Slovensko ukrýva nádherné historické pamiatky, no často ich unikátnosť ľudia prehliadajú. Aby sa Slováci viac zaujímali o svoju krajinu, treba začať už od najmenších. Presne o to sa snaží mladá študentka Kristína Forgáčová, ktorá pre deti píše pútavé knižky a vzdeláva ich o Slovensku zážitkovou pedagogikou.
Nepozornosť v škole ju priviedla k písaniu
Kristína sa písaniu začala venovať už v treťom ročníku na základnej škole. „V tom čase ma na hodinách zaujímalo všetko možné, len nie to, čo hovorili učitelia. Do zošitov som si písala príbehy. Keď si ich spolužiaci spätne čítali, stretla som sa s pozitívnou odozvou,“ spomína na svoje skoré začiatky. Postupom času sa začala písaniu venovať viacej.
„Kniha je inšpirovaná reálnym človekom, ktorý počas leta 2021 pochodil za 32 dní 96 hradov a zámkov,“ opisuje autorka, ako vznikol hlavný hrdina knižky – škriatok Hlúbik. V reálnom svete je to pedagóg Juraj Šimkovič, ktorý stojí za projektom Za pokladmi Slovenska.
Ako udržať pozornosť najmenších čitateľov
„Deti sa v knižke môžu spriateliť s hlavným hrdinom, ktorý navštevuje hrady a zámky po celom Slovensku.“ Aby spomínané miesta v knihách pôsobili čo najviac autenticky, autorka si o nich naštudovala dejiny a povesti.
Publikácie sú teda kombináciou historických faktov aj fiktívnych príbehov. Pozornosť mladých čitateľov sa jej však darí upútať nie popisom miest, ale samotným príbehom.
„Deti nezaujíma opis, ale akcia, dynamický dej a rozprávanie. Postavy medzi sebou vedú dialógy. Na konci každej kapitoly je dvojstrana venovaná aktivite. V úlohách si majú deti napríklad nakresliť hrad, vlajku či vlastný erb. To podnecuje ich kreativitu,“ prezrádza Kristína, ako sa jej podarilo upútať pozornosť najmenších.
Deti sa o históriu zaujímajú, len ju treba podať hravo
„Veľmi mi pomohol práve Juraj Šimkovič, ktorý zároveň svojim žiačikom knihu čítal na hodinách ešte vo fáze rozpracovania. Deti z nej boli natoľko nadšené, že mi začali kresliť obrázky na základe príbehov,“ poznamenáva Kristína. Na projekte sa podieľa aj ilustrátorka Janka Danková a videoprodukcia, ktorú tvoria Adrián Koníček, Max Vrábel, Tomáš Gogola.
Spätnú väzbu Kristína dostáva aj od dospelých. „Rodičia mi píšu, že deti majú reálny záujem vidieť miesta, ktoré v knihe spomínam. Chcú sa na vlastné oči presvedčiť, že je tam fontána a že na hrade panuje zlý vládca. Je to pekný príklad toho, ako sa predstavivosť dokáže prepojiť s reálnym svetom,“ teší sa autorka.
„Čo je však ešte dôležitejšie, deti chcú spoznávať Slovensko. Pestuje sa v nich zvedavosť a túžba navštevovať historické kultúrne pamiatky,“ vyzdvihuje prínos svojej práce.
Ako získať peniaze na publikáciu
Zatiaľ je publikované prvé vydanie, pričom celá séria bude pozostávať z deviatich publikácií. „Každá kniha bude venovaná jednému kraju. V nich bude hlavný hrdina spoznávať ikonické miesta daného regiónu,“ prezrádza mladá spisovateľka a pokračuje, „v poslednom vydaní si škriatok spolu s deťmi zosumarizuje všetky doposiaľ načerpané vedomosti z predošlých kníh.“
Prvý diel knihy si doposiaľ zakúpilo 300 ľudí. Jej financovanie prebiehalo z vyzbieraných peňazí na Startlabe. Financovanie prostredníctvom platformy si však vyžadovalo vlastnú marketingovú kampaň.
„Aby sme vyzbierali dostatok peňazí na Startlabe, tak sme museli kampaň pravidelne zdieľať na sociálnych sieťach, rozposielali sme e-maily rôznym základným školám a škôlkam, oslovovali sme ľudí a organizácie s pomocou o zdieľanie. Táto časť bola najnáročnejšia. Celá kampaň slúžila ako predpredaj knihy. Keď sa nám podarilo vyzbierať vopred určenú sumu, tak sme začali s tlačou a rozosielaním kníh. Všetky publikácie sme aj vlastnoručne podpísali,“ opisuje Kristína celý proces.
Peniaze z predaja druhého vydania budú pokrývať náklady na produkciu aj podporu projektu a zvyšok chce autorka venovať hniezdam záchrany.
Za knihami stojí šľachetná myšlienka
Kristína predpokladá, že kompletná séria bude vydaná do štyroch až piatich rokov. V pláne majú robiť aj cestopisy, besedy a edukačné stretnutia s maskotom na základných školách a v knižniciach.
„Tento koncept chceme naďalej rozvíjať. Radi by sme ho spravili napríklad aj formou tábora alebo školy v prírode so škriatkom Hlúbikom,“ predstavuje ambície produkčného tímu. „Všetky tieto aktivity majú viesť deti k tomu, aby boli hrdé na svoju kultúru a históriu a aby si vypestovali lásku k svojmu rodnému Slovensku,“ uzatvára mladá spisovateľka.