3. decembra 2020

Nemohli sme sa stretávať s tými, ktorí nás potrebujú, hovoria o dopadoch pandémie koronavírusu neziskové organizácie. Mnohé bojujú aj s finančnými problémami, pre obmedzenia museli zrušiť väčšinu charitatívnych akcií. Keďže tento rok magazín Forbes Slovensko pre ne nemôže zorganizovať charitatívnu dražbu ako to robieval po minulé roky, Ligu za duševné zdravie, Deťom s rakovinou a program Buddy môžete podporiť priamo cez odkazy na ich stránkach. Na podujatí Forbes Osobnosť roka, ktoré sa konalo v stredu 2. decembra, zástupcovia neziskoviek hovorili aj o plánoch na budúci rok.

„Celý svet mal možnosť zistiť, ako fungujeme dlhé roky. Sme zvyknutí na rúška, deti a ich rodiny s nimi žijú počas celej liečby. Pandémia však spôsobila, že rodiny boli ešte izolovanejšie, ako zvyčajne. Na oddeleniach nie sú povolené žiadne návštevy, za deťmi nemôžu chodiť ani ich súrodenci a zrušil sa akýkoľvek program, ktorý sme im robili,“ začala rozprávanie Daša Malá Fabšíková, riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

Organizácia sa snaží o inováciu detskej onkológie, aby sa aj slovenské deti liečili v podmienkach štandardných pre vyspelé krajiny Európskej únie. Sídlia priamo v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch a od roku 2015 sa im podarilo vytvoriť dennú kliniku, zmodernizovať herňu a zrekonštruovať lôžkové oddelenie pre najmenších. Tento rok zriadili špecializovanú miestnosť, v ktorej môžu diagnózy konzultovať s odborníkmi zo zahraničia.

Ťažké obdobie pre dobrovoľníkov aj pre deti

Veľkou výzvou bol tento rok aj pre program Buddy, ktorý hľadá a školí dobrovoľníkov k vytváraniu individuálneho vzťahu s deťmi z detských domovov. Program vznikol v roku 2006 a dnes sa stará o viac ako 90 detí na západnom Slovensku. Ladislava Kossára pri tvorení projektu Buddy inšpirovala myšlienka „To najcennejšie, čo môžeme od niekoho dostať, je čas“. Preto sa ho rozhodol dávať tým, ktorí ho od nikoho nedostali. V čase pandémie to však bolo náročnejšie.

Byť spolu nebolo možné a dobrovoľníci s deťmi tak mali sťaženú situáciu. Najmä, ak išlo o vzťahy v začiatkoch, ktoré sa iba rozvíjali. „Posledné mesiace bolo tiež dôležité podržať dobrovoľníkov, aby ostali silnými v čase, keď aj im, aj deťom bolo ťažšie,“ povedal Kossár.

Reklama
buddy
Dobrovoľníci z projektu Buddy pomáhajú deťom z detských domovov. Zdroj: archív BUDDY

Štát tému duševného zdravia nerieši

Sociálna izolácia a neistota počas pandémie podľa Andreja Vršanského z Ligy za duševné zdravie doslova spôsobili „výbuch záujmu o témy duševného zdravia“. „Pred dvoma rokmi sme mali kampaň s názvom Vyliečme nezáujem, momentálne je táto oblasť prítomná takmer na dennej báze,“ povedal Vršanský. Na linke Nezábudka, ktorú prevádzkujú len vďaka podpore darcov, zaznamenávajú oproti prvej vlne nárast hovorov a kontaktov. Inými slovami, už doteraz nie optimálna situácia v oblasti starostlivosti o duševné zdravie sa príchodom pandémie ešte zhoršila.

Problémom sú najmä financie. „Celkom bežný stav nielen našej linky je, že máme peniaze zabezpečené iba na pár mesiacov dopredu. Systém je nepredvídateľný, štát nijakým praktickým spôsobom nepodporuje našu tému,“ hovorí Vršanský.

Slováci boli tento rok štedrejší

Tému pravidelnej pomoci načrtla aj Daša Malá Fabšíková. „Hlási sa nám veľa darcov, najmä teraz pred Vianocami, ktorí by najradšej zasypali všetky deti hračkami. Naozaj všetkým z celého srdca ďakujem, ale to materiálne nie je najdôležitejšie,“ uviedla a dodala, že hľadajú najmä pravidelnú pomoc. „Aby sme mohli robiť aj všetky tie ostatné veci mimo darčekov,“ dodala.

Ladislav Kossár ocenil, že aj v čase pandémie sa našlo niekoľko firiem a jednotlivcov, ktorí sa rozhodli pomôcť projektu Buddy. Vyššiu solidaritu ľudí s neziskovými organizáciami ukazujú aj dáta, ktoré má dostupné portál Darujme.sk. Za 11 mesiacov tohto roka darovali jednotlivci aj firmy o 64 % viac eur ako za celý rok 2019. Tradične najsilnejším mesiacom býva december.

„Veľmi veľa organizácií pociťuje ohrozenie svojej základnej činnosti – najmä tí, ktorých sa dotkli opatrenia. Títo museli uzavrieť svoje zariadenia alebo výrazne obmedziť činnosť a na darcov sa teda obracajú s prosbou, aby im pomohli udržať ich prevádzku. Aj v týchto prípadoch sa potvrdzuje, že darcovia si uvedomujú, akú pridanú hodnotu činnosť organizácií prináša a udržiavajú ich svojimi darmi nad vodou,“ vysvetľuje pre Forbes Zuzana Behríková z portálu Darujme.sk.

Stále majú množstvo plánov

Aké sú plány neziskových organizácií na rok 2021? Liga za duševné zdravie chce najmä udržať linku Nezábudka a rozšíriť jej kapacity, čo však podľa Vršanského nebude možné bez podpory štátu. Zároveň chcú tvoriť nové relácie a obsah, ktorých cieľom je búranie stigmy. Plánujú aj projekt Koalície firiem za duševné zdravie.

V neziskovke Deťom s rakovinou sa zamerajú na ambulantnú domácu starostlivosť, ktorá je trendom aj v zahraničí. „Je to projekt za zhruba 100-tisíc eur, to je náš hlavný cieľ. Chceli by sme sa dostať do štádia, aby sme mohli rodiny podporovať aj materiálne,“ uviedla Malá Fabšíková.

Buddy chce aj naďalej rozvíjať aktuálne vzťahy a snažiť sa o to, aby si deti po odchode z detských domov našli prácu, bývanie a naďalej mali svojich dôverníkov. „Je pred nami ešte dlhá cesta. Budúci rok by sme radi našli dobrovoľníkov pre 30 detí,“ uviedol Kossár. Dodal, že im začínajú aj mnohé pekné firemné spolupráce, cez ktoré sa zamestnanci dozvedajú o zaujímavých projektoch. Aj vďaka tomu podľa neho na Slovensku pomaly rastie spoločenská súdržnosť a povedomie o dobrovoľníctve.

Online podujatie Osobnosť roka 2020, na ktorom diskutovali aj zástupcovia spomenutých neziskových organizácií, podporil partner spoločnosť Titans freelancers.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?