22. septembra 2021

Situácia s Covid-19 sa na Slovensku výrazne zhoršuje a okresy postupne prechádzajú do 1. stupňa ostražitosti (červenej farby). Od pondelka 27. septembra bude platiť nové rozdelenie okresov, podľa ktorého je jediným zeleným už len dunajskostredský okres. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil, že nemocnice sa už pripravujú na nával pacientov, ako to bolo v predchádzajúcich dvoch vlnách. 

„Covid automat reflektuje komunitné šírenie. A my sme už vo fáze, keď na Slovensku opäť prebieha komunitné šírenie,“ poznamenal minister Vladimír Lengvarský. Na Slovensku sa opäť spustila aj reprofilizácia lôžok v nemocniciach. Podľa jeho slov  ide najmä o nemocnice v Banskobystrickom, Prešovskom, Košickom a Nitrianskom kraji.

Rozdelenie okresov

Od budúceho pondelka bude na Slovensku už len jeden zelený okres – Dunajská Streda. V ostatných začnú platiť sprísnené opatrenia, ktoré budú obmedzovať najmä nezaočkovaných ľudí.

Oproti minulému týždňu prechádzajú zo zelenej fázy do stupňa ostražitosti okresy Medzilaborce, Poltár a Pezinok. Do červenej farby sa zaradí od pondelka ďalších sedem okresov – Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Ružomberok, Tvrdošín a Vranov nad Topľou.

Reklama

Regionálny covid automat platný od pondelka 27. septembra:

  • Okresy v zelenej farbe (monitoring): Dunajská Streda
  • Okresy v oranžovej farbe (ostražitosť): Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava I.-V., Detva, Galanta, Hlohovec, Komárno, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trnava, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom, Zvolen

  • Okresy v 1. stupni ostražitosti – červené: okres Bánovce nad Bebravou, okres Brezno, okres Bytča, okres Čadca, okres Dolný Kubín, okres Gelnica, okres Humenné, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levice, okres Levoča, okres Martin, okres Myjava, okres Námestovo, okres Nitra, okres Poprad, okres Prešov, okres Revúca, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Senica, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Svidník, okres Trebišov, okres Trenčín, okres Tvrdošín, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žarnovica, okres Žilina, okres Zlaté Moravce,

  • Okresy v 2. stupni ostražitosti – bordové: okres Bardejov, okres Krupina, okres Rožňava, okres Skalica, okres Stará Ľubovňa;

Aktuálna zaočkovanosť

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej konferencii informoval aj o zaočkovanosti. Aktuálne je zaočkovaných viac ako 70 %  zdravotníkov.

K číslam sa vyjadril aj Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz. „Aktuálne pribúda 1400 očkovaných denne. Čo je znepokojujúce číslo zrovna pri obyvateľstve vo veku nad 50 rokov. Stále je to približne 700-tisíc obyvateľov, ktorí očkovaní nie sú,“ hovorí Mišík.

„Epidemická situácia sa však na Slovensku aj naďalej zhoršuje. Očakávame, že budúci týždeň môže byť 1 000 prípadov denne normou,“ dodal Mišík.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?