16. decembra 2018

Hovorí sa, že buď človek miluje oceán, alebo hory. Ako som na tom ja? Jednoznačne hlasujem za oceán. Pre mňa je totiž stále jednou obrovskou neznámou. Nachádza sa predsa na veľkej časti našej planéty, a aj napriek tomu o ňom vieme len veľmi málo. Máme lepšie obrázky Venuše, Marsu a Mesiaca než oceánskeho dna.

Jedným z najhorúcejších trendov tohto roku je dobrodružné cestovanie, ktoré ešte nejaký čas bude populárnym. Čoraz viac ľudí hľadá možnosť skúsiť netradičné zážitky, vďaka ktorým by dokázali posunúť svoje hranice ďalej. Chcú, aby ich práve tieto skúsenosti udržali aktívnych, ako mentálne tak i fyzicky. Potrebujú zažiť niečo, vďaka čomu budú schopní odložiť telefóny a opäť sa spojiť s prírodou.

Potápanie, regata aj kone. 9 tipov na dovolenku, ktorá vám zmení život

Tak sa poďte pozrieť na 7 destinácií, do ktorých sa v roku 2019 budete chcieť naplno ponoriť. A to doslova.

Savusavu, Fidži

Táto destinácia je považovaná za hlavné centrum sveta mäkkých korálov. Podmorský svet na Fidži je niečo, čo by ste nemali vynechať. Vidieť tam môžete napríklad ľaliovky, nahožiabre slimáky, modré hviezdice, ale tiež mäkké koraly, a to všetko na celom útese. Nikdy neviete, čo vás tam skutočne ohúri.

Deťom vstup zakázaný: Tieto výletné lode sú len pre dospelých 

Okrem toho môžete zostať v stredisku Jean-Michel Cousteau Resort, kde sa tento legendárny osemdesiatročný francúzsky cestovateľ často ukazuje. Nikdy teda neviete, či sa neocitnete na lodi alebo pri potápaní v jeho prítomnosti.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: Namena Marine Reserve

Na Fidži sa potápa aj Jean-Michel Cousteau.
Na Fidži sa potápa aj cestovateľ Jean-Michel Cousteau. Foto: Forbes.com/Jean-Michel Cousteau Resort

Kuba

Práve Kuba je cestovateľským snom mnohých ľudí, a to hneď z rôznych dôvodov. Na tomto zozname sa ale nachádza vďaka krokodílom morským. Áno, čítate správne.

Na Kube sa totiž môžete potápať spolu s týmito absolútne desivými, no úplne veľkolepými plazmi. Len si predstavte, ako sa vám pri tejto aktivite so 7 metrov dlhým zvieraťom rozbúši srdce a stúpne adrenalín. Keďže ide o najväčších žijúcich krokodílov na našej planéte a podľa National Geographic sú pre ľudí nebezpečné, tak ide o ten najodvážnejší ponor, aký si môžete v novom roku naplánovať.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: Jardines de la Reina

Kuba, pláž na Jardines de la Reina
Na Kubu môžete chcieť vycestovať z rôznych dôvodov. Vyskúšajte si tamojšie potápanie. Foto: Pixabay

Daháb, Egypt

Sinajský polostrov zaznamenal v minulých rokoch niekoľko problémov, no v tejto oblasti sa všetko mení. Konečne sa tam opäť objavujú turisti, a tak sa veci vracajú späť do normálu. No čo sa týka potápania, tak nedostatok turistov tejto oblasti neuškodil. Spolu s ľuďmi totiž prichádza i znečistenie. A tak nedostatok potápačov dal útesom šancu sa obnoviť.

A to je dôvod, pre ktorý je aktuálne Daháb jedným z najlepších miest, kde môžete vidieť nezničené útesy a mnoho živočíchov. Je to skutočný raj pre potápačov.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: El Bells – Blue Hole

Egypt sa opäť teší z turistov. Tí sa sem chodia i potápať
Egypt sa opäť teší z turistov. Tí sa sem chodia i potápať. Foto: Forbes.com/ Red Star Relax

La Paz, Mexiko

Francúzsky prieskumník a fotograf Jacques-Yves Cousteau nazval Kalifornský záliv „svetovým akváriom“, a mal na to veľmi dobrý dôvod. Existuje množstvo vodných zážitkov, ktoré si môžete odniesť z tohto svetového akvária, a práve La Paz je skvelým východiskovým bodom pre všetky vodné dobrodružstvá.

Od plávania so žralokmi veľrybími na ostrove Espiritu Santo až po nočné potápanie sa s mantami obrovskými. La Paz je jedným z tých najlepších miest na potápanie na svete.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: El Bajo

Potápačov láka ostrov Espiritu Santo.
Potápačov láka ostrov Espiritu Santo. Foto: Forbes.com/La Paz Tourism Board

Bodrum, Turecko

Potápanie v Egejskom mori je často prehliadané, keďže to Stredozemné je hneď za rohom. To však z potápania neurobí menej vzrušujúci zážitok. Vyraziť tam môžete na malý skalnatý ostrov Orak, ktorý sa nachádza pri pobreží Bodrumu. Pokojné a odľahlé zálivy sú pre túto oblasť menej typické, no stále sú úplne fantastickým miestom na potápanie.

No nie je to len ostrov Orak, ktorý je v tejto oblasti skvelou atrakciou. Lákadlom pre potápačov je tiež potopený vrak lietadla C-47 Dakota.  Už stará fráza hovorí, že „z Bodrumu sa nikdy nevrátite takí istí, akí ste sem prišli“.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: ostrov Orak

Podmorský svet je na ostrove Orak pestrý.
Podmorský svet je na ostrove Orak pestrý. Foto: Forbes.com/Okenos Diving Center

Durban, Južná Afrika

Ak ste takí ako ja a takmer vždy, keď skočíte do vody, si v hlave prehrávate film Čeľuste, tak táto destinácia zrejme nebude nič pre vás. V Južnej Afrike totiž došlo ku smrteľným útokom žralokov. Tieto živočíchy majú jednoducho zlú povesť.

No aj keď sú jednými z najobávanejších tvorov našej planéty, tak sú tiež jednými z tých najzaujímavejších. Sú kráľmi oceánov. A sledovať ich je naozaj krásny zážitok. Okrem toho je tiež nemožné, aby ste neboli napätí, ak na ne pod vodou narazíte. V Durbane tak môžete pri potápaní vidieť napríklad žraloka čiernocípeho, tigrieho, belavého, kladivohlavého aj modrého.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: Aliwal Shoal

Spoločnosť žralokov si vychutnáte v Južnej Afrike.
Spoločnosť žralokov si vychutnáte v Južnej Afrike. Foto: Unsplash/ Jakob Owen

Veľkonočný ostrov, Čile

Je to jeden z najodľahlejších a najmenej dotknutých ostrovov na svete. Nemožno tak poprieť potešenie z potápania sa v tejto časti južnej pologule. Je to miesto, na ktorom sa väčšina potápačov ani neodváži naplánovať si zložité ponory.

Žije tam však 160 druhov zvierat vrátane karety obrovskej. A tých tam uvidíte neúrekom. Existuje množstvo dôvodov, pre ktoré cesta na Veľkonočný ostrov stojí za to. Poznáte napríklad tie tajomné obrie hlavy, o ktorých sa v súvislosti s touto destináciou tak často hovorí? Ak sa tam budete potápať, tak dokonca jednu z Moai postáv uvidíte i pod vodou.

Ponor, ktorý si nesmiete nechať ujsť: Moai

Moai sochy
Jedna takáto tajomná hlava sa nachádza i pod vodou. Foto: Unsplash/Thomas Griggs
Hlavné foto: Pexels

Prispievateľka Breanna Wilson píše pre Forbes.com o cestovaní a dobrodružstvách.