Najbohatší Slovák Ivan Chrenko má za sebou dva roky, v ktorých podstatne zmenil štruktúru fungovania skupiny HB Reavis a sám sa tiež odsťahoval do Prahy. V súčasnosti developersky cúva z ďalšieho trhu. Nové projekty chce budovať už len v Nemecku a vo Veľkej Británii.
Pred vyše rokom oznámilo vedenie skupiny HB Reavis zásadnú zmenu stratégie, podľa ktorej firmu rozdelili na dve časti – developerskú a správcovskú – pričom development oklieštili a odišli v ňom z viacerých trhov, vrátane domovského Slovenska.
Vtedajší výkonný šéf HB Reavisu Marian Herman avizoval, že nové projekty budú cez HB Reavis Holding budovať už len v Poľsku, Nemecku a Veľkej Británii. Malo ísť o významné skonzervatívnenie biznisu najbohatšieho Slováka, keďže väčšina aktív mala po novom spadať do správcovskej spoločnosti HB Reavis Investments, ktorá sa stará o prenajímanie hotových budov skupiny. Tú už od vlaňajška vedie Marcel Sedlák.
BIZNIS EVENT, AKÝ TU EŠTE NEBOL
Top ľudia z biznisu a manažmentu na jednom mieste, 4 pódiá, 100+ spíkrov. Top podujatie roka, na ktorom budú všetci a vy nesmiete chýbať… viac informácií už čoskoro.
CHCEM BYŤ NA WAITING LISTE
Poľská otočka
Najnovšie však firma otočila aj v poľskej Varšave, kde má za sebou stavbu rozsiahleho komplexu Varso Place, ktorého súčasťou je aj predvlani dokončená najvyššia budova Európskej únie Varso Tower.
Ešte na jeseň tam mali rozbehnutý projekt spolu s Polsat Plus Group, spolu mali developovať komerčnú časť oblasti Port Praski – historického prístavu na rieke Visla vo Varšave. Malo ísť o projekt s výmerou 40-tisíc štvorcových metrov v susedstve s Národným štadiónom.
Plány sa však zmenili a HB Reavis svoju polovicu predal partnerovi za 21 miliónov eur, čo Forbesu potvrdila Beáta Móriová zo slovenského zastúpenia skupiny.
„Rozhodnutie HB Reavisu je výsledkom zmeny v stratégii skupiny, ktorá zahŕňa obmedzenie developerských aktivít v Poľsku a zameranie sa výlučne na aktivity správcu hotových nehnuteľností, napríklad polyfunkčných projektov Varso Place či Forest,“ informovala firma. Tie spolu tvoria 228-tisíc štvorcových metrov prevažne kancelárskych priestorov.
Veža v Berlíne má narásť takmer dvojnásobne
HB Reavis, ktorý vyrástol ako developer v stredoeurópskych metropolách a postupne sa úspešne etabloval aj v Londýne či Berlíne, tak „stavbársky“ zostáva už len na spomínaných západných trhoch.
V Berlíne sa najnovšie diskutuje o zmene účelu projektu, ktorý tam Chrenkova firma pripravuje. V centrálnej časti mesta, neďaleko známeho námestia Alexanderplatz, tam chystá projekt Central Tower Berlin.
Pôvodný majiteľ pozemku tam chystal 68-metrový hotel, HB Reavis však zámer výrazne upravil. Podľa nemeckých médií tam chce postaviť zhruba 115-metrovú vežu, prevažne s kanceláriami, no časť by mala byť určená aj na nájomné bývanie.
Zatiaľ nie je definitívna podoba projektu známa, beží architektonická súťaž a rozhovory so samosprávou. Ako pre Forbes vysvetlili zástupcovia HB Reavisu, v prvej fáze sa do súťaže zapojilo 12 ateliérov, z ktorých porota posunula do druhého kola päť konceptov.
V ďalšej fáze má prísť upresnenie návrhov a zapojenie lokálnych obyvateľov do diskusií o projekte. Výsledky očakávajú v marci či apríli tohto roka.
Londýn v centre pozornosti
Najvýznamnejším trhom – históriou dokončených projektov aj hodnotou tých očakávaných – je pre developerskú časť HB Reavisu Veľká Británia. Za vyše dekádu tam vybudovali viacero projektov v hodnote stámiliónov libier – hneď prvý 33 Central predali v roku 2016 banke Wells Fargo za zhruba 300 miliónov a nateraz posledný Bloom Clerkenwell za 240 miliónov libier. Na ten najväčší One Waterloo, ktorého budúca hodnota sa má počítať v miliardách, sa stále chystajú.