29. októbra 2021

Podniky v bratislavskom Starom Meste riešia po pandemickej rane ďalší problém. Hrozí im, že od januára budú musieť skrátiť svoje otváracie hodiny, čím by prišli o nemalú časť tržieb. Majitelia prevádzok tiež upozorňujú, že z centra sa môže vytratiť nočný život. 

Doteraz sa prevádzkové hodiny podnikov v Starom Meste líšili podľa zón – napríklad terasy vo vnútroblokoch mohli fungovať len do 22. hodiny, na pešej zóne mohli hostia na terase sedieť až do polnoci.

Naprávali diskriminačné podmienky

Toto všeobecne záväzné nariadenie (VZN) však Protimonopolný úrad označil za diskriminačné a mestskej časti pohrozil pokutou 60-tisíc eur. Uviedol, že ten istý typ prevádzky nemôže byť inak regulovaný, ak je vo dvore, a inak, ak je na ulici, keďže ponúka rovnaký sortiment.

Miestne zastupiteľstvo preto v septembri predmetné VZN upravilo. Odstránilo diskriminačné časti a skrátilo prevádzkové hodiny pri pohostinstvách, puboch aj terasách. Tie sa majú stenčiť z 24.00 na 23.00 h, respektíve z 3.00 na 2.00 h. Nová úprava by mala platiť od 1. januára 2022.

Otváracie hodiny prevádzok v Starom Meste

Súčasné platné nariadenia

Reklama
  • Reštaurácia, kaviareň, cukráreň, zmrzlináreň: pondelok až nedeľa od 7.00 h do 24.00 h.
  • Nočný bar, diskotéka, klub: nedeľa až streda od 10.00 h do 1.00 h, štvrtok až sobota od 10.00 h do 4.00 h.
  • Vináreň, piváreň, bar: nedeľa až streda: od 7.00 h do 24.00 h, štvrtok až sobota od 7.00 h do 1.00 h.
  • Bistro, bufet: nedeľa až štvrtok od 7.00 h do 24.00 h, piatok a sobota od 7.00 h do 2.00 h.

Nové nariadenia

  • Reštaurácie, bary, kaviarne: nedeľa až štvrtok do 23.00 h, piatok a sobota do 2.00 h.
  • Diskotéky, prevádzky s hudobnou produkciou: nedeľa až štvrtok do 24.00 h, piatok a sobota do 3.00 h.
  • Okienka s fastfoodom: celý týždeň do 24.00 h.
  • Potraviny: celý týždeň do 23.00 h.
  • Terasy: do 22.00 h.

Starostka: Je to chúlostivá téma

„Z rozhodnutia staromestských poslancov sme ostali nepríjemne prekvapení, keďže otváracie hodiny boli skracované už počas funkčného obdobia predchádzajúceho starostu,“ hovorí Miro Hargaš, prevádzkar kultúrneho centra v klube Fuga, ktorý sa nachádza neďaleko Starej tržnice.

„Počkáme si však ešte na ďalší vývoj. Niektorí poslanci tvrdia, že pred nadobudnutím účinnosti daného VZN dôjde opäť k jeho zmene. Zdá sa, že ešte nič nie je isté.“

Aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová pre agentúru TASR povedala, že pred nadobudnutím účinnosti nariadenia chce hľadať zmier a spôsob, v ktorých zónach a prevádzkach je čo ideálne, a poznamenala, že ani časť Staromešťanov nechce skôr zatvorené podniky.

„Je to chúlostivá téma. Nájsť riešenie, kde by sa skĺbil kontakt sektora súkromného, ktorý poskytuje služby pre domácich i návštevníkov, s rezidentným, teda s obyvateľmi žijúcimi v Starom Meste, je veľmi ťažké,“ uviedla Aufrichtová pre TASR.

Pocítia to aj reštaurácie

Martin Kružlík, spolumajiteľ Bukowski & Baudelaire baru, sa nazdáva, že ak je cieľom nariadenia zabezpečenie väčšieho pokoja pre obyvateľov Starého Mesta, tak nové VZN tento problém nevyrieši.

„Centrum mesta je vždy miestom stretnutí a v prípade, že neexistujú možnosti, ako sa stretnúť v interiéri, ľudia budú spolu tráviť čas vonku v uliciach. Bolo to tak aj počas lockdownov, keď hrozili vysoké pokuty,“ dopĺňa.

Poukazuje tiež, že nočný život je súčasťou každej modernej metropoly a je jedným z dôvodov návštevy mesta pre domácich obyvateľov aj pre turistov. Takéto nastavenie otváracích hodín bude mať podľa neho vplyv na celý gastrosektor, nielen na nočné podniky.

„Nové VZN neberie do úvahy zmenu rytmu života ľudí pracujúcich a žijúcich v Bratislave,“ hovorí Martin Kružlík. „Mnohí končia v práci neskôr, ako bolo zvykom kedysi, a možnosť stretnúť sa s priateľmi posúvajú do neskorších večerných hodín, čo by im Staré Mesto obmedzilo. Nehovoriac o tom, že nevyhnutný krach ďalších gastropodnikov neprospeje zamestnanosti v meste,“ dodáva.

Ilustračné foto: Fuga/Bukowski bar

Pokles tržieb? Odhadujú 15 až 20 percent

Miro Hargaš z Fugy poukazuje na to, že zákazníci v takejto situácii zrejme uprednostnia podniky v iných častiach mesta. „Pokles tržieb je ťažko odhadnúť, určite však pôjde o dvojciferné číslo v percentuálnom vyjadrení.“

Martin Kružlík v prípade skrátenia otváracích hodín odhaduje pokles tržieb vo svojich dvoch barov v centre Bratislavy v priemere o 15 až 20 percent. V letných mesiacoch, keď sú ľudia zvyknutí sedieť prevažne na terasách, to však podľa neho bude zrejme ešte viac. „Zároveň to vnímame po takmer dvoch rokoch pandémie, kedy sa mnoho podnikov vyčerpalo z úspor alebo si bralo úvery, ako veľmi zlé načasovanie na ďalšie obmedzenia gastrosektora,“ dopĺňa.

Podľa Kružlíka by boli riešením aktívne kontroly a sankcionovanie tých, ktorí pravidlá nedodržujú. Podniky, ktoré ignorujú susedov a nariadenia, napokon ubližujú nielen obyvateľom Starého Mesta, ale celému gastrosektoru.

Vznikne pracovná skupina?

„Rozumieme, z akých príčin je potrebné schváliť nové VZN,“ vraví Martin Kružlík. „No žiadame, aby dávalo podnikom možnosť skôr na dlhšie ako kratšie otváracie hodiny – v porovnaní s aktuálnym stavom. Väčšina podnikov túto možnosť aj tak nevyužíva.“

Následne by podľa neho mohla vzniknúť pracovná skupina, kde budú zástupcovia obyvateľov, mestskej časti a podnikov s dlhšími otváracími hodinami, na ktorej sa nájde neunáhlené riešenie, ktoré bude v prospech všetkých.

„My rešpektujeme akékoľvek rozhodnutie poslancov, ako zastupiteľov obyvateľov Starého Mesta. Ich úlohou je presadzovať záujmy svojich voličov,“ dodáva Miro Hargaš. „Či však prinesie skrátenie otváracích hodín požadovaný pokoj, je prinajmenšom otázne. Je možné, že sa ľudia po zatváračke ostanú zabávať v nočných uliciach, bez kontroly a toaliet,“ uzatvára.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?