10. mája 2021

S cieľom zastaviť šírenie Covid-19 a zmierniť jeho dopady otvorilo svoje peňaženky mnoho amerických filantropov. Nikto z nich však nerozdal v takom krátkom čase naraz toľko peňazí ako MacKenzie Scott, ktorá po rozvode s Jeffom Bezos v roku 2019 vzala filantropický svet útokom.

V júli a decembri Scott oznámila, že darovala 5,8 miliardy amerických dolárov, ktoré smerovali do 500 rôznych organizácií po celej Amerike. „Stále sa z toho prekvapenia spamätávam,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Goodwill of North Florida, ktorej poslala 10 miliónov dolárov.

Rozsah a tempo charitatívnych darov MacKenzie Scott je ohromujúci: za menej než rok rozdala viac než všetci darcovia v krajine, okrem pätice najaktívnejších.

Medzi ďalších darcov v boji s pandémiou patria Bill a Melinda Gatesovi, ktorých nadácia je v centre vakcinačného výskumu už roky a zaviazala sa prispieť 1,75 miliardy dolárov počas dvoch rokov. Bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg daroval okolo 330 miliónov dolárov, zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg prispel minimálne 100 miliónmi amerických dolárov.

V roku, ktorý bol okrem pandémie poznačený v USA aj búrlivou politickou situáciou, vložili niektorí filantropi veľké peniaze do prodemokratických hnutí. Iní sa naďalej zameriavali na dlhodobé výzvy, ako je znižovanie chudoby alebo boj s klimatickými zmenami.

Reklama

Dvadsaťpäť najštedrejších miliardárov rozdalo za svoj život približne 149 miliárd dolárov na charitu a stále majú kde brať, pretože ich spoločný majetok predstavuje podľa výpočtov Forbesu okolo 799 miliárd.

Odhady magazínu však nezahŕňajú peniaze uložené v nadácii, ktorá ešte nič nevykonala. Nezahŕňa ani dary, ktoré boli prisľúbené, ale ešte neboli vyplatené, ani peniaze poskytnuté fondom odporučených darcami v prípadoch, keď sú to nepriehľadné daňovo zvýhodnené účty.

Do zoznamu sa dostali iba občania USA, v dôsledku čoho boli vylúčené početné rodiny ako napríklad Waltonovi, stojaci za Walmartom, alebo veľkí darcovia ako Hansjörg Wyss, ktorý síce žije v USA, ale je občanom Švajčiarska.

Dary sú započítané do konca roka 2020 a čisté imanie je oficiálny údaj k 14. januáru 2021.

Toto je 10 najštedrejších darcov z USA:

1. Warren Buffett

Zameranie darov: zdravie, zmiernenie následkov chudoby

Čisté imanie: 88,8 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 42,8 miliardy dolárov

Warren Buffett. Foto: SITA/AP

Legendárny investor si vytýčil za cieľ rozdať viac ako 99 percent svojho majetku a úspešne sa svojho cieľa drží. Doteraz daroval viac ako 40 miliárd dolárov. Najväčšia časť jeho peňazí ide vo forme ročných príspevkov nadácii Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá jeho peniaze využíva na boj s chudobou a podporuje najrôznejšie zdravotnícke iniciatívy v USA i rozvojových krajinách.

„Mojou reakciou a reakciou mojej rodiny na naše neobyčajne veľké bohatstvo nie je pocit viny, ale skôr vďačnosť,“ povedal Buffett v roku 2010, keď spolu s Gatesovcami zakladal The Giving Pledge. Iniciatíva si kladie za cieľ presvedčiť svetových miliardárov, aby darovali aspoň polovicu svojho majetku na dobročinné účely.

2. Bill a Melinda Gatesovi

Zameranie darov: zdravie, zmiernenie následkov chudoby

Čisté imanie: 120,7 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 29,8 miliardy

Melinda a Bill Gatesovci. FOTO: SITA/AP

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov bola založená pred dvoma dekádami a zarába okolo päť miliárd dolárov ročne. Vlani sa vrhla po hlave do financovania výskumu, liečby a testovania vakcín proti ochoreniu Covid-19. Prisľúbila tiež, že počas nasledujúcich dvoch rokov prispeje sumou 1,75 miliardy dolárov s cieľom zabezpečiť nástroje na boj s pandémiou aj pre ľudí v núdzi, a to kdekoľvek.

„Každý si zaslúži využívať vedecké poznatky získané v roku 2020,“ povedala Melinda Gates vo svojom decembrovom vyhlásení. Warren Buffett prispieva od roku 2006 nadácii každoročne od dvoch do troch miliárd dolárov v akciách spoločnosti Berkshire Hathaway.

3. George Soros

Zameranie darov: demokracia, vzdelanie, boj proti diskriminácii, zdravotná starostlivosť

Čisté imanie: 8,6 miliardy dolárov

Reklama

Celoživotné dary: 16,8 miliardy dolárov

George Soros. Foto: SITA/AP

Soros Open Society Foundations pôsobí v 120 krajinách po celom svete a sústredí sa najmä na pestovanie demokracie a ochranu práv voličov. V roku 2020 na naplnenie týchto cieľov poslala 140 miliónov dolárov z celkových 1,2 miliardy dolárov, ktoré v roku 2020 rozdala.

Zvyšok peňazí bol použitý na podporu ekonomickej spravodlivosti a ľudských práv, boj proti diskriminácii, reformy súdnictva a na podporu investigatívnych a nezávislých novinárov. V čase, keď prepukla pandémia Covidu-19, nadácia prisľúbila 37 miliónov dolárov pre nelegálnych imigrantov, ktorí sú vyradení z akejkoľvek federálnej pomoci.

V reakcii na policajnú vraždu Georgea Floyda sľúbila ďalších 220 miliónov dolárov na podporu vedúcich osobností v černošských komunitách naprieč Spojenými štátmi.

4. Michael Bloomberg

Zameranie darov: klimatické zmeny, zdravie

Čisté imanie: 54,9 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 11,1 miliardy dolárov

Nadácia Michaela Bloomberga sa spája aj s WHO. Foto: SITA

Bývalý starosta New Yorku a spoluzakladateľ spoločnosti Bloomberg LP nalial podľa svojej agentúry Bloomberg Philanthropies viac ako 11 miliárd dolárov do charitatívnych projektov zameraných na klimatické zmeny, kontrolu zbraní a podporu verejného zdravia.

Za posledných desať rokov tiež utratil viac ako jednu miliardu dolárov na obmedzenie používania tabakových výrobkov a v roku 2018 oznámil dar vo výške 1,8 miliardy dolárov svojej alma mater, Univerzite Johna Hopkinsa.

Bloomberg Philanthropies sa zapojila 330 miliónmi dolárov do programov súvisiacich s pandémiou a financovala najrôznejšie projekty od lekárskeho výskumu až po jedlo pre zdravotníkov v prvej línii.

V septembri sa Bloomberg zaviazal financovať v priebehu nasledujúcich štyroch rokov štipendiá pre študentov v celkovej výške 100 miliónov dolárov na štyroch historicky černošských lekárskych školách.

5. Charles „Chuck“ Feeney

Zameranie darov: veda, ľudské práva, mládež

Čisté imanie: menej ako dva milióny dolárov

Celoživotné dary: osem miliárd dolárov

Chuck Feeney inšpiroval k filantropii aj Billa Gatesa. Foto: Forbes.com/David Cantwell

Bývalý miliardár, ktorý sa rozhodol rozdať počas svojho života väčšinu svojho majetku, konečne dosiahol svoj finančný cieľ. Feeney, ktorý v roku 1960 spoluzaložil úspešný obchodný reťazec Duty Free Shoppers, začal svoj majetok v tichosti rozdávať v roku 1982.

Jeho myšlienka „Rozdávaj, kým žiješ“ ovplyvnila aj Billa Gatesa a Warrena Buffetta a inšpirovala ich k spusteniu The Giving Pledge v roku 2010. Z ôsmich miliárd dolárov, ktoré Feeney za svoj život daroval, išlo 3,7 miliardy do vzdelávania, vrátane miliardy, ktorú daroval svojej alma mater Cornellovej univerzite.

V septembri 2020 Feeney a jeho žena Helga uzavreli svoju nadáciu Atlantic Philanthropies po tom, čo rozdala posledný zo svojich záväzkov.

6. MacKenzie Scott

Zameranie darov: rasizmus, rodová a ekonomická nerovnosť

Čisté imanie: 55,2 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 5,83 miliardy dolárov

Mackenzie Scott. Foto: SITA/AP

Počas jediného roka aktívnej filantropie predstihla Scott mnoho ďalších na míle dopredu. S pomocou  nezverejneného množstva zamestnancov a poradenskej firmy Bridgespan Group rozdala za šesť mesiacov na grantoch viac, než obvykle daruje za rok nadácia manželov Gatesovcov, ktorá má 1600 zamestnancov.

Miliardárka v júli počas protestov skupiny Black Lives Matter oznámila, že darovala takmer 1,7 miliardy dolárov 116 vybraným organizáciám zameraným na sociálnu nerovnosť v spoločnosti súvisiacich s rasou, sexuálnou orientáciou, pohlavím alebo ekonomickou mobilitou.

V decembri potom Scott odhalila, že poskytla takmer 4,2 miliardy dolárov 384 organizáciám vo všetkých 50 štátoch a tiež v Portoriku a vo Washingtone. Jej tím venoval zvláštnu pozornosť neziskovým organizáciám zaoberajúcim sa nedostatkom potravín, rasovou nerovnosťou a znižovaním chudoby.

7. Gordon a Betty Moore

Zameranie darov: veda, životné prostredie, vzdelávanie

Čisté imanie: 11,8 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 5,15 miliardy dolárov

Gordon a Betty Mooreovci. Foto: Moore foundation

Pred dvoma desaťročiami spustili spoluzakladateľ a dlhoročný generálny riaditeľ polovodičového giganta Intel a jeho manželka svoju vlastnú nadáciu, ktorú financujú akciami Intelu. Nadácia udeľuje ročne granty vo výške približne 270 miliónov dolárov a zameriava sa najmä na oblasť ochrany životného prostredia, kde podporujú úsilie o zastavenie poklesu biodiverzity.

8. Eli & Edythe Broad

Zameranie darov: vzdelávanie, umenie, veda

Čisté imanie: 6,9 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 2,8 miliardy dolárov

V roku 2020 poskytol stavebný a poisťovací magnát na dôchodku a jeho žena Edythe 136 miliónov dolárov najrôznejším projektom. Pár podporuje vzdelávanie, vedu a umenie cez svoju nadáciu Broad Foundation. Manželia sú dlhoročnými občanmi Los Angeles a patrónmi umenia. V roku 1984 založili Broad Art Foundation, ktorej časťou je aj umelecká knižnica, ktorá už zapožičala viac ako 8500 umeleckých diel do 500 múzeí.

9. Jim & Marilyn Simons

Zameranie darov: vedecký výskum a vzdelávanie

Čisté imanie: 23,5 miliardy dolárov

Celoživotné dary: 2,7 miliardy dolárov

Bývalý profesor matematiky založil v roku 1982 hedžový fond Renaissance Technologies a väčšinu svojich filantropických darov poskytol na vedecký výskum a vzdelávanie. So svojou ženou Marilyn založil v roku 1994 nadáciu Simons Foundation, ktorá je primárnym investorom neziskovej organizácie Math for America (Matematika pre Ameriku).

Hlavným poslaním tejto organizácie je podporovať nábor a udržanie kvalitných učiteľov matematiky a vedy na stredných školách. Nadácia Simonsovcov svojimi darmi financuje vedecký výskum v inštitúciách, ako je napríklad New York Genome Center, alebo podporuje výskum príčin autizmu cez neziskovú organizáciu Autism Research Institute.

10. Mark Zuckerberg a Priscilla Chan

Zameranie darov: veda, vzdelávanie, trestné súdnictvo, volebná integrita

Čisté imanie: 90 miliárd dolárov

Celoživotné dary: 2,7 miliardy dolárov

Mark Zuckerberg a Priscilla Chan. Foto: SITA/AP

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Facebook vlani spolu so svojou neziskovou organizáciou Chan Zuckerberg Initiative (CZI) oslávil piate výročie na filantropickej scéne. S manželkou Priscillou Chan sústredili svoje nedávne dary na dve hlavné oblasti: boj s následkami pandémie Covidu-19 a volebnú integritu.

Na boj s covidom darovala v roku 2020 organizácia viac ako 100 miliónov dolárov a financovala najrôznejšie projekty od navyšovania testovacích kapacít v Kalifornii až po spolufinancovanie vývoja liečebných metód s nadáciou manželov Gatesovcov. Táto suma je však zatienená čiastkou 400 miliónov dolárov, ktoré podľa výročného listu CZI venovala nestraníckym organizáciám venujúcim sa tomu, „aby mohli voliči bezpečne a bez rizika odovzdať svoje hlasovacie lístky“.

Článok vyšiel na webe Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?