18. septembra 2021

Trojdňový výlet na obežnú dráhu posádky Inspiration4 sa pomaly chýli ku koncu. Vesmírni turisti dosiahli vo svojom apogeu – najvyššom bode obežnej dráhy, neuveriteľných 585 kilometrov. To predstavuje 177 kilometrov nad obežnou dráhou Medzinárodnej vesmírnej stanice. Od misie raketoplánu STS-103 v roku 1999 nikto takúto výšku nedosiahol.

Posádku tvoria milionár a pilot Jared Isaacman, doktorka Sian Proctor, zdravotná sestra Hayley Arceneaux a dátový inžinier Christopher Sembroski. V ostatných dvoch dňoch sa mohli kochať naozaj nevídanými výhľadmi. Veľkosť sklenenej kopule Crew Dragon Resiliance prekonala rekordnú veľkosť okien rakety New Shepard Jeffa Bezosa.

Testujú extrémne podmienky

Okrem toho má však táto vesmírna misia na konte ešte jeden rekord. V deň jej štartu (15. 9. 2021) sa v jednom okamihu vo vesmíre ocitlo najviac ľudí v histórii – celkom 14. Okrem štyroch z tejto misie aj sedem ľudí na Medzinárodnej vesmírnej stanici a traja kozmonauti z čínskej stanice Tchien-Kung.

Posádka Inspiration4 však nešla len na výlet za krásnymi výhľadmi, poslúžila aj vedeckým účelom. Ich experimenty zahŕňali ultrazvuk, vzorky mikróbov a sériu zdravotných experimentov – meranie prúdenia tekutiny, záznam aktivity EKG, hladiny kyslíka v krvi, srdečnej frekvencie atď.

Cieľom týchto experimentov bolo zistiť, ako extrémne podmienky vplývajú na organizmy ľudí, ktorí predtým neboli dôsledne vyšetrení a vyškolení ako profesionálni astronauti.

Reklama

Záleží na každom detaile

Na posádku Crew Dragon Resiliance teraz čaká druhý najnebezpečnejší okamih celej misie. Prvým bol, pochopiteľne, štart. Teraz však musí vesmírna loď zabrzdiť z 28-tisíc kilometrov za hodinu, teda desaťnásobku rýchlosti vystrelenej guľky, a vstúpiť do atmosféry Zeme.

Pri takejto rýchlosti dochádza pri vstupe do atmosféry k extrémnemu zahriatiu spodku lode. Ten je preto vybavený odolným tepelným štítom. Z histórie poznáme prípad raketoplánu Columbia, ktorý sa pre poškodenie krídla pri vstupe do atmosféry rozpadol. Misia tak skončila tragédiou. Pri vstupe do atmosféry pre vesmírnu loď nie je dôležitá len rýchlosť, ale aj uhol.

Pripravení na všetko

Pri návrate vesmírnej lode Apollo napríklad hrozilo, že sa loď od zemskej atmosféry akoby odrazí a to ju s nedostatkom paliva vymrští späť do vesmíru.

Príliš strmý uhol by zasa loď mohol rozpáliť natoľko, že by sa poškodil aj ochranný tepelný štít. Astronauti tiež nemôžu zabudnúť na včasné a správne otvorenie brzdných a hlavných padákov. Vďaka nim ladne pristanú na hladine oceánu.

Aj keď bola posádka Crew Dragon Resiliance vyškolená na manuálne riadenie v núdzových situáciách, loď je riadená autonómne. Keďže misie SpaceX doteraz vždy pristáli bez komplikácií, veríme, že to tak bude aj tento raz.

Pristátie Crew Dragon Resiliance je naplánované na dnešnú noc, zo soboty na nedeľu, približne o jednej hodine nášho času.
Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz a jeho autorom je Martin Spirit.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?