Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
21. júna 2021

Ako vyzerá spolupráca realitnej kancelárie CENTURY 21 a developera? Odpovedá Bohumil Kratochvíl, majiteľ kancelárie C21 Reality-Market, Banská Bystrica, a Miroslav Černý, riaditeľ kancelárie C21 Realitné Centrum, Košice.

Vaše realitné kancelárie patria medzi najstaršie a najstabilnejšie vo svojom regióne. Aké je vaše tajomstvo úspechu?

Bohumil Kratochvíl: Spoločnosť REALITY MARKET oslávi tohto roku už 30. výročie. Za základné atribúty nášho úspechu považujem korektnosť, spoľahlivosť, výdrž a najmä profesionalitu voči obchodným partnerom, ale aj klientom. Špecializujeme sa na realitné projekty, sprostredkovanie predaja a prenájmov nehnuteľností a na správu nehnuteľností. Počas pôsobenia na realitnom trhu sme realizovali 10 developerských projektov v hodnote minimálne 54 miliónov eur. 

Miroslav Černý: CENTURY 21 Realitné Centrum pôsobí na realitnom trhu už viac ako 12 rokov. Za ten čas sme sprostredkovali predaj a prenájom nehnuteľností, ktorých hodnota je viac ako 40 miliónov eur, a vybudovali si silné postavenie v Košiciach a okolí. Za naším úspechom stoja hlavne ľudia, ktorí sa v mojom tíme stretli, vnútorné pravidlá, vzdelávanie a silná podpora back officu. To všetko spoločne vytvára dobrú atmosféru a dôveru našich klientov.

Máte mnohoročné skúsenosti so spoluprácou s developermi. Čo by ste poradili kanceláriám, ktoré chcú rozšíriť svoje portfólio aj o tieto služby?

Bohumil Kratochvíl: Pokiaľ chce kancelária rozšíriť svoje portfólio aj o developerské projekty, mala by sa obklopiť odborníkmi z praxe, zásobiť sa kapitálom, ale najmä si musí uvedomiť, že nikdy nesmie sklamať klienta tým, že nesplní, čo sľúbi. Dobrá povesť je základ úspešného predaja.

Miroslav Černý: Developerský projekt sa vyvíja a záleží na tom, v ktorej časti sa dokážete zapojiť. Ponúkam developerovi vhodný pozemok? Mám rozpracovaný projekt s relevantnými rozhodnutiami? Alebo vypĺňam časť predajného procesu? S naším tímom dnes vieme pokryť všetky časti.

Ako ste sa dostali k prvému developerskému projektu? Bol to zámer, alebo šťastie?

Miroslav Černý: Na šťastie musíte byť pripravený. Realitný biznis je predovšetkým založený na budovaní dôvery a dobrých vzťahov. Tak sme sa dostali k prvému projektu. Po celú dobu kladieme dôraz na profesionálny prístup a správne nastavené procesy – toto citlivo vnímajú aj developeri. Podieľali sme sa na predaji developerských projektov Rezidencia Baštová, THURZOVKA Košice a aktuálne Rezidencia Centrum. Viac ako rok pracujeme na príprave jedného z najväčších rezidenčných developerských projektov na východnom Slovensku – bytový komplex ANDROMEDA na sídlisku KVP v Košiciach, ktorý po zrealizovaní ponúkne viac ako 400 bytov, 8-poschodové biznis centrum, množstvo polyfunkčných priestorov a aktívny parter.

Bohumil Kratochvíl: K prvému developerskému projektu sme sa dostali už v roku 1996. Bol to projekt 52 stavebných pozemkov v lokalite Malachovské skalky. Skúsenosťou bolo, že nikdy netreba podceňovať možné riziká, vždy treba starostlivo zmapovať lokalitu a trh a najmä vždy si pripraviť finančné i časové rezervy. Medzi projekty, na ktorých sme sa podieľali, patria: polyfunkčné domy Medokyš, PROXIMA 2, MANSION, 90 stavebných pozemkov IBV, ale aj obchodné centrum RADVAŇ Park v Banskej Bystrici. V súčasnosti spolupracujeme s developermi na dokončení 96 bytov v projekte PANORAMA a pripravujeme spustenie predaja viac ako 100 stavebných pozemkov pre IBV.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Bohumil Kratochvíl: Naša spoločnosť má za cieľ vybudovať 15- až 20-členný tím kvalitných a spoľahlivých realitných maklérov v našom regióne, ktorí budú schopní rýchlo a najmä kvalitne obslúžiť stále náročnejších zákazníkov a pozdvihnúť tak úroveň a dôveryhodnosť profesie realitného makléra a značku CENTURY 21, ktorú na našom trhu zastupujeme.

Miroslav Černý: Naše oddelenie komerčných nehnuteľností spracúva dopyt a ponuku v oblastiach skladových a výrobných priestorov, pozemkov pre komerčnú výstavbu, hotelov, polyfunkčných budov. Využívame skúsenosti z oblastí real estate, automotive a developerských projektov. Naďalej budujeme náš tím a vytvárame pre našich kolegov úspešné prostredie.