27. septembra 2021

Čoraz viac ľudí trávi pri svojom práci príliš mnoho času. A hoci odchádzajú domov dlho po skončení pracovnej doby, ani zďaleka nie sú so všetkým hotoví. Ak k nim patríte aj vy, tu je niekoľko tipov, ako to zmeniť. 

Podľa Julie Morgenstern, autorky knihy Never Check E-mail In The Morning, je kľúčom k zmene to, že si priznáme, že máme viac práce ako času. A že so svojím časom musíme začať hospodáriť inak.

Možno vás prekvapí, ako mrháte svojím časom

Ak chcete maximálne využiť svoj čas strávený v práci, vopred si ujasnite, koľko máte prideleného času na prácu a koľko práce v skutočnosti odvádzate. Keď máte pocit, že vás šéf neustále zahŕňa novými úlohami, hoci tie predošlé ste ešte nedokončili, mali by ste si popravde priznať, či sa im venujete naozaj naplno.

Podľa Morgensternovej sme v práci naozaj produktívni iba vtedy, ak sa venujeme len skutočnému obsahu svojej práce. E-mailová komunikácia, vybavovanie telefonátov ani pracovné schôdzky sa nepočítajú. Nútia nás robiť viac vecí naraz, čo nenávratne znižuje kvalitu odvedenej práce a odďaľuje čas vášho odchodu z kancelárie.

Práve e-mail sa stáva jednou z najväčších nerestí súčasnosti. Neustále nutkanie byť online, aby sme mohli kontrolovať svoju poštu, odvádza našu pozornosť od skutočných povinností. Podľa Morgensternovej je vybavovanie elektronickej pošty jedným zo svetovo najrozšírenejších spôsobov prokrastinácie. Preto odporúča, aby sme sa vyvarovali kontrolovania e-mailov minimálne prvú hodinu po prebudení a prvú hodinu v práci.

Reklama

Napíšte si zoznam úloh a skráťte ho na minimum

Jedna z najväčších chýb, ktorých sa ľudia dopúšťajú, je, že na svoj zoznam povinností pridávajú často aj bezvýznamné úlohy, s ktorými potom strácajú čas. Napríklad poznámky typu „označiť nové šanóny“, „objednať chlebíčky na večierok“ alebo „vytlačiť pozvánky“ zbytočne predlžujú váš zoznam aj pracovný čas.

Laura Vanderkam vo svojej knihe 168 Hours: You Have More Time Than You Think píše, že je dôležité uvedomiť si, čo do zoznamu patrí – nemalo by v ňom byť viac ako päť nevyhnutných položiek. „Dôkladne sa zamyslite, aké sú vaše priority na konkrétny deň. Je nanič viesť si dlhý zoznam úloh, ktorý vás bude iba znervózňovať, pretože ho do konce dňa nemáte šancu splniť.“

Podľa Morgensternovej je užitočné mať zoznam na papieri – či už písaný rukou alebo vytlačený. Elektronická verzia je riziková – ľahko by vás mohla rozptýliť – napríklad tým, že z nej jednoduchšie utečiete na internet…

Denný budíček

Budík na telefóne môže byť skvelým pomocníkom nielen ráno, ale aj počas pracovného dňa. Vďaka nemu budete mať dobrý prehľad o tom, koľko času trávite na jednotlivých úlohách a ktoré úlohy sú jeho najväčšími požieračmi. Môžete si napríklad nastaviť čas, počas ktorého sa budete venovať jednej úlohe a až po jeho uplynutí si dovolíte napríklad skontrolovať e-maily.

Naplánujte si prácu na tri dni vopred, vrátane odchodu domov

Plánovať pracovnú náplň dňa až na jeho začiatku je neskoro. Namiesto toho si na konci pracovnej doby vyhraďte chvíľku na naplánovanie aktivít na tri dni vopred. Vďaka tomu budete mať lepší prehľad o svojej vyťaženosti a dokážete lepšie odhadnúť, či máte priestor na nečakané úlohy. Je dobré mať naplánovaný aj koniec pracovného dňa. Zostať v práci dovtedy, kým nebudete mať všetko hotové, nie je riešenie. Vždy tu bude niečo, čo treba urobiť.

Nezabúdajte na život mimo kancelárie

Ak budete zanedbávať svoj voľný čas na úkor prívalov novej práce, nebudete dostatočne výkonní a ani nebudete robiť správne rozhodnutia. Iba aktivity, ktoré nemajú nič spoločné s vaším zamestnaním, vás dokážu dostatočne osviežiť a dodať energiu na ďalší deň.

Je dôležité venovať sa svojim záujmom a ľuďom z iného než pracovného prostredia, ktorí vaše myšlienky dokážu nasmerovať iným smerom. „Koniec pracovného dňa je niečím, čo má zmysel,“ hovorí Laura Vanderkam. „Najvýkonnejší ľudia, ktorých poznám, majú dôvod chcieť odísť z práce o piatej popoludní.“

Článok od prispievateľky Kathryn Dill vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?