1. júla 2021

Bola to najfotografovanejšia žena sveta a zrejme aj najznámejšia žena planéty. Krásna, obdivovaná, talentovaná a väčšinu života, bohužiaľ, veľmi nešťastná. Možno aj preto sa stala ikonou. Lady Diana Spencer, po svadbe s následníkom trónu Jej kráľovská výsosť Diana, princezná z Walesu.

Alebo aj – ako krátko po jej tragickej smrti  pripísal do smútočného prejavu vtedajšieho britského premiéra Tonyho Blaira doktor Alastair Campbell – People’s Princess. Princezná všetkých ľudí.

Tak to po jej úmrtí po autonehode v parížskom tuneli na konci augusta 1997 všetci cítili. Trúchlila celá Británia, trúchlil celý svet. Princezná mala vtedy čerstvých tridsaťšesť rokov.

Za jej rakvou kráčali dvaja synovia, dvanásťročný Harry a pätnásťročný William, v sprievode otca, princa Charlesa, starého otca, princa Philipa a strýka, Dianinho mladšieho brata Charlesa, deviateho grófa Spencera. Na Dianinej rakve, ozdobenej jej obľúbenými bielymi ľaliami, kalami, ružami a fréziami, vynikala biela obálka s jednoduchým nápisom – Mamičke.

Vyrastala bez mamy

Princezná Diana bola naozaj oddanou a nadšenou matkou pre svojich dvoch synov. Sama nemala šťastné detstvo – ich matka, grófka Frances Spencer, opustila rodinu, keď bola Diana ešte malá. Po rozvode rodičov zostali deti v otcovej starostlivosti a malé dievčatko Diana vyrastalo od siedmich rokov vlastne úplne osamelo.

Reklama

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ❥ (@diana.beatrice.eugenie)

S otcom, temperamentným grófom Spencerom, ktorý rád holdoval iným ženám a alkoholu, nikdy nemala dôverný vzťah. Dve sestry, lady Sarah a lady Jane, boli od Diany o dosť staršie a jej brat Charles o tri roky mladší.

Už v detstve sa začali objavovať jej neistoty, strachy, komplexy, obavy a psychické problémy prameniace z márnej túžby byť niekým milovaná.

Ani u svojho neskoršieho manžela, princa Charlesa, ktorý si krásnu mladučkú osemnásťročnú dievčinu zo staroslávneho rodu stredoanglických Spencerovcov vybral tak trochu na nátlak rodiny, aby konečne zabudol na nemožný vzťah k vydatej Camille Parker-Bowles, Diana svoju vysnívanú osudovú lásku nenašla.

Milovaní synovia a charita

Určite spolu boli šťastní – aspoň na nejaký čas, keď sa im narodili ich dvaja synovia. Avšak obrovské rozdiely, ktoré medzi týmito dvomi ľuďmi boli, a úplne rozdielne predstavy o spoločnom živote a úlohe v kráľovskej rodine, asi neskôr skutočne nemohli skončiť inak ako katastrofou.

Aj keď svoj talent, vášeň a energiu dokázala rozdávať prostredníctvom svojej charitatívnej práce, stále jej v živote niečo chýbalo. Alebo možno skôr – toho mala priveľa. Všetko, čo jej samej v detstve chýbalo, dávala synom.

Veselé večierky, stretávanie sa s kamarátmi, výlety do zábavných parkov aj do reštaurácií rýchleho občerstvenia, radosť pri športe, spoločné dovolenky, dlhé rozhovory pred spaním – na to všetko budú raz William a Harry spomínať ako na súčasť šťastného detstva, ktoré s náhlou smrťou ich mamy skončilo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Princess Diana Spencer (@princesdianaa)

Šanca na zblíženie

Tento týždeň dostane princezná Diana, takmer štvrť storočia po svojom úmrtí, unikátnu príležitosť svojich dvoch synov po čase znova zblížiť.

V záhradách Kensingtonského paláca totiž obaja bratia spoločne odhalia sochu, ktorá má ich matku pripomínať. Stane sa tak práve v deň jej nedožitých šesťdesiatych narodenín, 1. júla. V spoločnom prehlásení, ktoré v tlačovej správe zverejnil Kensingtonský palác a v ktorom boli po prvýkrát po mnohých dlhých mesiacoch opäť spoločne podpísaní princovia William a Harry, sa uvádza, že socha bude odhalená k princezniným nedožitým 60. narodeninám, aby pripomínala jej život, jej charitatívnu prácu a jej odkaz.

 

Reklama
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)

Autorom sochy by podľa zverejnených informácií mal byť sochár Ian Rank-Broadley, rešpektovaný umelec dlhodobo spolupracujúci s kráľovskou rodinou. Preslávil ho portrét kráľovnej, ako ho od roku 1998 poznáme zo všetkých britských mincí.

Bola by to vítaná zmena v komunikácii medzi princami, na ktorých sa kedysi upínali pohľady celého sveta. Rozkol, ktorý v rodine a aj medzi dvomi bratmi nastal po rozhodnutí mladšieho Harryho opustiť protokol a povinnosti princa a syna budúceho kráľa a odísť s manželkou Meghan do Ameriky, kde teraz vychováva svoje dve deti, sa v poslednej dobe stupňoval.

„Môj otec a môj brat žijú v pasci,“ povedal v rozhovore u Oprah Winfrey doslova princ Harry. A v Buckinghamskom ani v Kensingtonskom paláci sa to nestretlo s pochopením.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Princess Diana Spencer (@princesdianaa)

Po rozvode žila v strachu

Osobnosť princeznej Diany je aj takmer po štvrťstoročí od jej smrti stále prítomná, stále živá. Príbeh jej života aj okolnosti jej tragického konca tento rok na jar znovu pripomenulo potvrdenie závažného zlyhania verejnoprávnej stanice BBC.

Vyšetrovanie totiž odhalilo, že niekdajší rozhovor BBC Panorama ktorý viedol novinár Martin Bashir a v ktorom princezná Diana svetu po prvýkrát odhalila podrobnosti o rozpadajúcom sa manželstve následníckeho páru, vznikol na základe podvodu a manipulácie.

Princezná bola pri príprave rozhovoru zrejme zámerne vovedená do omylu – podľa všetkého jej boli predložené falošné dokumenty, sfalšované výpisy bankových účtov, ktoré mali napríklad dokazovať, že si na ňu okolie kráľovskej rodiny najímalo bezpečnostné služby, alebo že o nej z kráľovského dvora putovali platené informácie do médií.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Princess Diana Spencer (@princesdianaa)

„Tieto skutočnosti vyvolali u mojej matky strach a paranoju, ktorú som si u nej posledné roky jej života všimol,“ konštatoval vo výnimočnom prehlásení Dianin starší syn, princ William, po zverejnení vyšetrovacej správy.

O princeznej Diane dodnes vznikajú filmy, dokumenty, sú zverejňované nové nahrávky jej svedectiev a korešpondencie. Záujem o jej príbeh vyvolali aj nové série populárneho seriálu z produkcie Netflixu – vysoko sledovaný seriál The Crown, ktorý sa po celom svete teší stomiliónovej sledovanosti a ktorého dej sa teraz ocitá práve uprostred rozpadu manželstva Diany a Charlesa.

Nový film na motívy Dianinho života teraz točí aj režisér Pablo Larraín, podpísaný napríklad pod životopisnou drámou Jackie s Natalie Portman v hlavnej úlohe. Vo filme nazvanom jednoducho Spencer sa má venovať niekoľkým zásadným dňom Dianinho života začiatkom deväťdesiatych rokov a princeznú z Walesu tu stvárni hviezda ságy Twilight, herečka Kristen Stewart.

Život princeznej

 • Diana Spencer sa narodila 1. júla 1961 grófovi Johnovi Spencerovi a jeho manželke Frances. Jej rodina bola bohatá a mala blízke vzťahy s britskou kráľovskou rodinou.
 • 24. februára 1981 sa ako 19-ročná zasnúbila s princom Charlesom. Z plachej asistentky v materskej škole sa mala stať manželka budúceho kráľa. Stalo sa tak po šesťmesačnom randení.
 • 29. júla 1981 stámilióny ľudí v 74 štátoch sveta sledovali svadbu storočia.
 • V júni 1982, iba 11 mesiacov po svadbe, sa Diane a Charlesovi narodil syn William, druhý následník trónu.
 • O dva roky neskôr sa pár tešil z druhorodeného Harryho.
 • V roku 1992 oznámili, že sa rozchádzajú.
 • V roku 1996 nasledoval rozvod a Diana sa vzdala titulu Jej kráľovská výsosť (HRH).
 • Diana dokázala svojim vplyvom upriamiť pozornosť na aktuálne problémy a angažovala sa v niekoľkých charitatívnych projektoch.
 • V roku 1997 sa prešla mínovým poľom v Angole v rámci kampane na ukončenie používania nášľapných mín.
 • V roku 1987 otvorila vo Veľkej Británii prvé oddelenie pre pacientov s vírusom HIV a ochorením AIDS a podala ruku pacientovi, aby spochybnila tvrdenie, že sa ochorenie prenáša dotykom.
 • 31. august 1997 – auto s Dianou a jej priateľom, egyptským filmovým producentom Dodim Al Fayedom, havarovalo v tuneli Alma v Paríži. Princezná na následky vážnych zranení zomrela krátko po prevoze do nemocnice.
 • Dianin pohreb vysielala televízia, podľa odhadov prenos sledovalo 2,5 miliardy ľudí. Ďalšie tisíce ľudí lemovali ulice, keď išla okolo jej rakva.
 • Bývalú manželku následníka trónu pochovali na ostrove na rodinnom panstve Spencerovcov Althorp.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je prispievateľ Irena Cápová. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?