31. mája 2021

Sučka ridgebacka, dve neposlušné šteniatka a študentka tretieho ročníka gymnázia, ktorej prekážal prístup na psom cvičisku plný kriku, pichľavých obojkov a trestov. To bol začiatok cesty Kláry Groulíkovej k úspešnému biznisu, do ktorého sa nakoniec zapojila aj jej mama a brat.

Cesta k Online psej škole nebola ľahká: musela si pomáhať brigádami a projekt chcela po roku zabaliť. Dnes sa po záhrade rodinného domčeka v českom mestečku Polička na Vysočine preháňajú dospelé a poslušné fenky, ktoré stáli na začiatku celého nápadu.

Tresty a ostnaté obojky

Keď mali tri mesiace, bolo treba ich vychovať. Klára vtedy išla na cvičisko, aby psov socializovala a naučila ich počúvať. To, čo na cvičisku zažila, ju ale nebavilo.

„Prístup k psom mi vôbec nesadol. Krik ako bežná súčasť tréningu, následné tresty a ostnaté obojky, keď pes nepočúva, to bola hrôza. Psy sú kvôli tomu často agresívne na pána, je to bludný kruh, ktorý som sa rozhodla zmeniť,“ spomína dnes už dvadsaťtriročná mamička.

Vrhla sa vtedy preskúmať iný spôsob výcviku, s ktorým sa následne stretla u jednej trénerky. „Naučila nás pracovať so psami úplne iným spôsobom, ktorý zvieratá bavil, a výsledky boli vidieť okamžite.“

Reklama

Výcvik na kliknutie

Groulíková hovorí o takzvanom pozitívnom výcviku psa, ktorý je založený na budovaní vzájomného vzťahu, nie na trestoch. „Pri výcviku sa používa kliker, keď sa pes naučí, že práve kliknutie označuje jeho správne správanie. Hneď ako to pochopí, výcvik je oveľa rýchlejší a zábavnejší než klasický tréning.“

Tento druh výchovy psa ju nadchol natoľko, že sa v roku 2015 pustila – ako študentka tretieho ročníka gymnázia – do spisovania všetkého, čo o pozitívnom výcviku psa vedela.

„Písala som cez prestávky v škole, doma po škole, všetok voľný čas som venovala písaniu prvého e-booku a tvorbe webu,“ vybavuje si. Jej víziou bolo šíriť vtedy ešte verejnosti neznámy pozitívny spôsob výcviku psa bez fyzických trestov a učiť ľudí, aby psom naozaj rozumeli.

V osemnástich napísala e-knihu

Rok nato predala za 490 korún (zhruba 19 eur) svoju prvú elektronickú knihu s povelmi a úvodom do tohto druhu tréningu. „Bol to skvelý pocit, že tie mesiace driny stáli za to,“ opisuje Klára, ktorá mala v tom čase len 18 rokov.

Hoci sa e-booku predali stovky a v ponuke je aj dnes, nešlo to hladko. „O predaji som toho veľa nevedela a zisky z tých pár kúskov, čo sa za mesiac predali, sotva pokryli náklady,“ zúfala si mladá podnikateľka.

FOTO: Archív Kláry Groulíkovej

„Nemala som investorov a sponzorov, keď som bola v mínuse, musela som si na to zarobiť na brigáde v novej dielni, kde som brúsila dvere alebo lišty. Sedela som pri počítači a vážne som uvažovala, či to celé nezabaliť,“ opisuje.

V roku 2017 sa jej však narodila dcéra, ktorá spustila novú vlnu motivácie. Mladá podnikateľka už mala po škole a chcela zarábať, stáť na vlastných nohách.

Rozbehla blog s článkami a príspevkami, dala peniaze do reklamy a ono to prišlo: zrazu sa predával jeden e-book denne, potom desať denne a následne rozbehla online kurzy. „Chcelo to len trpezlivosť a odhodlanie a objednávky začali pribúdať,“ hovorí.

Úspech s videoškolou

Zároveň jej došlo, že online formou výcviku by mohla pomôcť mnohonásobne viac ľuďom. „Pustila som sa teda do natáčania kurzov výchovy psa z domu, ktoré boli komplexnejšie, vrátane videí. A tiež drahšie, čo si vyžadovalo zase trochu iný spôsob predaja.“

Online kurz už nestál pár stoviek korún ako e-book. V rámci vymýšľania nových stratégií predaja sa zapojila do projektu aj jej mama, ktorá sa zamerala na marketing a predaj a následne k sebe pribrali ešte Klárinho brata, ktorý sa pustil do analýz a IT.

Zrodil sa tak rodinný biznis, ktorý v minulom roku vygeneroval asi 400-tisíc eur. „O kurz začal byť veľký záujem. Prvý mal pár sto absolventov, od ktorých nám chodili ďakovné e-maily a spätná väzba, čo bol ten správny motor.“

Po dvoch rokoch prevádzkuje Groulíková osem kurzov, klub s mesačným členstvom a ponúka aj individuálne tréningy s trénerkou, ktorú pribrala do tímu. Majiteľ psa si môže prechádzať kurzom, ako sám potrebuje, prístup do neho má až dva roky a nie je časovo ohraničený.

„Odporúčame cvičiť psa asi dvakrát denne desať minút, keď je zviera koncentrované. Základná výchova do bežného života je otázka niekoľkých týždňov, pes sa ale musí socializovať do ôsmich mesiacov veku,“ pripomína podnikateľka.

Za posledné dva roky narástli Online psej škole objednávky o 4-tisíc percent. Kurzami prešlo viac ako 10-tisíc psov a majiteľov, ktorí majú záujem predovšetkým o Základnú poslušnosť pre dospelých a šteňatá alebo Zimnú výzvu – hry na doma, ktoré učia psa sebakontrole a sústredeniu.

„Náš tím sa neustále rozrastá, aj vďaka tomu, že sme už v troch krajinách: v Česku, na Slovensku a v Poľsku,“ vymenúva mladá žena, ktorá ponúka všetky kurzy aj v angličtine a chystá sa s nimi ďalej do sveta.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Michaela Židlický.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?