26. júna 2018

V nemeckých mestách sa postupne rozbieha neprehľadný systém obmedzení pre autá so staršími naftovými motormi. V Škandinávii politici tiež nezaostávajú a v poslednom čase sa s plánmi pridávajú už aj magistráty talianskych veľkomiest. Ako vyzerá mapa “anti-diesel” pred letom 2018?

Zatiaľ je to skôr bizarné.

Ak sa chcete na letnej dovolenke stať jedným z prvých vodičov, ktorí zaplatia pokutu 25 eur za jazdu so starším autom na naftový pohon, musíte si naplánovať výlet až do Hamburgu. Keď pôjdete po ulici Max-Brauer-Allee, mohli by ste v jednom problematickom úseku padnúť za obeť policajnej kontrole, ktorá vás odstaví na niektoré z vedľajších parkovísk a bude od vás pýtať papiere od auta.

Na autách totiž nie je vidieť, či spĺňajú emisné normy, ktoré mesto predpísalo. (Zákaz platí od konca mája aj pre časť blízkej dopravnej tepny Stresemannstrasse, ale tam len pre staršie nákladné autá na naftový pohon). Pokutovanie, na ktoré prešli hamburskí policajti po dvoch týždňoch dohovárania, je tak v praxi trochu nepraktické.

Nemecko: Každé mesto po svojom

Dohoda v rámci Nemecka, ktorá by zaviedla jednotné podmienky pre „Dieselverbot“, zatiaľ neexistuje. Praktickejšie označovanie áut, napríklad takzvanou modrou plaketou, tiež zostáva iba návrhom ochranárskych organizácií. Tie už v Nemecku niekoľko rokov podávajú žaloby za nerešpektovanie európskych emisných limitov oxidov dusíka, ktoré platia od roku 2010. Organizácia Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala až 28 miest (vlani namerala prekročenie limitov v 66 mestách). Reálnu možnosť, že zákazy sa rozbehnú, umožnilo prelomové rozhodnutie nemeckého Najvyššieho súdu vo februári – ale s podmienkou, že majú byť primerané a postupné a sú v kompetencii miest a spolkových krajín.

Na začiatku júna prišiel ďalší právny prelom, keď súd v Aachene rozhodol, že súčasné tempo znižovania emisií v meste je príliš pomalé a ak do 1.1.2019 mesto a spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko neprídu s lepším riešením, môže zákaz jázd vstúpiť od platnosti.

Čínsky miliardár z automobilky Zhi Dou vyrástol v chudobe. Dnes patrí medzi 100 najbohatších ľudí sveta

Politické prestrelky, ktoré sprevádzajú obmedzovanie „dízlov“, sú tiež dosť pestré. Keď Hamburg spustil svoju priekopnícku iniciatívu (mesto ju pripravovalo samostatne takmer dva roky), vyzvala opozičná strana Zelených, aby sa zmeny nezavádzali spôsobom “rôznych bodiek na mape” (presne tak ich v tejto grafike aj zobrazujeme), ale centralizovane.

ZDROJ: DIE WELT, HANDELSBLATT, AUTOHAUS.DE, AUTONEWS.COM, EURONEWS.COM, EUROSTAT. SPRACOVANIE: FORBES. Pri jednotlivých mestách sú uvedené podrobnosti. Kvôli širokému spektru možností (lokálne zákazy, úplné zákazy, zákazy pre typy áut, obmedzovanie parkovania a ďalšie) je kategorizácia do jednotlivých “farebných tried” skôr orientačná.

Postihnutých áut? Zatiaľ 150-tisíc. Teoreticky aj 13 miliónov

Podľa údajov nemeckého ministerstva dopravy aktuálne spĺňa podmienky pre neobmedzenú jazdu po Hamburgu asi 96-tisíc z 264-tisíc naftových áut, registrovaných v meste. Zelení však navrhli, aby sa obmedzenia koordinovane rozšírili po celom Nemecku na približne 13 miliónov áut – a to už by nebola nijaká drobnosť.

V Stuttgarte, ktorého úrady ohlásili, že pripravujú vlastný zákaz, zasa denník Stuttgarter Nachrichten informoval, že mesto je s plánmi oveľa ďalej, ako je známe. Uvažuje vraj, že zákaz bude plošný pre celé mesto. Záujmová organizácia predajcov nákladných áut na správu zareagovala vyhlásením o „politických pokusoch na ľuďoch” a vyčíslila očakávaný pokles počtu áut v Bádensku-Württembersku medziročne o 8-tisíc kusov. Straty tržieb predajcov od mája do augusta 2018 prognózuje na 330 miliónov eur. (Pre kontext – za rok 2017 prišlo na nemecký trh vyše milióna nových naftových áut, ktoré nové normy spĺňajú).

Volkswagen oživí legendárny mikrobus. Bude aj elektrický

Keďže obmedzenia sú v Nemecku zatiaľ len v štádiu príprav, sú prognózy ich dopadu pomerne zložité.  Časopis Focus si napríklad nedávno všimol, že v Hamburgu sa trochu prekvapujúco na trhu zatiaľ neudial všeobecný útek od naftových motorov. Nastal skôr presun k autám, ktoré normy spĺňajú, alebo sú lacnejšie. Na prvé miesto v predaji sa u najväčšieho e-predajcu mobile.de medzi “dízlami” dostala Škoda Superb TDI, zrejme aj preto, že z pohľadu nemeckých rodín je vcelku lacná.

Ešte inú reakciu vyvolali hroziace zákazy v Bavorsku. Predseda krajinskej vlády Markus Söder nedávno oznámil, že spolková krajina investuje ročne 100 miliónov eur do verejnej dopravy, aby sa vyhla nutnosti vyhlásiť obmedzenia. „V Hamburgu je to absurdné – všetci tú oblasť obchádzajú dookola, toto nie je riešenie problému,” vyjadril sa.

Iné krajiny? Od elektrického Nórska po naftové autobusy v Bratislave

Aby to nebolo málo komplikované, vložila sa v máji do problému aj Európska komisia. Nemecko, Veľkú Britániu, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko a Rumunsko zažalovala pred Európskym súdnym dvorom. Plány na obmedzenie dieslových áut následne rýchlo oznámili napríklad Miláno, Rím, či Bolzano. O čosi pomalšie, ale už nie celkom dlhodobé harmonogramy updatovali Paríž či Brusel. V Londýne vyzval nedávno starosta Sadiq Khan (a ďalší starostovia veľkých miest), aby sa plán obmedzení, počítajúci s rokom 2040, skrátil do roku 2030.

Ak ste si pozreli mapu, vidíte, že najďalej sú s „útokom“ na diesel vo všeobecnosti na severe. Oslo už zákazy testovalo v praxi dávnejšie a mieri v zásade na všetky autá s fosílnym pohonom. Vlani sa v Nórsku po prvý raz predalo viac ako 50 percent áut s elektrickým pohonom a hybridov – sú totiž dotované – od daňových úľav, cez prednosti pri parkovaní až po lacný prístup na diaľnice. (V Európskej únii je “dízlov” podľa údajov Eurostatu z roku 2015 asi 37 percent, elektromobilov asi 11 percent).

Ako to vyzerá v blízkosti Slovenska? Rakúšania sa zatiaľ dieslov vo všeobecnosti veľmi neboja, o obmedzeniach sa diskutuje napríklad v Prahe – pravdepodobne pre veľmi staré autá a tiež vo viacerých českých krajských mestách. Napokon, aby v tomto prehľade nechýbala bizarnosť aj na záver, skúste si zadať do Googlu “zákaz dieslov na Slovensku”. Objaví sa (teda ak máte rovnaký Google) takýto drahokam – správa z jesene 2017.  “Bratislavský primátor o zákaze vjazdu naftových vozidiel do centra hovoril pred rokom, no následne dopravný podnik kúpil 90 dieselových autobusov.”

HLAVNÉ FOTO: Nová dopravná značka v Hamburgu. FOTO: SITA, AP