamojší obyvatelia a večne zelená krajina. „Spomínam si, že som v prvých dňoch išla do mesta cez park. Prechádzal okolo mňa starší pár, boli to úplne cudzí ľudia a s úsmevom sa mi pozdravili. Boli takí priateľskí, takí otvorení,“ približuje Lucy 

Pracovala vo fastfoode aj v retaile

Sprvu Lucy pracovala v pobočke fastfoodu, kde bola vtedy zamestnaná aj jej sestra. Počas školy sa venovala aj štúdiu cudzieho jazyka, takže ten pre ňu nepredstavoval žiadnu bariéru. Musela sa však osmeliť. „Je iné vedieť angličtinu z kníh, ale po pár týždňoch som nemala problém komunikovať,“ vysvetľuje. Neskôr sa zamestnala v retaile a v obchodnom centre, ktoré však v roku 2012 zatvorili a ona zostala bez práce. 

Reklama

Mesiac a pol strávila doma ako nezamestnaná. „Pamätám si, keď prišiel dnes už môj manžel domov s tým, že neďaleko otvárajú novú kaviareň a hľadajú manažéra,“ približuje. Tento podnik patril pod značku francúzskej reštaurácie a otvárali ho v nákupnom centre, ktoré sa sústreďuje na jazdecké potreby a ďalšie outdoorové športy. „Nebola som si tým istá, ale som pracovitá, musím stále niečo robiť,“ smeje sa. 

Vlastný podnik si Slovenka otvorila v roku 2017. Foto: archív Lucy Tankovej O’Keeffe

A tak sa Lucy rozhodla, že túto príležitosť využije. Takmer päť rokov strávila na tejto pracovnej pozícii, než sa pôvodní majitelia rozhodli skončiť a ponúkli jej priestory. Ona však váhala. „Až mi raz manžel povedal, o čom vlastne rozmýšľam, keď som už doteraz pracovala tak, ako keby to všetko bolo moje. Nakoniec som sa na to vrhla,“ dodáva. V roku 2017 otvorila kaviareň The Curragh Café By Lucy. 

Írom chutí slovenský vývar aj doboška

Ako hovorí, s byrokraciou si poradila sama, väčším komplikáciám sa vyhla, riešila skôr svoju vnútornú výzvu. „Je to úplne iné, ako keď pracujete pre niekoho ďalšieho. To riziko bolo zrazu na mne,“ upresňuje. Výhodou bolo, že na rozbeh kaviarne nepotrebovala veľký vstupný kapitál. Priestor si totiž prenajala už s vybavením a zariadením, čo sa na druhej strane premietlo na vyššej sume nájomného. 

Lucy sa rozhodla, že bude v podniku okrem kávy ponúkať aj raňajkové menu, sendviče či teplé jedlo. Svoje miesto v ponuke si našli tiež rôzne slovenské pokrmy. „Majú tu radi naše jedlo, na čo som veľmi hrdá, aj keď to bol trošku risk. Írom najviac chutí kurací vývar, na ňom je veľa ľudí doslova závislých,“ konštatuje s úsmevom. Okrem toho žne veľký úspech aj guláš, perkelty či doboška podľa receptu jej mamky.  

Vo svojom podniku sa Lucy zamerala na lokálne suroviny. Foto: archív Lucy Tankovej O’Keeffe

V biznise jej záleží na osobnom kontakte so zákazníkmi a čerstvosti surovín. Lucy si preto zohnala lokálnych dodávateľov, ktorí jej každý deň nosia čerstvé produkty. „Mäso mám od mäsiara, ktorý sa tomu venuje už viac ako 30 rokov, vajíčka zase odoberám z organickej farmy. A všetko to funguje, jedlo z týchto ingrediencií sa nedá porovnať s iným,“ dopĺňa. 

Počas pandémie zatvorila dvakrát

Za normálnych okolností pre ňu pracovalo obyčajne 10 zamestnancov. Vlani v marci však pre pandémiu musela zatvoriť kaviareň aj bistro a prepustiť niektorých zamestnancov. „Našťastie to trvalo iba dva mesiace. Po dvoch mesiacoch som otvorila na výdaj jedla so sebou. Začínala som s dvomi kuchármi a postupne som nabrala späť skoro všetkých,“ konštatuje. Pociťovala neistotu, no myslela si, že situácia potrvá dva-tri týždne.  

„Keď som zase otvorila, bolo príjemné vidieť, že sa ľudia vracajú. Chceli ma podporiť, tá lojalita tam určite bola, čo ma potešilo,“ približuje. Následne podnik The Curragh Café By Lucy fungoval až do ôsmeho januára tohto roku, keď sa Lucy rozhodla na dva týždne opäť zatvoriť. V tom čase v Írsku denne pribúdalo 8-tisíc nových prípadov, čoho sa obávala. „Odvtedy je otvorené stále na výdaj a zaklopem si, celkom sa nám darí,“ dopĺňa.  

Keďže sa neďaleko podniku nachádza dostihová dráha, ľudia sem chodia na prechádzky a venujú sa rôznym športovým aktivitám. „Je tu teda neustále dopyt po jedle alebo káve,“ vraví. Curragh je oblasť preslávená chovom koní, neďaleko má prázdninový dom aj gitarista legendárnej skupiny Rolling Stones Ronnie Wood. „Už nás trikrát navštívil aj s rodinou a tiež vyskúšal kurací vývar s lososovým sendvičom,“ hovorí hrdá majiteľka bistra.

Pre Lucy sa stalo Írsko za 15 rokov druhým domovom a návrat na Slovensko neplánuje, hoci jej manžel bol v minulosti tejto možnosti otvorený. Momentálne si však kúpili nový dom, ktorý prerábajú, a chystajú sa doň nasťahovať. A čo budúcnosť podniku The Curragh Café By Lucy? „Do biznisu som vložila samú seba, baví ma to. V aktuálnej situácii si želám, aby sa nám darilo aspoň naďalej tak, ako doteraz, a aby sme boli zdraví,“ uzatvára.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?