16. marca 2021

Príde Cyprus definitívne o svoj status krajiny, ktorá je rajom schránkových firiem? Od dnešného dňa (16. 3.) spúšťa mechanizmus na odhaľovanie skutočných majiteľov spoločností, ktoré sú na ostrove registrované. Údaje sa budú zapisovať do takzvaného registra Ultimate Beneficial Owner (UBO), teda konečného užívateľa výhod. 

Register vyžaduje Európska únia v rámci boja proti praniu špinavých peňazí, Cyprus je totiž už dlhé roky lákadlom pre tých, ktorí chcú svoje zisky ukryť v spleti miestnych schránkových firiem. „Dáme firmám šesť mesiacov na zhromaždenie všetkých detailov potrebných na vstup do systému,“ cituje agentúra TASR Antoniu Faitu-Stavrideovú z cyperského ministerstva energetiky, obchodu a priemyslu, ktorá projekt koordinuje.

Odborníci však varujú, že niektoré firmy sa skôr presunú pod inú jurisdikciu, ako by mali odhaliť svojich skutočných vlastníkov. Už minulý rok ostrovná krajina napríklad zrušila prideľovanie „zlatých pasov“ pre tých investorov, ktorí do krajiny priniesli viac ako 2 milióny eur. A všemožne sa snaží zbaviť nálepky krajiny, čo sa príliš nepýta na pôvod peňazí.

Počet slovenských schránok klesá

Cyprus bol kedysi najobľúbenejším daňovým rajom aj pre slovenské firmy, každý rok pribúdali desiatky nových spoločností. Niektoré sa občas vynoria v rôznych kauzách na Slovensku. Podľa dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Bradstreet Company v nej aktuálne sídli najmenej firiem so slovenským pôvodom od roku 2015.

„Je možné, že budeme svedkami masívnejšieho odlevu spoločností z ostrova, ako sme tomu boli doposiaľ,“ uviedla Petra Štěpánová, analytička Bisnode A Bradstreet Company. Podľa nej výraznejšie medziročné poklesy registrujú od roku 2017, kedy bolo na ostrove registrovaných historicky najviac tunajších spoločností. V minulom roku ich bolo dovedna 944.

Reklama

No aj napriek stratám sa ostrov v Stredozemnom mori sa podľa Štěpánovej stále radí do trojice top daňovo zvýhodnených destinácií. Zverejnením registra skutočných majiteľov podnikov však zrejme príde o ďalšie firmy – najmä tie, ktorých skutočným dôvodom bolo zakrytie pravého vlastníka. V praxi bude skutočný vlastník firiem v registri označený ako „ultimate beneficial owner“, v preklade „konečný skutočný vlastník“.

„Cyperské úrady dnešným dňom poskytujú podnikateľom šesťmesačnú lehotu aby potrebné dáta zadali do systému. Treba však upozorniť, že register je iba medzistupňom, definitívna verzia, ktorá bude menovať reálnych vlastníkov, bude na svete až na konci tohto roka,“ uzavrela Petra Štěpánová.

Navyše, v prvej fáze doň budú mať prístup len vládne agentúry, hoci EÚ žiada verejne dostupné údaje. „Ide o viac ako len o zriadenie registra. Úrady by mali mať možnosť prehľadávať register, ako uznajú za vhodné, bez toho, aby museli požiadať o informácie, a potom by mali byť schopné integrovať tieto informácie do iných databáz,“ uviedla Maira Martiniová, expertka na výskum a politiku korupčných tokov peňazí v Transparency International.

Odborníci tiež upozorňujú, že na to, aby bol register UBO skutočne efektívny, by mal byť prepojený s inými databázami, ako je napríklad vlastníctvo nehnuteľností.

V článku boli použité informácie tlačovej agentúry TASR.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?