11. februára 2021

Lyžiarske strediská sú síce zatvorené, biela zasnežená krajina však ľudí láka. Jednoznačným hitom sezóny je skialp, no ani bežkovanie sa nedá zahanbiť, čo potvrdzujú prevádzkovatelia tratí aj požičovne lyží. Čaká nás zasnežený víkend, ktorý zrejme zvábi ďalších nadšencov bielej stopy. 

„Tento rok je záujem o bežky pravdepodobne najvyšší za posledné tri roky,“ hovorí Denis Drdaj z rodinnej firmy Najšport, ktorá má dve predajne a požičovne športových potrieb v Bratislave.

Roman Béreš zo športovej predajne Cyklo – Santé v Kremnici hovorí, že polovica ľudí, ktorí majú záujem o bežkovanie, vie, čo chce. Väčšinou volia nákup, druhá polovica potrebuje poradiť a preferuje požičovňu. „Nevedia, či chcú jazdiť klasiku alebo voľný štýl, takže si to najskôr vyskúšajú v teréne,“ hovorí.

Podľa Vladimíra Onderčanina z predajne a požičovne Ski Šport Bystrá v Nízkych Tatrách sú bežkári, viac ako skialpisti či zjazdoví lyžiari, závislí od počasia. Takže záujem v jeho požičovni o bežky býva nárazový. „Ale ani väčší záujem o skialp a bežky nám nevynahradí straty v súvislosti so zatvorenými strediskami. Je to tak na 10 % oproti normálu,“ opisuje situáciu.

Všetky predajne môžu od Nového roka fungovať len ako výdajne tovaru – za dodržania hygienických podmienok.

Reklama
Bežkovanie pri Čertovici. Foto: Adriana Lazoňová

Chýbali mu informácie pre bežkárov, založil web

Podobne ako pri skialpe, väčší záujem o bežky nevyvolali len pandemické obmedzenia. Ľudia, čo sa v prostredí bežeckého lyžovania pohybujú dlhšie, odhadujú, že postupný nárast záujmu o tento šport trvá už niekoľko rokov.

Správca portálu Bežkár.sk Karol Kováč hovorí, že ešte pred takými 15 rokmi mali bežkári problém nájsť aktuálne informácie. „Vlastne aj preto som ten web zakladal. Kamaráti z turistického klubu ma nahovorili, aby som vyskúšal bežky a mňa to naozaj chytilo. Keď som ale chcel informácie o tratiach na Slovensku, bol s tým problém. Aj snehové správy boli len pre zjazdovky. No keď bolo viac informácií na webe, stretával som v teréne každý rok viac a viac ľudí,” hovorí. Nárast záujmu počas pandémie teda nevníma tak dramaticky.

Tento rok totiž síce zatvorené strediská inšpirovali ľudí, aby vyskúšali aj bežky, no nepriali im dva iné faktory. Prvým bolo lockdownové obmedzenie pohybu medzi okresmi, pričom aj mnoho „starých“ bežkárov ostalo doma, pretože ich trať už bola „za čiarou“. Aktuálne sa dá za športom cestovať s negatívnym covid testom, výnimkou sú čierne okresy.

A ani počasie nebolo zatiaľ ideálne. „V nižších nadmorských výškach bolo snehu málo, výhodu mali bežkári a športovci v okresoch Martin, Liptovský Mikuláš, Ružomberok či Poprad,“ hovorí Drdaj z Najšportu, odkiaľ to je na bežky najbližšie do Malých Karpát na Pezinskú Babu. Zhoršovanie snehových podmienok je však dlhodobý jav. 

Skalka je top, Čertovica ju chce napodobniť

„Bežkovanie má na Slovensku svoju základňu, avšak každý rok pozorujeme, že sa mení klíma a prostredie sa otepľuje. Mnohé nižšie položené bežkárske areály už niekoľko rokov zápasia s nedostatkom snehu,“ hovorí Michal Vojtas z občianskeho združenia Horské spoločenstvo, ktoré si pred časom dalo vysoké ciele – obrazne aj doslova.

Nadšenci minulú zimu zohnali za symbolickú cenu starý ratrak, s ktorým začali upravovať bežkárske trasy na Čertovici. „Priemerná nadmorská výška je tu viac ako 1000 metrov a najvyššie položená trať dokonca vo výške 1415 metrov. Snehu je teda dostatok,” dodáva Vojtas.

Podľa Kováča je najlepším slovenským strediskom pre bežkárov Skalka v Kremnických vrchoch. „Sú tam desiatky kilometrov trás.“ Roman Béreš dodáva, že úpravu trás v tejto oblasti zastrešuje mesto Kremnica, ale starajú sa o ne ako komunita vo voľnom čase viacerí, aj on sám.

Kováč ešte dodáva, že bežkovať sa chodí aj na Štrbské pleso, Bratislavčania majú Pezinskú Babu, ak to podmienky dovolia. „Ďalej Beskydy, Javorníky, Jasná pod zjazdovkami, viacero miest na strednom a východnom Slovensku a začali sa upravovať aj trate na Čertovici, ktorá sa chce dostať na úroveň Skalky,” dodáva Kováč.  

Nadšenci z Čertovice vyzbierali peniaze na ratrak a upravujú desiatky kilometrov bežkárskych trás. Foto: OZ Horské Spoločenstvo

Zbierka bola úspešná

Na Čertovici minuloročný experiment vyšiel, no starý ratrak doslúžil. Koncom minulého roka preto OZ Horské spoločenstvo spustilo crowdfundingovú kampaň. Cieľom bolo vyzbierať na projekt 10-tisíc eur, podarilo sa takmer dvakrát viac.

„Kúpili sme zachovalý ratrak a k nemu vybavenie na prípravu bežkárskych stôp. Ďalej sme investovali do informačnej infraštruktúry a zriadili sme aj malú požičovňu bežiek. Z prostriedkov získaných v kampani, po odrátaní poplatku pre zriaďovateľa a banku, sme boli schopní uhradiť takmer celú sumu za ratrak,“ vysvetľuje Vojtas.

Preto museli hľadať financie aj inde. Dve percentá z daní, pomohol aj Banskobystrický samosprávny kraj, lokálni sponzori, niečo išlo aj z vlastných vreciek nadšencov. Staršia technika si však pýta svoju daň – len za január išlo na opravy ratraku asi 5-tisíc eur.

„Pravidelným nákladom sú pohonné hmoty, ktoré chceme pokrývať zo vstupného na trate (2 eurá na osobu a deň). Iba ak sa ľudia naučia platiť za kvalitné služby, môže byť projekt dlhodobo udržateľný. Zároveň chceme aj naďalej spolupracovať so stabilnými partnermi a okolité samosprávy podporiť vo väčšej spolupráci,“ hovorí Vojtas. 

Šport šetrný ku kĺbom

Ako veľmi využívané sú vlastne slovenské bežkárske trate? Podľa Kováča bývajú na Skalke za dobrých podmienok stovky ľudí, cez víkend aj nad tisíc. (Pri zavretých okresoch však počet klesol na desiatky). Vojtas tvrdí, že na Čertovicu sa denne vyberú desiatky, niekedy až stovky bežkárov. Základné bežecké lyže s viazaním stoja okolo 120 eur, celý set približne 200 eur, ten si však viete aj vypožičať za desatinovú sumu (treba ale počítať so zálohou).

„Zásoby sa nám postupne míňajú, výber je okresaný a dodávateľské sklady na túto sezónu takmer vypredané. Ľudia by sa preto s kúpou mali poponáhľať a nečakať, kým nasneží,“ povedal nám Drdaj z Najšportu, zhodou okolností deň predtým, ako aj v Bratislave začalo výdatne snežiť.    

A čo ľudí na bežkách láka? Kováč začal s týmto športom až ako tridsiatnik, v súčasnosti už chodí aj na preteky amatérov. „Bežkovanie je dôvod, prečo sa každoročne teším na zimu. V našich klimatických podmienkach nevie pobyt v zasneženej prírode vynahradiť asi nič iné,“ uzatvára.  

Tento typ pohybu je podľa Vojtasa aj veľmi šetrný ku kĺbom. „Dá sa vykonávať v nízkej intenzite aj ako kondičný tréning. Preto je vhodný naozaj pre všetky kategórie športovcov, ale aj pre amatérov a menej pohybovo zdatných,” dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?