10. októbra 2021

Jeden z bežných letov, ktoré jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II. a jej manžel v rámci svojich služobných ciest absolvovali spoločne. Zatiaľ, čo kráľovná v prednej časti lietadla pije šálku čaju, jej manžel, princ Philip, vojvoda z Edinburgu, v zadnej časti číta noviny a rozpráva sa s poradcami. Zrazu sa lietadlo začne kolísať. „Ach, Philip, čo to zase vystrájaš?“ vykríkne smerom k zadnej časti paluby kráľovná, zvyknutá na to, že sa s manželom nikdy nenudí.

V tej chvíli jej vôbec nenapadlo, že sa lietadlo dostalo do turbulencií.

Jedna z autentických historiek, ktorá sa v britskej kráľovskej rodine traduje už mnoho rokov, zaznela v najnovšom dokumente BBC nazvanom Prince Philip: The Royal Family Remembers, ktorý stanica BBC One odvysielala v septembri.

Na rozdiel od desiatok ďalších dokumentárnych filmov, v ktorých život kráľovskej rodiny bežne komentujú maximálne experti, novinári alebo autori najrôznejších kráľovských životopisov a publikácií, v najnovšom filme na princa spomínajú tí najpovolanejší. Jeho rodina, jeho najbližší.

Po prvýkrát v televíznej histórii

Takýto dokument vznikol pod záštitou a so súhlasom britskej kráľovskej rodiny vôbec po prvýkrát v televíznej histórii. Na vysielanie dokonca upozornil aj Buckinghamský palác krátkym trailerom na svojom oficiálnom twitterovom účte.

Reklama

V mimoriadnom projekte sa BBC podarilo natočiť desiatky hodín rozhovorov so všetkými členmi britskej kráľovskej rodiny, ktorí boli najbližšími príbuznými zosnulého princa.

Vo filme tak hovoria všetky jeho deti. Teda korunný princ Charles, princezná Anna a princovia Andrew a Edward, všetky princove dospelé vnúčatá, vrátane princov Williama a Harryho a princezien Beatrice a Eugenie. Vo filme vystupujú aj obe deti princeznej Anny, teda Peter a Zara a dokonca aj sedemnásťročná Lady Louise, dcéra najmladšieho princovho syna Edwarda, grófa z Wessexu.

Najmladšia vnučka kráľovnej a princa Philipa, ktorá so svojím dedkom roky zdieľala vášeň pre vozatajský šport a jazdectvo, poskytla rozhovor pred kamerou úplne prvýkrát v živote.

Kráľovná verná zásadám

Jediný, kto vo filme nehovorí, je panovníčka. Aj keď dala súhlas na natáčanie unikátneho dokumentárneho filmu o jej manželovi a poskytla množstvo cenných materiálov, sama ostala verná svojej zásade neposkytovať žiadne rozhovory.

Napriek tomu je tu však kráľovná prítomná – prakticky v každej historke, ktorú členovia jej rodiny o princovi rozprávajú, v každej spomienke, v každom kúsku. Pretože Alžbeta II. a princ Philip, ktorí boli manželmi 73 rokov a strávili spolu väčšinu života, patrili neoddeliteľne k sebe.

August 1951: Päť rokov po ich svadbe, princ Philip a princezná Alžbeta držia v náručí svoje deti – princa Charlesa a princeznú Anne. Foto: SITA/AP/Eddie Worth

Všetci ich blízki vo filme spoločne vytvorili pozoruhodnú koláž často veľmi súkromných a intímnych spomienok, málo známych faktov a svedectiev. Z rozprávania princ Philip vystupuje nielen ako všeobecne rešpektovaná, múdra a aktívna hlava rodiny, empatický manžel, otec a starý otec, ale aj ako nenapraviteľný vtipkár.

A muž, ktorý vždy dokázal celej rodine zdvihnúť náladu. Napríklad svojím obľúbeným trikom s tubou horčice. Tá vraj za neveľkej radosti kráľovnej, ale zato za veľkého nadšenia všetkých vnúčat, neraz v paláci ozdobila strop. Na populárny žartík s vyšplechnutou horčicou v jeden moment v rôznych záberoch spomína postupne princ William, jeho sesternica Zara aj jej brat Peter.

„Keď v niektorých miestnostiach zdvihnete hlavu, aspoň už budete vedieť, od čoho sú tie škvrny,“ smeje sa Zara v jednom zábere.

Spomienky na posledný deň

Popri rodinných príbehoch a spomienkach na spoločné výlety, obedy či letné prázdninové pobyty v Škótsku sa vo filme objavujú aj vážnejšie momenty.

Napríklad princov najstarší syn, Charles, princ z Walesu, spomína na posledný deň, keď sa s otcom videl – pár hodín pred jeho smrťou. Aj túto smutnú spomienku však nakoniec Charles obracia na úsmevnú:

„Papa bol v dobrej nálade, cítil sa dobre, pýtal sa, o čom sme predtým hovorili. Plánujeme tvoje narodeniny, oci, hovorím mu, bude aj recepcia,“ rozpráva vo filme princ Charles. „Aha, to vám ale musím ostať nažive, čo?“ odpovedá vraj princ Philip so smiechom

Pár týždňov predtým absolvoval dlhší pobyt v nemocnici a bol vraj rád, že už je naspäť doma. „Vedel som, že to povieš,“ odpovedal otcovi princ Charles. V tej chvíli ani jeden z mužov netušil, že keď sa nabudúce pôjde vojvoda z Edinburgu po krátkej každodennej prechádzke po záhrade ako vždy natiahnuť, už sa neprebudí.

Princ Charles rozpráva o svojom otcovi. Foto: BBC

Tvorcovia dostali prístup k súkromnej kráľovninej filmovej zbierke dokumentárnych záberov, ktoré mnohokrát točila ona sama alebo princ Philip. Obaja už ako mladí manželia používali domácu kameru, aby začiatkom 50. rokov zachytili spoločné súkromné chvíle rozrastajúcej sa rodiny, do ktorej postupne pribudli štyri deti.

Princova súkromná zbierka

Na filme sa podieľali aj princovi celoživotní spolupracovníci, ktorí svojimi svedectvami predstavujú pracovné aktivity vojvodu z Edinburgu. Jeho domáci personál potom divákov prevedie aj súkromnými komnatami princa.

Reklama

Môžete vidieť princovu pracovňu v Buckinghamskom paláci, v ktorej od princovej smrti nebolo ničím pohnuté, alebo napríklad jeho obsiahlu súkromnú knihovňa s niekoľkými tisíckami zväzkov, ktoré princ Philip zhromažďoval po celý život.

V policiach sú politické aj historické životopisy, cestopisy, monografie o vojenskej moreplavbe, námorné mapy, ale aj zbierka ornitologických publikácií. Prechádzky s poznávaním vtáctva bývali podľa spomienok vnúčat obľúbenou spoločnou kratochvíľou pri jesenných návštevách škótskeho Balmoralu.

Nechýbajú ani princove súkromné zbierky – napríklad stolných jazdeckých sôch, lodí, glóbusov alebo pozoruhodná kolekcia karikatúr politikov – ako sošiek, tak aj kresieb. Aj tie naznačujú široký záber princových záľub.

Film Prince Philip: The Royal Family Remembers mal pôvodne vzniknúť pri príležitosti stých narodenín princa Philipa. Po vojvodovom úmrtí v apríli 2021 sa však tvorcovia rozhodli v natáčaní pokračovať. A vytvorili dojemnú, vtipnú, zábavnú a nesmierne zaujímavú sondu do života najužšej kráľovninej rodiny.

Film by sa mal postupne vysielať v desiatkach krajín sveta, v niektorých je už teraz dostupný formou online vysielania.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?