8. apríla 2021

Slovensko je dlhodobo na chvoste s najnižším podielom investovania v rámci krajín OECD. Podľa prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus z augusta minulého roka neinvestuje 86 % Slovákov. Situáciu by mohli zmeniť tzv. ESG (Environment, Social, Governance) fondy a tzv. zelené investovanie, ktoré spájajú ekológiu so spoločenskou zodpovednosťou a zaujímajú mladšie ročníky.

„Prax naznačuje, že práve ESG fondy môžu pozitívne ovplyvniť vzťah širokej verejnosti a odbúrať obavy Slovákov z investovania,“ uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

Udržateľnosť sa stáva novou realitou

Do popredia sa pri nich dostáva téma trvalej udržateľnosti, ktorej venujú pozornosť firmy a aj bežná verejnosť. Udržateľnosť sa tak stáva novou realitou v rôznych oblastiach života a ako najnovší vývojový trend pozitívne vplýva i na oblasť investovania.

Vyšší záujem o túto stratégiu investovania na Slovensku je u mileniálov. Ide o skupinu vo veku 25 až 40 rokov, teda ľudí, ktorí vstúpili do aktívneho ekonomického života, majú najvyšší nárast platov a ich majetok sa najrýchlejšie kumuluje.

„Je zrejmé, že pôjde o dlhodobý trend, ktorý by mal byť viditeľný najbližších 5 až 15 rokov. Tento fakt potvrdzujú viaceré analýzy, ktoré vyhodnocujú ESG investície,“ hovorí Ovčarik. Za posledný rok sa počet týchto fondov zdvojnásobil.

Reklama

Slováci sa však stále boja investovať

„Investovanie do ESG má racionálne i emocionálne dôvody. Ľudia majú z neho lepší pocit, pretože peniaze vložili do lepších firiem a investujú tak s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť týchto firiem. Je teda vysoko pravdepodobné, že práve ESG fondy a zodpovedné investovanie môžu odbúrať strach Slovákov z investovania,“ tvrdí odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Investovanie je pre Slovákov stále na vedľajšej koľaji a rok počas pandémie koronavírusu toto finančné správanie ešte umocnil. Kým v roku 2019 investovalo 18 % Slovákov, v lete minulého roka to bolo o štyri percentuálne body menej.

Toto správanie zdôvodňujú obavou, že prídu o svoje peniaze, ale aj presvedčením, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?