20. decembra 2020

Nekupujte zbytočnosti, darujte radšej skutočný darček. Tak znie slogan tradičnej predvianočnej kampane neziskovej organizácie Človek v ohrození. Forbes vybral sedem projektov, ktoré sa pred Vianocami oplatí podporiť.

Darujte ľuďom bez domova to, čo im skutočne pomôže

Niektoré veci si nechce priať nikto z nás. Ľuďom bez domova však môžu zmeniť život. Pomôcť plniť takéto priamo pomáha nezisková organizácia Vagus a zapojiť sa môžete aj vy. Váš príspevok sa môže premeniť na zdravotné ošetrenie, prácu či stabilný domov.

„Ľudia, s ktorými pracujeme, sú často obete životných okolností. Sú to týrané ženy, ktoré utiekli pred násilnými partnermi, mladí ľudia z detských domovov, ľudia, ktorí prišli zo dňa na deň o prácu či bývanie a ich kríza sa postupne prehlbuje. Spoločne s nami im môžete pomáhať ukončovať bezdomovectvo,“ píše Vagus.

Pomôcť môžete tu.

Reklama

Jediné želanie

Ľudia bez domova patria v súčasnosti k najohrozenejším skupinám a ďalšou z organizácii, ktorá im pomáha, je Depaul. Na Slovensku pôsobí 15 rokov a ročne sa naň obráti viac ako tisícpäťsto ľudí. Niektorí prídu raz, iným pomáhajú pravidelne. Pomôcť im môžete napríklad symbolickou adopciou postele. Stanete sa tak podporovateľom postelí v ich zariadeniach, vďaka čomu sa organizácia lepšie pripraví na tuhé mrazy.

Depaul Slovensko je jedinou organizáciou, ktorá v hlavnom meste prevádzkuje nízkoprahovú nocľaháreň Sv. Vincenta de Paul, kde klientom poskytuje stravu a teplú posteľ. Vážne chorí ľudia bez domova majú možnosť využiť Útulok sv. Lujzy a možnosť celodenného pobytu a pomoci vo forme sociálneho poradenstva dáva aj Útulok sv. Vincenta. Za príspevok dostanete od organizácie certifikát, ktorý môžete podarovať.

Pomôcť môžete tu.

Skutočné influencerky

„Nemajú tisícky followerov na internete, stačí im pár detí z chudobného prostredia. Vplyv na ich život je však nevyčísliteľný,“ píše organizácia Cesta von o svojich omamách. Tieto ženy pomáhajú deťom z vylúčených komunít vyjsť z bludného kruhu chudoby, pripraviť ich na školu od narodenia a povzbudzujú k tomu aj ich rodičov. „Nedostatočná stimulácia v ranom detstve je prvým krokom v bludnom kruhu chudoby. Všetky ďalšie problémy v škole a dospelosti na ňu nadväzujú a do veľkej miery z nej vyplývajú,“ vysvetľuje organizácia.

Pomôcť môžete tu.

Vianočný zázrak

Projekt Vianočný zázrak spája vianočné priania osamelých seniorov v domovoch dôchodcov a ľudí, ktorí im chcú pomôcť a vrátiť do ich životov kúsok Vianoc. „Cieľom je sprostredkovať trochu radosti ľuďom, ktorí nemajú blízku rodinu a Vianoce sú pre nich obdobím smútku a prázdnoty,“ píše organizácia.

Ako na to? Na ich webstránke si vyberte darček, ktorý by ste chceli venovať, vyplňte krátky formulár a organizácia vám pošle e-mail s informáciami, komu a kam darček poslať. Aby ste to stihli do Vianoc, môžete si vybrať z prianí podľa vašej aktuálnej lokality.

Pomôcť môžete tu.

Hodina pre seniora

Projekt  je určený pre seniorov v pobytových zariadeniach, ktorí kvôli povinnej karanténe strácajú kontakt s okolím. Darujte čas tým najzraniteľnejším a staňte sa dobrovoľníkom, ktorý budú pravidelne telefonovať s jedným z nich. Telefonuje sa vždy v pondelok alebo vo štvrtok v čase medzi 15:00 – 16:00. „Dni sme nastavili pred a po víkende, nakoľko je toto obdobie pre seniorov náročnejšie ako iná časť týždňa,“ vysvetľuje organizácia. Pomôcť môžete aj jednorazovým alebo pravidelným darom.

Pomôcť môžete tu.

Nenechajme vyhasnúť nádej

Vianoce sú obzvlášť vypätým obdobím pre všetkých, ktorí nie sú obklopení milujúcou rodinou či priateľmi. Katolícka charita sa v rámci svojej novej kampane Nenechajme nádej vyhasnúť snaží sprostredkovať svetlo nádeje tým, ktorým chýba sila či prostriedky na to, aby si do života vniesli svetlo sami. Za podporu vás odmení symbolickou zápalkou s vaším menom a poďakovaním.

Pomôcť môžete tu.

Reklama

Skutočný darček

Organizácia Človek v ohrození aj tieto Vianoce ponúka možnosť kúpiť si Skutočný darček, ktorý celý rok pomáha ľuďom v núdzi. Princíp je jednoduchý. Vyberiete si niektorý z 21 darčekov pre ľudí v núdzi a pri platení môžete požiadať o darčekový certifikát. Ten venujete niekomu blízkemu ako originálny darček pod stromček alebo k narodeninám, a takto darujete príjemný pocit z dobrého skutku.

Darčeky sa delia do štyroch kategórií, a tak si každý môže vybrať, v ktorej oblasti by najradšej pomohol. Či už je to vzdelanie, obživa, zdravie alebo pomoc na Slovensku. Jednou z noviniek je aj darček Čisté ruky, ktorý podporí distribúciu hygienických balíčkov do chudobných rodín a pomôže k riešeniu prístupu k tečúcej vode.

Pomôcť môžete tu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?