11. apríla 2021

Síce pochádzala z bohatej rodiny, rozhodla sa ísť za svojimi snami. Rebelka Elsa Peretti bola nielen modelka a hviezda divokých večierkov, kam chodievala s Andym Warholom či Lizou Minnelli. Bola tiež, a to predovšetkým, dizajnérka, ktorá svojím minimalistickým štýlom spôsobila revolúciu u Tiffanyho. 

V 70. rokoch bola Elsa takzvanou newyorskou IT girl, ktorá ako modelka pózovala napríklad pre fotografa Helmuta Newtona či maliara Salvadora Dalího, trávila noci v legendárnom Štúdiu 54 a predvádzala pre módny dom Halston.

Newyorskej bohéme učarovala tiež preto, že síce pochádza z veľmi zabezpečenej rodiny talianskeho továrnika, bola rebelujúcou dcérou, ktorá utiekla za oceán. Po smrti otca Ferdinanda sa súrodenci o majetok spoločnosti Anonima Petroli Italiana súdili.

Andy Warhol si večierky, kde bola Peretti hlavnou hviezdou, zaznamenával do svojho denníka. Modelka a dizajnérka niekoľkokrát potvrdila každé jeho slovo: šampanské tam skutočne tieklo potokom a nechýbali ani kvantá kokaínu.

Perly ju nebavili

Byť pôvabnou tvárou Else Peretti nestačilo, túžila svoj minimalistický, ale zároveň chic štýl preniesť do umenia. Preto sa dala na navrhovanie šperkov, ktoré v roku 1974 uviedla v spolupráci s klenotníckym gigantom Tiffany. Dovtedy boli šperky tejto značky vnímané ako luxusné a opulentné, ale chýbala im nenútená ľahkosť.

Reklama

Peretti, ktorú neinšpirovali perly a zlato, ale kosti a prírodné štruktúry, spôsobila u Tiffanyho malú revolúciu. Inšpiráciou jej boli aj svetoznáme stavby od Antonia Gaudího, ktoré so záujmom študovala v Barcelone, kde začínala ako modelka.

Ikonické náramky Bone Cuff sa predávajú už takmer 50 rokov. Foto: Tiffany & Co.

Jeden z najslávnejších náramkov, ktoré vytvorila, nesie názov Bone Cuff. Voľne preložené ako želiezko z kosti. Jeho dizajn je inšpirovaný nielen kosťou, ale tiež kostýmom Wonder Woman. Brnenie pre modernú, silnú ženu, dalo by sa povedať. Tento ikonický kúsok ani po takmer 50 rokoch nestratil čaro a aj dnes ho môžete obdivovať na zápästiach známych dám z tituliek časopisov.

Prvá kolekcia sa vypredala za pár hodín

„V deň, keď v roku 1974 debutovala prvá kolekcia Elsy Peretti v spoločnosti Tiffany & Co., sa vypredala. Okolo bloku sa tiahli zástupy zákazníkov, ktorí sa dožadovali nákupu jej legendárnych vzorov ako Bottle, Open Heart, Bean, Diamonds by the Yard, Bone a Snake. Skutočná priekopníčka dizajnu, jej jedinečné šperky mali estetiku, aká tu ešte nebola,“ píše sa na stránke Tiffany.

Pre niektorých zákazníkov bol štýl Peretti dôvodom, prečo nakupovali u Tiffanyho. Napríklad v roku 2012 jej šperky predstavovali desať percent celkového predaného tovaru. Návrhárka mala s klenotníckym domom zmluvu, na základe ktorej jej vyplatili 47,5 milióna dolárov, aby mohli pokračovať s dizajnom nesúcim jej meno.

Štedrá zmluva s klenotníckym domom spravili z Peretti najúspešnejšiu návrhárku šperkov dvadsiateho storočia. Naučila svojich zákazníkov nosiť nielen minimalistické ozdoby, ale tiež striebro.

„Na človeka zabudnete ozaj ľahko. Chcem zostať ešte chvíľu v pamäti ostatných,“ vyhlásila v jednom rozhovore. Podarilo sa jej to nielen originálnou dizajnérskou prácou, ale tiež múdrym prístupom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tiffany & Co. (@tiffanyandco)

Šperky, s ktorými môžu ženy normálne žiť

Napríklad uviedla kolekciu nazvanú Diamonds by the Yard: tenké retiazky s malým diamantom, ktoré začínali na dostupnej cene niekoľkých stovkách eur, pričom iné diamantové šperky u Tiffanyho vás mohli vyjsť aj na desaťtisíce.

„Nemôžeme chodiť po uliciach ovenčené ozdobami za milióny. Žena by mala možnosť so svojimi šperkami normálne žiť,“ hlásala.

Pred príchodom Peretti ženy šperky od Tiffanyho dostávali, vďaka slobodomyseľnej návrhárke si ich samy kupovali. Zbierky jej šperkov majú aj vyhlásené múzeá ako newyorský MET a British Museum v Londýne. No nezostala len pri nich, Elsa navrhovala aj dizajnérske kuchynské náčinie, prívesky na kľúče či flakón na parfum, ktorý nesie jej meno.

Elsa Peretti zomrela 18. marca 2021 v spánku v historickom dome v Sant Martí Vell v Katalánsku, ktorý nechala zrekonštruovať. Mala 80 rokov. Plánovala, že bude pracovať do 92 rokov, pretože dovtedy mala zmluvu u Tiffanyho. Jej najväčšie želanie sa však splnilo – vďaka svojim šperkom zostáva nesmrteľná.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka Forbesu Anna Nosková. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?