YIT Slovakia pred pár mesiacmi rozbehol koncept tzv. družstevného bývania a v trende pokračuje. Myšlienka družstevných bytov „preskočila“ z rezidenčného developmentu Nuppu na lukratívnejšiu adresu v bratislavskom downtowne.
Fínsky developer YIT Slovakia je v Bratislave známy predovšetkým výstavbou rezidenčných projektov. Vlajkovou loďou slovenskej filiálky YIT je komplex Zwirn, ktorý postupne vyrastá v novom bratislavskom downtowne, neďaleko obchodného centra Nivy. Súčasťou projektu nie sú iba bytové domy a administratívna budova Zwirn Offices, ale aj rekonštruovaná časť historickej cvernovej továrne, známa ako Pradiareň 1900.
YIT Slovakia nedávno oživil koncept tzv. družstevných bytov, ktorý skúšobne spustil v rámci rezidenčného projektu Nuppu Magnolia 3 a po novom iniciatívu preklápa aj do ďalšieho projektu.
„Ide nám o diverzifikáciu. Zo skúseností našej sesterskej firmy v Čechách vidíme, že špeciálne v Prahe družstevné bývanie funguje veľmi dobre. Je určité percento kúpyschopného dopytu, ktoré ho potrebuje, preto sme sa ho rozhodli otestovať aj v Bratislave,“ okomentoval pre Forbes pred pár mesiacmi iniciatívu CEO YIT Slovakia Milan Murcko.
Čo je družstevné bývanie?
Na rozdiel od súkromného vlastníctva nehnuteľnosti, pri koncepte družstevného bývania nevlastníte byt, ale podiel v bytovom dome.
Stávate sa tak členom družstva a môžete sa podieľať na jeho fungovaní. Výhodou družstevného bývania je nižšia obstarávacia cena. Mínusom je napríklad fakt, že nehnuteľnosť nevlastníte a nemôžete s ňou nakladať (predaj či využitie ako zábezpeka) bez súhlasu družstva.
V rámci družstevného bývania YIT Slovakia musí potenciálny člen na úvod vyplatiť družstvu 20 percent z ceny a následne družstvu splácať nájomné. Následne vie člen družstva takýmto splácaním získať nehnuteľnosť do osobného vlastníctva, prípadne ju splatiť v skorších splátkach.
YIT odštartoval družstevné byty v Nuppu
Ako pre Forbes potvrdil Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia, stavebník mal koncept družstevných bytov na stole minimálne dekádu. Nápad však začal nadobúdať reálne kontúry až približne pred vyše rokom. „Zlé jazyky“ by mohli tvrdiť, že developer pristúpil k tomuto netradičnému konceptu bývania z prozaických dôvodov – klasický predaj bytov jednoducho nešiel na odbyt.
„Áno, jeden z hlavných podnetov bola zmena trhovej klímy. To znamená nedostupnosť hypoték, slabší predaj a hľadanie riešenia. Jedným z týchto riešení bolo družstevné bývanie, o ktorom sme vedeli dlhodobo, že funguje aj v Českej republike, vo Fínsku či Rakúsku,“ opísal štart nového konceptu v portfóliu Dovala.
Skúšobnú verziu projektu družstevných bytov developer odštartoval v rámci projektu Nuppu, ktorý sa nachádza v širšom centre hlavného mesta, konkrétne v komplexe Magnolia 3. Družstvo tvorí 40 podielnikov a podľa vyjadrenia developera sa kapacitu podarilo naplniť už za dva mesiace.
Podľa dát poskytnutých developerom bola priemerná cena bytu s DPH v rámci developmentu 188 861 eur. Oficiálne založenie družstva v rámci projektu Nuppu sa uskutočnilo v auguste tohto roka a byty sa budú členom družstva odovzdávať v predpokladanom termíne v októbri.
Zaujímavosťou je, že podľa čísel stavebníka je priemerný vek žiadateľa o družstevný byt 39 rokov. Vo veľkej miere boli žiadatelia slobodní a vysokoškolsky vzdelaní. Bývanie je ale určené aj pre mladé rodiny, podnikateľov, živnostníkov, investorov či seniorov.
„Dopyty všeobecne potvrdili, že družstevné bývanie odbúrava napríklad aj prekážky spojené s vekovým limitom klasického financovania pre starších žiadateľov. Vo výsledku je totiž viac než 40 percent členov družstva starších ako 40 rokov. Hoci by mohli mať problém so získaním hypotéky v banke, vďaka družstevnému bytu vedia zabezpečiť aj svoje deti či vnúčatá. O družstevné bývanie prejavilo záujem aj viacero klientov po rozvode, ktorí sa nemusia kvalifikovať na klasickú hypotéku,“ konkretizoval ešte Dovala v tlačovej správe developera.
Plusy a mínusy
Podľa realitného makléra Vladimíra Boháča z kancelárie Arvin & Benet má družstevné bývanie v ponuke YIT Slovakia svoje výhody.
„Ako plus vnímam, že keď mám napríklad vyčerpaný úverový limit alebo nemám dostatočný príjem, tak si viem takýmto spôsobom zabezpečiť byt,“ okomentoval pre Forbes Boháč.
Ako nevýhodu vníma vyššiu úrokovú sadzbu v hodnote 4,7 percenta. „Je otázne, ako efektívne si bude môcť samotné družstvo vydupať lepšie sadzby,“ prízvukuje maklér. Podľa neho ja tak zároveň mínusom, že „nie ste na katastri reálne vlastníkom samotného bytu. Vlastníkom bytu je družstvo.“
Byty aj vo Zwirne
Zdá sa, že YIT Slovakia sa experiment s netradičným konceptom bývania vyplatil a od desiateho septembra developer otvoril možnosť družstevného bývania aj v rámci spomínaného developmentu Zwirn, konkrétne ide o rezidenčný komplex s názvom Zwirn 3. Tretia etapa výstavby sa skladá z rezidenčnej aj administratívnej časti Zwirn Offices. Obidve časti sú kolaudované osobitne a v iných časových obdobiach.
Developer v rámci Zwirnu 3 ponúka 81 družstevných bytov, ktoré budú dokončené v štvrtom kvartáli aktuálneho roka a odovzdané podielnikom družstva začiatkom budúceho roka. Do ponuky sa dostalo jedenásť jednoizbových, 34 dvojizbových, 30 trojizbových a šesť štvorizbákov. Samotnú agendu družstva má pod palcom spoločnosť Somat Group a.s., ktorá sa špecializuje na správu nehnuteľností, rezidenčných, ale aj administratívnych objektov.
V hre sú ďalšie projekty
Je pravdepodobné, že samotný koncept družstevného bývania v budúcnosti rozšíri developer aj v rámci ďalších projektov. Okrem Zwirnu či Nuppu a jeho expanzie je tak pravdepodobné, že sa družstevné byty objavia v ponuke aj v rámci komplexu, ktorý aktuálne nesie názov Projekt Hraničná ulica, ako aj developmentu Mlynárka v Ružinove.
V hre je aj pripravovaný a nedávno ohlásený development na Viedenskej ceste na petržalskej strane brehu Dunaja v blízkosti rakúskych hraníc. Dovala síce neprezradil, či developer naozaj zavedie koncept družstevného bývania aj v rámci ďalších projektov, no priznal, že YIT Slovakia tento krok zvažuje.
„Určité veci môžeme a nemôžme povedať. Plány môžeme konkretizovať až vtedy, keď sú povolené naším investičným boardom. Projekty typu Viedenská, Hraničná či Mlynárka budeme komunikovať, až keď na to budeme mať povolenie. V plánoch aj v našej stratégii to však máme,“ podčiarkol na záver Dovala pre Forbes.