30. mája 2019

Je úplne normálne zažívať v práci zlé dni i keď ju máte ozaj radi. Ak ale viete, že nenávidíte svoje zamestnanie (nielen dnes, no po väčšinu dní), alebo neustále premýšľate, či by ste v ňom nemali skončiť, tak je pravdepodobné, že si musíte vymyslieť nový plán. 

Platí to aj vtedy, ak síce nie je pravdou, že by ste svoju prácu neznášali, no pociťujete vyhorenie. Možno ste neustále znepokojení alebo chcete, aby sa váš príjem zvýšil.

2 veci, na ktoré určite nesmiete zabudnúť, kým dáte výpoveď

Zdá sa vám však, že takéto zmeny dosiahnete pravdepodobne len vtedy, keď zmeníte zamestnanie. To všetko sú dobré dôvody na to, aby ste sa seriózne zamysleli nad tým, čo bude ďalej.

Skôr než dáte výpoveď, zvážte tri veci. (Šéfa, firmu a komunitu)

Keďže podobné veľké rozhodnutia, ako napríklad zmenu práce, často sprevádza akási paralýza, tento zoznam vám môže pomôcť vykonať potrebné kroky:

  • Rozhodnite sa, či potrebujete mať ďalšiu pracovnú ponuku skôr, než odídete z aktuálneho zamestnania. Ak máte našetrené financie, alebo ste príliš vyhorení, aby ste vôbec mali na výber, tak to pre vás nemusí byť ťažké rozhodnutie. Naopak, pokiaľ je vaša finančná situácia zložitejšia, pretože nesiete zodpovednosť za ostatných členov rodiny, alebo skrátka nechcete riskovať, že budete bez práce nepredvídateľne dlho, tak si najskôr budete musieť začať hľadať nové zamestnanie.
  • Akonáhle ste sa rozhodli dať výpoveď, alebo ste dostali ponuku novej práce, tak sa uistite, že ste si prečítali pracovnú zmluvu a viete, kedy bude čas vypratať si svoje osobné veci z kancelárie. Uistite sa, že máte kontaktné informácie priateľov a kolegov z práce, s ktorými chcete byť naďalej v spojení, a buďte organizovaní, aby ste mohli čo najrýchlejšie odísť. Pokiaľ máte v práci nejaké dokumenty, ktoré patria vám a nie firme, vrátane digitálnych súborov, ktoré by ste mohli mať uložené v počítači či telefóne, tak si ich nezabudnite zobrať so sebou.
  • Vyberte si deň a čas, počas ktorého s dostatočným predstihom (podľa pracovnej zmluvy) oznámite svojmu manažérovi alebo pracovníkom na HR oddelení, že chcete zo zamestnania odísť.
  • Dajte si záležať na tom, aby ste mali pripravenú a vytlačenú správnu verziu výpovede. Niektoré spoločnosti totiž požadujú jej formálnu a odbornú verziu.
  • Očakávajte a psychicky sa pripravte na možnosť, že HR oddelenie alebo manažérsky tím vašej spoločnosti vás môže požiadať o výstupný pohovor.
  • Bez ohľadu na to, prečo sa rozhodnete odísť zo zamestnania, by ste si mali pamätať aj to, že možno budete potrebovať, aby vám zamestnávateľ napísal overovací, odporúčací či referenčný list. Je teda múdre, ak sa rozhodnete mať so spoločnosťou čo možno najpriateľskejší vzťah.
  • Pokiaľ si budete hľadať nové zamestnanie ihneď po odchode z toho aktuálneho, tak by ste sa mali postarať o to, aby bol váš profil na LinkedIne aktuálny. V prípade, že už máte nové pracovné miesto, tak si ho do svojho verejného profilu ihneď uveďte.

Nech sú vaše dôvody na odchod zo zamestnania akékoľvek, tak by ste si mali najprv uvedomiť, že urobiť tento krok správne môže byť skutočným umením. Dúfajme, že uvedený kontrolný zoznam vám celý tento proces uľahčí.

Prispievateľka Georgene Huang píše pre Forbes.com o tom, ako zlepšovať pracoviská pre ženy. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk