30. januára 2021

Pandemický rok 2020 so sebou priniesol okrem iného množstvo atypických situácii aj v cestovnom ruchu. O letnej sezóne sa veľmi hovoriť nedá a cestovné kancelárie len opatrne pripravovali zájazdy do exotiky počas zimy.

Podľa prieskumu travel-tech spoločnosti Kiwi.com sa chuť cestovať prejavuje už aj v tomto roku v doterajších rezerváciách. Slováci aktuálne vyhľadávajú miesta ako Londýn, Dublin či Petrohrad alebo Kyjev. 

Avšak počas zimy sú populárne aj pláže Zanzibaru, Maldivy, arabské destinácie ako Dubaj či Omán alebo ostrovná Dominikánska republika. Možnosť vycestovať využili aj známe tváre slovenského Instagramu. Blogeriek sme sa pýtali, prečo sa rozhodli pre dané krajiny a ako hodnotia bezpečnostnú situáciu. 

Omán — LucyPug

Známa blogerka a youtuberka sa spolu so svojím partnerom, youtuberom Gogom vybrala do Ománu, ktorý podľa vlastných slov vždy túžila navštíviť. 

Pred odletom do tejto krajiny je potrebné podstúpiť PCR testy, tie však niektoré cestovné kancelárie preplácajú. Nástup do lietadla je možný len s potvrdením o negatívnom výsledku testu na covid a počas letu sú samozrejmé povinné rúška a ďalšie ochranné prostriedky.

Reklama

„Po prílete do Ománu nás opäť čakalo pretestovanie PCR testami, ktoré boli pripravené aj s celým tímom zdravotníkov priamo pred bránou na letisku. O výsledku sme sa dozvedeli o 12 hodín formou správy v ománskej korona aplikácii, cez ktorú sme zaplatili 50 eur za test. Je to potrebné spraviť ešte pred samotným odletom,“ opisuje svoje skúsenosti Lucia. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucy🍐 (@lucypug)


Ako ďalej dodáva, celý pobyt strávili v karanténe, a teda nemohli opustiť rezort. „V rámci pláže sme mali voľnosť. Takže o dlhé ranné a večerné prechádzky po pláži sme neboli ukrátení. Odporúčam si zvoliť dostatočne veľký rezort so širokou škálou možností. No v tak krásnej krajine na tak nádherných plážach vás pocit nudy obíde.“

V Ománe sa končí karanténa po 7 dňoch. Vtedy je už možné sa voľne pohybovať aj mimo rezortov. 

„Je to jedna z krajín, ktorá žije aj vďaka turizmu, takže v južných oblastiach sú za návštevu v týchto časoch vďační,“ hovorí youtuberka s tým, že vďačnosť sa odrazila aj v ponúkaných službách, ale aj v pocite bezpečia, pretože tamojší ľudia prejavujú voči aktuálnej situácii veľkú zodpovednosť a rešpekt. 

Maldivy — Sisa_kr

Bývalá modelka a športovkyňa Silvia Križanová sa podľa vlastných slov so svojou rodinou rozhodla odcestovať do krajiny, ktorá vyžaduje na vstup testy. „Možno je to pre niekoho prekážka, no nám to prišlo bezpečnejšie,“ hovorí s tým, že pred cestou absolvovali dobrovoľnú domácu karanténu. Navyše, pred odletom na Maldivy je potrebné testovať aj deti staršie ako jeden rok. „Náš malý Tomi to zvládol prekvapivo dobre.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SISA_K®️ (@sisa_kr)


Negatívne výsledky a povolenia sa kontrolujú na letisku, po prílete sa zase meria teplota. Tá sa podľa Silvii meria napríklad aj pri vstupe do reštaurácií, Čo sa týka rúšok, pre turistov sú na ostrovoch nepovinné, zamestnanci ich však nosiť musia. 

Napriek tomu, že sa stihlo ochorenie Covid-19 objaviť v posledných týždňoch už aj na ostrovoch, podľa Silvii sú stále veľmi bezpečné a navštevované. „Ľudí je tu podľa mňa stále rovnako, služby sú na rovnakej úrovni. Ceny hotelov a leteniek pomaly stúpajú nahor.“

Dominikánska republika — Lucid

Známa make-up artistka Lucia Sládečková sa rozhodla s mamou a dcérou odcestovať na mesiac do Dominikánskej republiky. Krajina síce PCR testy nevyžaduje, no ak letíte s prestupom, môžete byť náhodne skontrolovaní. „Ja a mamina sme testy podstúpili, aby sme odchádzali s čistým štítom, nikdy neviete, čo sa môže po ceste stať. Rovnako to urobíme aj pri ceste naspäť,“ opisuje Lucia, ktorá ďalej spomína aj situáciu, ako boli v letiskovej hale počas prestupu v Zurichu len samé tri. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Sladeckova (@lucidstyle_official)

Reklama


Pôvodné dva týždne sa rozhodli predĺžiť na mesiac – krajina je turisticky otvorená a podľa Lucie poskytuje výborné služby a je postarané o bezpečie, keďže je povinné nosiť rúška. Pri podávaní jedál nosia zamestnanci napríklad aj rukavice. 

Rovnako sa podľa nej dá nájsť aj súkromie na pláži, najmä počas víkendov, keď má rezort viac hostí. 

„Nechcela som ubytovanie v hoteli, ale skôr butikového typu, čo nám pani z cestovnej agentúry aj splnila. Veľa možností bolo zatvorených, ale som úprimne spokojná, pretože mojím cieľom bolo žiť. V marci to už bude rok, čo mám zatvorené štúdio a potrebovala som najmä trošku vypnúť hlavu.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?