9. apríla 2021

Ráno cestou do práce prehodíte pár slov o víkende so susedom, pri čakaní na výťah s kolegom rozoberáte počasie a to, čo budete obedovať. Pre niekoho námet na hororový scenár, pre iných rutina, ktorá patrí k životu. No existuje niekoľko dôvodov, prečo by sme small talk nemali úplne zavrhnúť. 

Aj takéto na pohľad nudné zdvorilostné konverzácie totiž prinášajú do nášho života niekoľko benefitov. Otvárajú priestor na hlbšie debaty a urýchľujú sociálne interakcie, ktoré by bez úvodného naladenia sa pôsobili príliš ťažkopádne. 

Bojujeme s predstavou

Na jednej strane sme radi, že sa môžeme podeliť o svoje súkromné zážitky, pochváliť sa deťmi či ukázať kolegovi vtipné video svojho psa. No na strane druhej všeobecnosť konverzácie v nás vzbudzuje pocity úzkosti a chceme sa z nej dostať čím skôr.

Obľúbenosti small talku nenahrávajú ani prieskumy. Napríklad Mathias Mehl,  profesor psychológie na arizonskej univerzite, v roku 2010 v časopise Psychological Science publikoval výsledky výskumu, ktorý uskutočnil na vzorke 79 študentov. Väčšina z nich pociťovala vyššiu spokojnosť a pohodu v prípade, že u nich prevládali hlbšie konverzácie nad small talkom.

„Porovnávanie small talku so zmysluplnejšou a hlbšou konverzáciou ho, pochopiteľne, znevýhodňuje, ale význam v sociálnych kontaktoch sa mu uprieť nedá,“ interpretuje výskum pre Forbes psychologička Kamila Martinková z psychologického centra ViaSua.

Reklama

Zaujímavosťou podľa nej je, že samotný dialóg nám neprekáža. To, s čím ľudia bojujú, je predstava, čo nás čaká, keď oslovíme niekoho neznámeho. Nepríjemné pocity sa teda vzťahujú skôr na predstavu zážitku ako na zážitok samotný. 

Pár minút s obrovským benefitom

V pracovnom prostredí sa small talk považuje za požierač času a narušiteľa efektivity. Ako však opisuje odborníčka na HR a spoluzakladateľka personálnej firmy Alex Peterson Alexandra Rudyová, môže slúžiť aj ako prostriedok na uvoľnenie stresu, odreagovanie sa od náročných úloh, čo nám v konečnom dôsledku pomáha sa koncentrovať. To, že s kolegom alebo s biznis partnerom preberieme voľnočasové aktivity, nám umožňuje sa s ním spojiť a zistiť, na akej vlne je naladený. „Práve tieto prepojenia sú veľmi dôležité pri fungovaní tímu,“ dodáva odborníčka. 

Martinková navyše tvrdí, že ľudia, ktorí sa cítia začlenene, sú spokojnejší a ochotnejší pomôcť ostatným. Podľa nej sa oplatí podporovať spontánne vznikanie týchto dialógov. „Ak má k nim niekto v práci odmietavý postoj, možno sa doteraz pozeral len na jednu stranu mince – rozptýlenie od práce – no neuvedomoval si všetky benefity, ktoré tých pár minút navyše vie priniesť,“ dodáva. 

Online to nie je ono

Ako však tento oriešok rozlúsknuť, keď sú všetci za počítačmi doma a plnohodnotný návrat do kancelárií stále nie je za dverami? Small talk síce v našich životoch ostal v určitej forme — napríklad, keď na začiatku online stretnutí čakáme na ostatných kolegov, kým sa pripoja. No aj testovanie „či sa všetci počujeme a vidíme“ robia niektoré firmy uvoľneným a zábavným spôsobom.

Rudyová však pripomína, že pri video-rozhovore vzniká pocit tlaku, že je potrebné vybaviť všetko rýchlejšie, kým máme fungujúce spojenie. „Prichádzame tak o small talk a príjemné posedenie s druhou stranou,“ hovorí. Navyše cez web kamery často nedokážeme odpozorovať neverbálnu komunikáciu nášho náprotivku. O kolegoch si počas small talku mimovoľne načítame ich náladu, emócie a rozpoloženie čo nám zásadne šetrí energiu pri ďalších kontaktoch,“ dopĺňa zasa odborníčka z centra ViaSua. 

Napriek tomu, že sme už rok vo víre virtuálnych stretnutí, stále sa na nový spôsob výkonu práce adaptujeme. Nezabúdajme preto na hodnotu, ktorú nám fenomén small talk prináša. Bežné konverzácie sú v živote potrebné, a to platí teraz viac ako kedykoľvek predtým. Prehodiť totiž zopár slov s niekým, koho sme dlho nevideli, nás totiž dokáže v tomto virtuálnom svete nabiť pozitívnou energiou.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?