9. júla 2021

Bryan Roth, farmakológ zo Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill, trávi väčšinu dní pred počítačom s 3D okuliarmi na očiach. Študuje totiž štrukturálne zloženie doteraz nikdy neexistujúcich liekov. Robí tak v nádeji, že nájde molekulu, ktorá zmení svet.

V Rothovom laboratóriu nachádzajúcom sa štyri poschodia nad kampusom lemovaným stromami pracuje 30 ľudí. K tomu, čo robia, potrebujú roboty, výpočtovú chémiu a kryoelektrónovú mikroskopiu. Jeho laboratórium objavilo milióny nových chemických štruktúr psychedelických zlúčenín. Tie sú zamerané na serotonínový 5-HT-2A receptor v mozgu, presne tak ako tryptamíny – magické huby a LSD.

Ale Roth sa nesnaží objaviť ďalšiu ohromujúcu molekulu. „Existuje ich množstvo, nepotrebujeme ich viac,“ hovorí. „Naším cieľom je nájsť terapeutické, nie psychedelické zlúčeniny.“

Prevratná liečba?

Vďaka grantu od Agentúry pre obranné výskumné projekty (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) v hodnote 27 miliónov dolárov sa môže Roth posnažiť nájsť dokonalý liek, ktorý bude rovnako účinný pri rýchlej liečbe depresie a posttraumatickej stresovej poruchy, ako sú podľa klinických štúdií účinné psilocybín a MDMA, viac známe ako párty droga molly alebo extáza. A to všetko bez halucinácií.

„Bolo by to úžasné, bolo by to prevratné,“ hovorí Roth so smiechom, „keby sme mali liek, ktorý si dáme večer a ráno sa zobudíme bez depresie. Bol by to koniec lieku Prozac.“

Reklama

Nový liek na liečbu depresie, úzkosti a posttraumatickej stresovej poruchy má obrovskú príležitosť byť úspešný. Globálne ročné zisky z predaja liekov proti depresii sa odhadujú na 50 miliárd dolárov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 332 miliónov ľudí na celom svete trpí depresiami, z čoho asi tretina trpí depresiou rezistentnou voči liečbe – hoci títo ľudia vyskúšali viacero liekov, tie im priniesli žiadnu alebo minimálnu úľavu.

Biotechnologickí analytici tvrdia, že vďaka psychedelickej asistovanej terapii zameranej na liečbu pacientov s depresiou rezistentnou voči liečbe, ktorú schválila americká Správa potravín a liečiv (FDA), s liekmi ako psilocybín a MDMA by ročné tržby mohli dosiahnuť 10 miliónov dolárov. Skutočná príležitosť však spočíva v nahradení liekov ako Prozac, Zoloft a ďalších selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu.

Tania Gonsalves, analytička zdravotníckej starostlivosti v spoločnosti Canaccord Genuity, tvrdí, že psychedelická asistovaná terapia je veľmi sľubná, ale je nepravdepodobné, že sa pre svoje účinky ovplyvňujúce myseľ stane hlavnou liečbou. „Podľa môjho názoru je na rozbehnutie tohto odvetvia potrebné nájsť spôsob, ako tento problém vyriešiť,“ hovorí Gonsalves. „Ak to znamená odstránenie halucinogénnych vlastností, aby mohli byť prístupnejšie širšej populácii, tak potom sa treba vybrať touto cestou.“

Psychedelické zážitky nie sú pre každého

Psychedelické zážitky sú prekážkou pre mainstreamové použitie takýchto liečiv z viacerých dôvodov. Ľudia, ktorí majú v anamnéze psychózu a schizofréniu, by nemali brať psychotropné lieky. Pacienti užívajúci SSRI (Inhibítory spätného vychytávania sérotonínu) by tiež nemali užívať psychedeliká z dôvodu rizika nežiadúcich reakcií.

Práve preto DARPA financuje Rothovo hľadanie molekuly „na mieru“. Tristan McClure-Begley, ktorý vedie farmaceutický program DARPA, ktorý financuje Rotha, hovorí o veľkej potrebe nových terapeutických liekov.

Farmakológ Bryan Roth, ktorý hľadá nový liek okrem iného na liečbu depresie. Foto: reprodukcia Youtube

„Počet odchodov z aktívnej vojenskej služby z dôvodu akútnych duševných problémov je neporovnateľne veľký v porovnaní s akýmkoľvek iným dôvodom,“ hovorý McClure-Begley. „Zo štatistík je tiež jasné, že máme krízu v oblasti duševného zdravia medzi vojakmi vo výslužbe, ktorá sa už približuje k epidémii.“ Každý deň v priemere 22 amerických vojenských veteránov spácha samovraždu.

McClure-Begley tvrdí, že niet pochýb o tom, že terapia pomocou psychedelík je sľubná. Údaje zo súkromne financovaných klinických štúdií ukazujú, že liečba pomocou psilocybínu a MDMA pomáha pacientom s depresiou, úzkosťou a posttraumatickou stresovou poruchou viac ako placebo.

Ale psychedelické zážitky vidí ako „netolerovateľné, škodlivé“ vedľajšie účinky, ktoré spôsobujú, že administrácia je mimoriadne náročná. „Nie každý je vhodný pre tento typ liečby,“ hovorí.

Zdá sa, že hľadanie nepsychedelického lieku inšpirovaného psychedelickými drogami je v rozpore s prebiehajúcim výskumom. Sľubné štúdie z Johns Hopkins, Imperial College London, New York University, Multidisciplinárnej asociácie pre psychedelické štúdie a ďalších inštitúcií našli terapeutický potenciál drog ako psilocybín a MDMA na rôzne ochorenia vrátane depresie, úzkosti zo sklonku života, posttraumatickej stresovej poruchy, obsedantno-kompulzívnej poruchy a závislosti od fajčenia a alkoholu.

Teraz sa spoločnosti pretekajú v tom, aby uviedli na trh kombinácie psychedelickej asistovanej terapie a zarobili miliardy dolárov. Spoločnosti ako Compass Pathways, Atai Life Sciences, MindMed alebo Cybin si navzájom konkurujú, investori nalievajú milióny dolárov do prísľubu psychedelík.

Mnohí by sa mohli liečiť, ale…

Priekopník psychedelického výskumu Rick Doblin, ktorý založil v roku 1986 Multidisciplinárnu asociáciu pre psychedelické štúdie, si myslí, že myšlienka psychedelickej zlúčeniny bez psychedelických účinkov je nereálna. Považuje tiež honbu za akýmsi svätým grálom, ktorý by odstránil halucinácie, za morálne pochybné, keďže existujú pacienti, ktorí momentálne potrebujú lepšie možnosti liečby. (Napríklad SSRI fungujú iba u približne 30 % pacientov.)

„Smutné je, že DARPA by mohla používať MDMA na liečbu posttraumatickej stresovej poruchy,“ hovorí Doblin. „Ale radšej sa snažia odstrániť psychedelické účinky, zatiaľ čo 20 veteránov denne pácha samovraždy.“

Doblin, muž, ktorý zasvätil svoj život psychedelickým drogám po tom, ako na vysokej škole vylial kyselinu na majetok rodiny Ringlingovcov, má pravdu. Jeho organizácia nedávno zverejnila údaje z tretej fázy štúdie liečby pomocou MDMA so šokujúco pozitívnymi výsledkami. Dvakrát slepá, placebom kontrolovaná štúdia zistila, že 67 % účastníkov, ktorí dostali psychoterapiu s MDMA, sa už nekvalifikovalo na diagnózu posttraumatickej stresovej poruchy, a to v porovnaní s 32 % účastníkov, ktorí dostávali placebo. Doblin tvrdí, že schválenie FDA príde v priebehu niekoľkých rokov.

Zmena mysle

Dôvodom, prečo tieto lieky zmierňujú symptómy depresie a posttraumatickej stresovej poruchy je pravdepodobne signalizácia receptora 5-HT-2A, ktorý vyvoláva takzvanú neuroplasticitu. Neuroplasticita pomáha mozgu formovať nové nervové spojenia, čo podľa predpokladov vytvára rýchle a trvalé pozitívne účinky na náladu. V zozname štúdií, psychoterapia pomocou psilocybínu takmer okamžite znížila symptómy depresie po podaní len jednej vysokej dávky a antidepresívne účinky trvajú u niektorých účastníkov už šesť mesiacov.

Robin Carhart-Harris, vedúci Centra pre pychedelický výskum na Imperial College v Londýne, sa tiež domnieva, že psychedelické zážitky sú kľúčom k terapeutickému potenciálu. Aj keď to je potrebné ešte dokázať, je presvedčený, že základné terapeutické prínosy spočívajú v kombinácii liekov a terapie. „Nemôžete tieto komponenty rozobrať a mať jeden bez toho druhého,“ hovorí Carhard-Harris.

Okrem toho vníma modifikáciu psychedelických zlúčenín, ktorá by skrátila alebo úplne odstránila halucinácie ako pokus obísť postupy, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa ľudia vyliečili. Mnoho spoločností, ako napríklad Cybin z Toronta, upravuje psychedelické zlúčeniny, aby „optimalizovali“ a skrátili halucinácie.

Podľa Carharta-Harrisa, dopracovanie sa k hlavnej príčine depresie alebo mentálnej choroby si vyžaduje čas a úsilie – odhalenie ľudskej duše si vyžaduje čas. „Množstvo liečivých účinkov v psychedelickej terapii sa dosiahne pomocou rozhovorov, ktoré sa potom vedú. Rozhovorov, zdieľania, učenia, schopnosti uvedomovať si samého seba a robiť vedomé rozhodnutia o zmene nášho života,“ hovorí.

Reklama

Keď človek užije drogu ako psilocybín, LSD alebo extázu a nachádza sa v „obzvlášť výraznom neuroplastickom období“, môže prekalibrovať a resetovať obvody v mozgu. „Nie magickým spôsobom, ale pomocou vedomého učenia a emocionálneho uvoľnenia a katarzie,“ hovorí Carthart-Harris.

Tento typ terapie je novou paradigmou, nejde o to, aby ste zjedli tabletku. Ide o zmenu mysle.

Bez halucinácií

Avšak Rober Barrow, CEO v MindMed, spoločnosti, ktorá študuje LSD a vyvinula nepsychedelickú verziu ibogaínu, halucinogénnej látky získavanej z koreňa rastliny iboga, verí, že je to možné dosiahnuť aj bez halucinácií.

„Naskytá sa otázka: sú halucinácie potrebné alebo nie? Existuje množstvo predpokladov a stále je potrebné získať viac údajov, aby sme mohli objektívne povedať či sú, alebo nie sú,“ hovorí. „Ak by sme dokázali z LSD alebo psilocybínu vytvoriť liek, ktorý vám nespôsobí osemhodinové halucinácie, tak z toho môže byť hit s tolerovateľnými vedľajšími účinkami.“

Spomínaný Bryan Roth tvrdí, že sa blíži k zisteniu, či jeho laboratórium našlo perfektnú zlúčeninu. „Vieme, že tie lieky dokážeme vytvoriť. Už sa nám to podarilo a testujeme ich na myšiach,“ hovorí. „Otázkou je, či budú mať psychedelické a antidepresívne účinky, keď ich užijú ľudia.“

Roth si myslí, že údaje o psilocybíne a MDMA ukazujú, že by mali fungovať lepšie a majú trvácnejší účinok ako súčasné lieky, čo pravdepodobne vyústi do schválenia FDA.

„Z krátkodobého hľadiska, zatiaľ budeme mať klasické psychedeliká, čo je výborné a potenciálne to môže byť obrovský krok v psychiatrii,“ hovorí. Ale ak bude vo svojej misii úspešný, tak „transformuje ľudstvo,“ tvrdí.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Will Yakowicz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?