Pandémia koronavírusu zasiahla aj duševné zdravie Slovákov a prehĺbila dlhodobú potrebu venovať tejto téme primeranú pozornosť. Redaktorky Forbesu a autorky bestselleru o syndróme vyhorenia Nevyhorení (nielen) preto prinášajú Diár duševného zdravia na rok 2021, na ktorom spolupracovali so psychológmi a s ďalšími odborníkmi na duševné zdravie. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia zverejňujeme tri aktivity z tohto diára.
Keď sme minulý rok vydali knihu Nevyhorení, ktorá hovorí o syndróme vyhorenia, ozvali sa nám desiatky ľudí. Boli na pokraji síl a hľadali spôsob, ako znova nájsť radosť zo života. Mali sme pocit, že sme pomohli tým, ktorí to potrebovali. A že sme konečne začali otvorene hovoriť o duševnom zdraví.
Po stopách syndrómu vyhorenia.
Je dôležité o tom hovoriť, a preto redaktorky Forbesu napísali knihu
No stále bolo množstvo takých, ktorí sa na nás obrátili s otázkou, ako sa vôbec do tejto kaše nedostať. Ako sa o seba lepšie starať? Ako byť šťastnejší? Ako sa mať radšej? A ako sa v sebe vôbec vyznať?
Našou odpoveďou je Diár duševného zdravia na rok 2021. Veríme, že v ňom nájdete odpovede na mnohé problémy, ktoré vás trápia.
Spolupráca s odborníkmi
V diári zdieľajú psychológovia a odborníci na duševné zdravie svoje tipy v oblasti prevencie a poskytujú rady, ako sa o seba môžeme starať lepšie a žiť spokojnejšie.
Diár duševného zdravia na rok 2021 dopĺňajú podporné vety. Vizualizácia: Forbes
Na začiatku každého mesiaca nájdete v diári krátke cvičenie („Poznáš sa?“), ktoré vás zavedie na cestu do svojho vnútra. S tým, čo o sebe zistíte, môžete pracovať v cvičeniach uprostred mesiaca („Duševné okienko“), ktoré ukazujú spôsoby, ako sa starať o svoju dušu. Práve tieto úlohy slúžia na prevenciu duševného zdravia, berte ich ako pomôcku k vašej psychohygiene.
Za vyhorenie môžu aj firmy. Pritom viac ako vysať z pracovníka život
sa oplatí investícia do zdravia
A keďže občas každý narazí aj na prekážky a ťažké chvíle, na konci každého mesiaca nájdete tipy, ako ich zvládnuť („Prvá pomoc“). Pomôžu vám ustáť stres, prekonať úzkosť či predýchať panický atak. Vďaka tomuto diáru zvládnete všetko, čo vás čaká. Po celý rok vás tiež budú sprevádzať podporné vety, ktoré vám pomôžu rozpamätať sa na to, na čom v živote naozaj záleží.
Diár ilustrovala Tina Minor, ktorá mala na starosti aj ilustrácie v knihe Nevyhorení. Vizualizácia: Forbes
A tu už sú spomínané tri aktivity z tohto diára. Prinášame po jednej úlohe z oblasti sebapoznania, psychohygieny aj prvej pomoci.
Návrat k sebe
Ako deti presne vieme, čo nás baví a napĺňa. Na ceste životom sa však občas necháme zaviať na miesta, ktoré nemusia byť pre nás tie pravé, a zabudneme, čo nás kedysi poháňalo vpred. Nikdy však nie je neskoro sa k tomu vrátiť. Pomôcť vám môžu nasledujúce otázky.
Čo som robil rád ako dieťa? Aké roly som na seba pri hrách preberal?
Čo ma napĺňalo v tínedžerskom veku? Pri čom som strácal pojem o čase?
A čo robím rád teraz? Vďaka ktorým aktivitám sa cítim plný síl a života?
Nájdete medzi týmito aktivitami nejaké prieniky? Skúste sa zamyslieť nad tým, prečo ste si užívali práve tieto činnosti.
Čo vám bráni lietať?
Napíšte si do jedného stĺpca všetky činnosti, pri ktorých sa cítite šťastne, ktoré vás napĺňajú a dobíjajú energiou. Pri ktorých sa cítite, akoby ste lietali. Nájdite aspoň 5 alebo aj 10 činností. Do druhého stĺpca napíšte všetky činnosti, ktoré vás o energiu oberajú, po ktorých sa cítite vyčerpane.
Súčasťou diára sú aktivity od psychológov a odborníkov na duševné zdravie. Vizualizácia: Forbes
Je nejaký spôsob, ako zaradiť do vášho nasledujúceho týždňa čo najviac aktivít z prvého stĺpca? Nájdite si každý deň čas aspoň na jednu. Môže to byť aj maličkosť, pokojne aj večerné čítanie knihy alebo popíjanie obľúbeného čaju pri dobrej hudbe.
A ešte jedna vec: je nejaký spôsob, ako môžete obmedziť činnosti z druhého stĺpca? Prirodzene, občas sa nedá vyhnúť nepríjemným pracovným stretnutiam, ale naozaj potrebujete robiť všetko z toho, čo vám berie energiu? Dokážete prísť na spôsob, ako si aj tieto činnosti spríjemniť? Alebo ako zlepšiť rovnováhu medzi činnosťami, ktoré vás tešia, a tými, ktoré vás ubíjajú?
Na záver ešte malé zamyslenie. Niektorí ľudia vedia, čo im robí dobre, ale nepraktizujú to. Napríklad si spomínajú, že sa cítili lepšie, keď viac cvičili alebo chodili do prírody, no už dávno sa k týmto koníčkom nevrátili. Prečo? Niekedy je dôvodom nedostatok času či iné priority v živote, no inokedy sú to len výhovorky. Problém je občas skrytý hlbšie.
Niektorí ľudia si hlboko v srdci myslia, že nie sú hodní takejto starostlivosti. Je to boľavé presvedčenie, ale nie je nezvratné.
Päť zmyslov
Sústreďovať sa na prítomný okamih je náročné aj bez toho, aby na vás doľahla úzkosť. No nech už sú vaše obavy akékoľvek, je to práve ukotvenie v prítomnosti, ktoré vám môže pomôcť ich zvládnuť.
Táto technika umožňuje znovunadobudnúť kontrolu nad situáciami, keď máte pocit, že vás prepadla úzkosť či panika. Jediné, čo potrebujete, je opäť si uvedomiť prítomný okamih a to tak, že zapojíte všetkých päť zmyslov.
Porozhliadnite sa okolo seba a v duchu pomenujte 5 vecí, ktoré vidíte.
Pomenujte 4 veci, ktoré sú vo vašom dosahu a môžete sa ich dotknúť.
Započúvajte sa a povedzte, aké 3 zvuky počujete.
Sústreďte sa na svoje okolie a určite 2 vône, ktoré vnímate.
Nakoniec pomenujte 1 chuť, ktorú cítite v ústach.
Diár v predpredaji so zľavou si môžete objednať TU.
K dispozícii bude už o tri týždne. Viac o diári tu.
Autorkami textov sú Zuzana Matuščáková a Lucia Okšová.