14. januára 2022

Do kín vôbec nešli, prípadne sa v nich dlho neohriali, pretože si ich prišlo pozrieť minimum ľudí. Na streamovacích platformách však môžu chytiť druhý dych – aj s vašou pomocou. Vybrali sme desať zabudnutých filmových lahôdok minulého roka, ktoré však rozhodne stoja za pozretie. 

Čas (na Google Play)

Kedysi zázračný režisér M. Night Shyamalan síce v posledných rokoch utŕžil množstvo posmeškov, to však neznamená, že občas nedokáže priniesť hit. Po rozpačitom seriáli Servant sa tento rok vrátil s trilerom Čas, v ktorom jedna obyčajná rodinka uviazne na tajomnej pláži, kde všetci rekreanti extrémne rýchlo starnú. Ide o prírodnú anomáliu? Vládnu konšpiráciu? Alebo je to niečo úplne iné?

Shyamalan vo filme pôvabne pracuje s tým, ako rôzni ľudia rôzne starnú, s čím sa snímka hrá aj cez rôzne herecké prejavy, pričom nám chce povedať najmä to, že máme konečne začať žiť v prítomnosti. Obligátny šokujúci zvrat tu nehrá podstatnú úlohu.

Predstierajme, že je to v poriadku (na Netflixe)

Režisér Martin Scorsese v sedemdielnej dokusérii necháva hovoriť svoju dlhoročnú priateľku, spisovateľku a Newyorčanku srdcom aj dušou Fran Leibowitz. A sám sa iba smeje. Fran sa totiž neustále sťažuje ‒ že je jedinou osobou, ktorá v New Yorku pozerá na cestu, že nikdy neurobila dobré rozhodnutie pri výbere nehnuteľnosti alebo že sa v lietadlách už nemôže fajčiť.

Reklama

Jej rozprávanie v sebe má punc kronikárstva, pretože táto pani v rokoch pozná americké veľkomesto ako nikto iný. Hovorí však aj o talente, ktorý sa nedá zdediť ani získať, alebo o spoločnosti, ktorá je schopná buď úplne milovať, alebo úplne nenávidieť.

Nestavia však svoju osobnosť na tom, že by bazírovala na „starých časoch“. Ak sa po pokračovaní Sexu v meste potrebujete opäť zamilovať do New Yorku, ste na správnej adrese.

Vojna zajtrajška (na Amazon Prime Video)

Herec Chris Pratt bol síce na internete označený ako „najhorší Chris“ v konkurencii Chrisa Hemswortha, Chrisa Pinea a Chrisa Evansa. Jeho novinka za dvesto miliónov dolárov, ktorá úplne obišla kiná, však z tohtoročnej ponuky blockbusterov vyčnieva.

Ide o odvážny sci-fi triler, v ktorom sa Pratt vydáva do budúcnosti, aby bojoval s mimozemskou inváziou a našiel puto k vlastnej dcére. Pokiaľ v tom tematicky cítite trochu brakovejší Interstellar, máte pravdu. Prevalcuje vás však najmä intenzívna akcia s poctivým hororovým finále na Sibíri.

Okupácia (na Aerovode)

Najviac nominácií na Cenách českej filmovej kritiky získal nenápadný normalizačný debut Michala Nohejla, ktorý sa odohráva v zapadnutom malomestskom divadle, kde partia hercov zapíja ďalšiu priemernú reprízu Reportáže spod šibenice.

No keď medzi nich vtrhne opitý sovietsky dôstojník, na povrch vyplávajú ich sebaklamy, slabosti aj domnelé krivdy, ktoré sa viac či menej prekrývajú s traumami, ktoré si so sebou nesú mnohí obyvatelia spoločnej federácie. Nečakajte však moralizujúce kázanie, skôr formálne sebavedomú hereckú etudu, ktorá sa miestami preklenie aj do trileru.

Chyby (na Aerovode)

Na nový film seriálového hitmakera Jana Prušinovského neprišlo v Česku do kín ani desaťtisíc ľudí. Jeho romanca z malého českého mesta totiž nie je lepkavo vtieravá.

Pokrývač Tomáš a predavačka Ema sa do seba jednoducho a bez veľkých gest zamilujú, aby následne zistili, že pred minulosťou ani predsudkami neutečú. V dobe, keď české vzťahové komédie stagnujú a sú zaplnené karikatúrami ľudí, Prušinovský konečne umiestnil svoje postavy v Česku, ako ho poznáme, pričom dokáže byť súčasný, ale nie heslovitý.

Neznámi, neopozeraní a skvelí herci Pavla Gajdošíková a Ján Jankovský v hlavných úlohách by za svoj výkon mohli pokojne získať České levy.

Zvuk metalu (na Amazon Prime Video)

Oscarov síce vlani získala extrémne preceňovaná Zem nomádov, jej sošky by sa však oveľa lepšie vynímali na konte inej drámy z periférie, ktorej protagonista tiež cestuje v karavane.

Riz Ahmed hrá bubeníka Rubena postupne prichádzajúceho o sluch, od ktorého závisí celý jeho život. Dostane sa do komunity nepočujúcich, tá však jeho stav chápe inak ako on. Pre neho ide totiž o chorobu, ktorej sa chce zbaviť. Snímka Dariusa Mardera stojí na fenomenálnom zvukovom dizajne, rozhodne ho teda nesledujte na telefóne, ale doprajte si poriadne domáce kino.

Čierny medveď (na HBO GO)

Čím menej o niektorých filmoch viete, tým lepšie. Čierny medveď, v ktorom skúša komička Aubrey Plaza trochu inú hereckú polohu, je presne ten prípad.

Reklama

Začína sa totiž ako vcelku obyčajná vzťahovka o mladom páre, ktorý si do odľahlého domu pri jazere pozve záhadnú umelkyňu, ktorá práve prechádza tvorivou krízou. Konverzačná dráma sa rýchlo zmení na zábavnú chuťovku o tom, že ani cez fikciu sa nevyvlečieme z nechcenej reality. Pokiaľ bol podľa vás štvrtý Matrix málo „meta“, Čierny medveď vám zamotá hlavu oveľa viac.

Malcolm a Mária (na Netflixe)

Zendaya a John David Washington natočili v dôslednej izolácii počas prvej vlny pandémie čiernobielu konverzačnú drámu Malcolm a Mária, ktorá sa odohráva počas jedného večera v jednej vile. On hrá režiséra, ktorý má po premiére, ona herečku, ktorej život bol predlohou k filmu.

Lenže – pred prvým obecenstvom jej za to zabudol poďakovať. Následná hádka meandruje okolo osobných vzťahových výčitiek, ale aj všeobecných tém ako filmová kritika, šoubiznis či autenticita.

Herci a režisér Sam Levinson zaplatili 2,5 milióna dolárov zo svojho, aby sa mohlo začať točiť, s tým, že sa im vrátia peniaze, keď film predajú. Netflix ho neskôr v dražbe kúpil za tridsať miliónov dolárov. A vaša lockdownová ponorka bola aká?

Výstup (na Apple TV+)

Dvaja dlhoroční kamaráti sa vyberú na bicykloch niekam na francúzske pobrežie, idylka sa však zrúti vo chvíli, keď sa jeden druhému prizná, že spí s jeho snúbenicou. Môže takú zradu priateľstvo ustáť?

Tragikomédia Michaela Angela Covina sa odvíja v niekoľkých kapitolách v priebehu rokov, počas ktorých vzťah dvoch kamošov prechádza aj ďalšími skúškami, pričom pohreby, svadby aj silvestrovské oslavy v ňom vždy končia nečakane.

Čo pre ženské priateľstvo urobila Dámska jazda od Paula Feiga, pre mužské priateľstvo pripravil Výstup. Film, ktorý naznačuje, že skutočné priateľstvo vás môže ničiť.

Zola (na Google Play)

Už ste niekedy videli film natočený podľa twitterového vlákna? Americká režisérka Janicza Bravo spôsobila na filmovom festivale v Sundance veľké haló so sebaironickou modernou rozprávkou. Servírka Zola sa nechá vylákať na cestu na Floridu, kde napriek dohode nemá tancovať v kluboch, ale predávať svoje telo.

Pripravte sa na veselý trller, v ktorom sa sexualita mieša s okázalou bohabojnosťou a ktorý plynie v rytme notifikácií a zvukov aplikácií. Ak máte radi filmy, v ktorých sa snaží navzájom prekabátiť partia nie príliš múdrych ľudí, ste tu správne.

Autorom článku je Jan Škoda z českej redakcie Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?