8. júla 2019

Warren Buffett je štvrtým najbohatším mužom na svete. Jeho majetok má hodnotu 88,6 miliardy amerických dolárov. K rozprávkovému bohatstvu sa dostal vďaka svojmu investičnému konglomerátu Berkshire Hathaway, ktorý vlastní podiely v spoločnostiach ako Dairy Queen, American Airlines alebo Kraft Heinz. Americký investor pokračuje v snahe darovať viac ako 99 % svojho majetku charite. Tentokrát sa zaviazal, že venuje nadáciám ďalších 3,6 miliardy dolárov v akciách. 

Miliardár tentoraz prekonal dokonca i sám seba, vlani v lete totiž charite daroval 3,4 miliardy dolárov. Buffett ako spoluzakladateľ kampane Giving Pledge, ktorá žiada ďalších miliardárov, aby počas svojho života alebo v závetoch zanechali aspoň 50 % svojho bohatstva na charitatívne účely, v roku 2006 sľúbil, že postupne rozdá všetky svoje akcie z Berkshire Hathaway.

Lekcie od svetového top investora: Toto je 10 výrokov miliardára Warrena Buffetta

Odvtedy stihol darovať okolo 45 % akcií, ktoré v spoločnosti vlastnil, a to piatim nadáciám. Hodnota týchto darov dosahuje podľa Berkshire Hathaway zhruba 34 miliárd dolárov. Forbes odhaduje, že rodák z Omahy v Nebraske za celý svoj život venoval charite už viac ako 38 miliárd dolárov.

Veľká časť Buffettových štedrých darov smerovala práve do nadácie jeho dobrých priateľov Billa a Melindy Gatesovcov. Práve ich organizácia je najväčšou súkromnou charitatívnou nadáciou na svete s majetkom v hodnote 46,8 miliardy dolárov (bez posledného daru Buffetta).

Skvelým rečníkom sa nenarodíte, musíte sa to naučiť. Ako Warren Buffett

Bill & Melinda Gates foundation zamestnáva takmer 1500 ľudí v Severnej Amerike, Európe, Ázii a Afrike. Preslávili ju najmä iniciatívy za zdravie, napríklad očkovanie proti detskej obrne či prevencia malárie a boj proti chudobe. Od svojho založenia v roku 1994 poskytla nadácia v grantoch viac ako 50 miliárd dolárov.

V rámci Berkshire Hathaway Buffett prevádza 11 250 svojich akcií triedy A na 16 875 000 akcií triedy B. K 1. júlu mali tieto hodnotu zhruba 3,6 miliardy dolárov. Okrem nadácie manželov Gatesovcov obdržia štedré dary i nadácie Susan Thompson Buffett Foundation, Sherwood Foundation, Howard G. Buffett Foundation a NoVo Foundation.

Prvá spomínaná nesie meno Buffettovej prvej manželky a zameriava sa na vysokoškolské štipendiá pre študentov v Nebraske. Ostatné tri riadia miliardárove deti a venujú sa iniciatívam v oblastiach boja proti chudobe a sociálnej spravodlivosti.

Dokonca aj po prevedení tohto štedrého daru, si investor naďalej udrží svoje miesto medzi najbohatšími ľuďmi na svete. V tomto zozname totiž vedie pred piatou najbohatšou osobou, Markom Zuckerbergom, o 17 miliárd dolárov.

I spoluzakladateľ známej sociálnej siete sa rovnako zaviazal, že rozdá 99 % svojich facebookových akcií. Zatiaľ čo obidva typy akcií spoločnosti Berkshire Hathaway za posledný rok vzrástli približne o 15 %, akcie spoločnosti Facebook o 0,5 % klesli. Práve to pomohlo Buffettovi udržať sa na štvrtom mieste zoznamu najbohatších ľudí sveta.

Hlavné foto: SITA/AP

Autorkou článku je Jennifer Wang, ktorá píše pre Forbes.com o najbohatších ľuďoch sveta. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk