Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. januára 2021

Richard Daubner, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB Leasing hovorí o tom, ako sa slovenský automobilový trh posúva smerom k ekologickejším alternatívam, a čo by sme mali urobiť pre to, aby sme sa nestali krajinou, kde dožívajú neekologické autá zo zahraničia.

Doprava je jedným z hlavných producentov emisií, o potrebe ich znižovania sa hovorí veľa. Dostávajú sa ekologickejšie autá aj u nás viac do mainstreamu?

Po tom, čo na verejnosť vyplával emisný škandál, takzvaná „dieselgate”, záujem o naftové spaľovacie motory začal klesať. Zo 42-percentného podielu klesli na súčasných 25 %. Vyťažili z toho benzínové motory, ktoré majú 70-percentný podiel, ale postupne sa to začína meniť v prospech alternatívnych pohonov. Napríklad na Slovensku bolo donedávna len 1 % áut s alternatívnym pohonom, tento rok je to už 11 %.

Richard Daubner, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČSOB Leasing. Zdroj foto: Archív ČSOB

Ako by sa mohli ekologickejšie pohony, resp. elektromobilita dostať viac do popredia, aby majiteľmi čistejších áut neboli iba nadšenci?

Úlohu tu zohráva viacero faktorov. Zo strany EÚ je tu obrovský tlak na to, aby sa pri spaľovacích motoroch dosiahla úroveň emisií CO2 na 95 g na kilometer, čo by znamenalo dosiahnuť spotrebu okolo 4 litrov na 100 km, čo je extrémne náročný cieľ. Výrobcov to tlačí do vývoja alternatívnych motorov.

Téma ekológie však prichádza aj do korporátneho sveta. Firmy si uvedomujú, že musia byť súčasťou rozmýšľania o budúcnosti. Ovplyvňuje to najmä zloženie firemných flotíl, kde je čoraz viac hybridov a elektromobilov.

No aby sa hybridné, resp. plne elektrické autá dostali naozaj do popredia, bude sa musieť niečo urobiť s ich cenou. Medzi autom so spaľovacím motorom v základnej výbave a plne elektrickým býva rozdiel desaťtisíce eur. No akonáhle sa začnú masovejšie vyrábať a príde väčšia konkurencia, verím, že ceny poklesnú. Svoju úlohu v tom určite zohrá aj pokrok vo vývoji batérií.

Pokrok vo vývoji batérii urobí ekologické autá dostupnejšími. Zdroj foto: Pixabay

Myslíte, že sa elektrické autá dostanú niekedy cenovo na úroveň spaľovacích?

Určite áno, a myslím, že budú aj lacnejšie. Elektrické auto nemá zďaleka taký komplikovaný pohon ako spaľovacie, a aj z pohľadu servisu je veľmi jednoduché. Na druhej strane, štvrtinu, ba možno aj tretinu ceny tvorí batéria. Ak sa nájdu spôsoby, ako znížiť ich cenu, všetko môže vyzerať úplne inak.

No dostupnejšou sa bude musieť stať aj infraštruktúra. Väčšina bytov, v ktorých Slováci bývajú, nie je postavená s ohľadom na elektromobilitu. Nikto nebude k autu ťahať kábel z 8. poschodia. Buď bude musieť vzniknúť široká sieť dobíjacích staníc, alebo sa môžeme inšpirovať modelom Battery as a Service, ktorý funguje napríklad v Číne. Majiteľ kupuje auto bez batérie, no platí mesačný poplatok približne 150 eur. Na nabíjacej stanici potom iba mení vybité batérie za nové, nabité. Nečaká, nerieši, či je batéria v dobrom stave a či neklesá jej kapacita.

Prechod k elektrifikácii sa však nezaobíde bez zapojenia štátu. Dotácie sú jednou z ciest, ako čistejšie autá dostať medzi širšiu masu ľudí. V Číne si to uvedomili a na ich podporu vyčlenili 100 miliárd dolárov a momentálne je to líder v tejto oblasti. Počas pandémie, keď prestali v mestách jazdiť autá, pocítili ten obrovský rozdiel. Smog zrazu nahradilo modré nebo. Vláda sa rozhodla konať a zadala pokrokové ciele. Do roku 2025 by tam každé piate predané auto malo byť elektrické, do roku 2035 každé druhé.

Prechod k elektrifikácii sa však nezaobíde bez zapojenia štátu. Dotácie sú jednou z ciest, ako čistejšie autá dostať medzi širšiu masu ľudí. Zdroj foto: Pixabay

Je to cesta, ktorou by sa malo vybrať aj Slovensko?

Buď pôjdeme aj my touto cestou, alebo skončíme ako odkladisko starých dieselov. Mali by sme do tejto oblasti investovať. V rámci EÚ sú dotácie jednou z ciest, ako pomôcť odstrániť cenovú bariéru a výraznejšie zvýšiť podiel čistejších áut na trhu.

Prispieva aj ČSOB Leasing k rozvoju elektromobility na Slovensku?

Momentálne je polovica nových osobných áut financovaná cez lízing. Pri úžitkových automobiloch je to až 80 %. Keď bola zverejnená štátna výzva na dotáciu na elektrické automobily, okamžite sme vytvorili produkt, ktorý umožňuje výzvu využiť, a tým ešte kúpu elektrického auta naďalej zvýhodňuje. Podporujeme tiež rôzne fotovoltaické zariadenia a ďalšie zelené technológie, robíme promo akcie a špeciálne produkty. A ani my ako ČSOB Leasing nie sme výnimkou a aj naša flotila je viac a viac elektrická.