27. februára 2021

Aj keď jarné počasie v nás môže vzbudzovať nádej, že o chvíľu opustíme steny našich bytov, vyzerá to tak, že si doma posedíme dlhšie, ako sme si pôvodne mysleli. Forbes preto vybral tipy na seriály a filmy, s ktorými vám lockdown ubehne rýchlejšie. Rozdelili sme ich do štyroch kategórií, z ktorých si vyberie naozaj každý: Nové a populárne; Z čoho budete mať zimomriavky; Keď si chcete oddýchnuť; Náučné.

1. Nové a populárne.

Fake Famous (HBO)

Nový dokument HBO ukazuje, čo sa skrýva v pozadí biznisu mnohých súčasných influencerov. Nakúpené softvérové algoritmy, ktoré vytvárajú dojem popularity, tisíce botov, od ktorých si môžete pravidelne nakupovať lajky či komentáre a falošný luxus, ktorý prezentujete, aby ste zaujali značky na spoluprácu. Je možné vyrobiť vďaka týmto nástrojom z troch „obyčajných“ ľudí influencerov? Uvidíte v sociálnom experimente od HBO.

Headspace: Guide to Meditation (Netflix)

V náročnej dobe hľadáme takmer všetci spôsoby, ako nám môže byť lepšie. Ako zvládnuť stres, ktorý nám priniesla pandémia, ako sa lepšie sústrediť na prácu, keď ju vykonávame zo svojich obývačiek či zo spální, alebo ako sa uvoľniť napriek neustálym povinnostiach. Pomôcť môže napríklad meditácia. Tá aj vďaka novému dokumentu z dielne Netflixu definitívne prenikla do mainstreamu. A to je pozitívne. Odpoveď na otázku Prečo? či Ako na to? nájdete v tomto 8 dielnom dokumente. Spoluzakladateľ spoločnosti Headspade Andy Puddicombe vás prevedie úplnými základmi až po meditáciu ako pravidelnú súčasť vášho života.

Reklama

History of Swear Words (Netflix)

Americká dokumentárna séria, ktorou sprevádza Nicolas Cage, objasňuje históriu nadávok z pohľadu odborníkov na etymológiu, kultúru či zábavný priemysel. Jednotlivé diely sú zamerané na konkrétne neslušné slová, objasňujú ich dosah, pôvod, aj to, ako sa časom menilo ich využitie.

2. Z čoho budete mať zimomriavky.

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (Netflix)

Príbeh amerického sériového vraha, ktorý v 70. rokoch uniesol, znásilnil a zavraždil desiatky mladých žien a dievčat možno poznáte vďaka dokumentu Conversations With a Killer: The Ted Bundy Tapes. Ak vás táto téma zaujíma, odporúčame aj film, ktorý v roku 2019 vzbudil veľké ohlasy na festivale Sundance. Nás zaujal najmä postavou rozprávačky – priateľky Teda Bundyho, ktorá s ním v období vrážd žila v jednom dome.

How To Fix a Drug Scandal (Netflix)

Dokumentárna séria sleduje životný osud dvoch chemičiek pracujúcich v štátnych laboratóriách skúmajúcich drogy zadržané pri ilegálnej činnosti. Prvá z nich Sonja Farak bola zatknutá v januári 2013 za krádež drog, Annie Dookhan zase čelila súdu pre neoprávnené zasahovanie do dôkazov. Tvrdila, že testovala dôkazy, ktoré v skutočnosti netestovala. Aký dopad malo ich správanie na tisíce kriminálnych prípadov?

When They See Us (Netflix)

Niekoľkodielna mini séria je inšpirovaná skutočným prípadom z roku 1989 a sleduje príbehy piatich mužov, ktorí boli krivo obvinení zo znásilnenia. Po vynútených priznaniach zločinu, ku ktorému polícii chýbalo množstvo dôkazov, časová os aj mnohé fakty, boli štyria chlapci odsúdení na maximálnu možnú mieru trestu pre mladistvých s výnimkou jedného, ktorý mal v čase spáchania trestného činu len 16 rokov a právny systém s ním zaobchádzal ako s dospelým. Tento seriál ukazuje dopad rasových predsudkov aj zlyhanie amerického súdneho systému či médií.

3. Keď si chcete oddýchnuť.

Night on Earth (Netflix)

Britský dokumentárny seriál odhaľuje skrytý život zvierat, ktorý môžeme pozorovať vďaka termokamerám. V niekoľkých dieloch nahliadneme do nočného sveta šeliem, ktoré hľadajú potravu pre svoje mláďatá, netopierov či žaby, ktorá dokáže prežiť aj zástavu srdca spôsobenú mínusovými teplotami. Krásny dokument, ktorý budete pozorovať s otvorenými ústami.

Missbehaviour (HBO)

Film s Keirou Knightley v hlavnej úlohe sleduje skupinu feministiek, ktorá sa rozhodne narušiť americkú súťaž krásy. Je inšpirovaný skutočnými udalosťami počas Miss World v roku 1970 a napriek „oddychovémmu“ spracovaniu s prvkami komédie, sa snaží poukázať na stále aktuálnu tému objektivizácie žien.

The Final Table (Netflix)

Kuchárska šou, v ktorej proti sebe bojuje 12 tímov, z ktorých každý pozostáva z dvoch profesionálnych šéfkuchárov. Ak máte radi dobré jedlo a chýba vám trošku adrenalínu, garantujeme, že túto šou budete sledovať so zatajeným dychom. A možno načerpáte nové kulinárske tipy.

4. Poučné.

Circus of books (Netflix)

Takmer pred 40 rokmi otvoril manželský pár Karen a Barry Masonovi obchod s pornografiou v Los Angeles, ktorý sa stal centrom miestnej gay komunity. Zaujímavý pohľad do života navonok celkom obyčajnej rodiny, ktorej príbeh sa odohráva na pozadí dejín boja za LGBTQ identitu.

Becoming Warren Buffett (HBO)

Reklama

Starší dokument o Warrenovi Buffettovi ponúka unikátny pohľad na život miliardára, ktorý stále žije vo svojom skromnom dome v Omahe a každý deň sa premiestňuje do tej istej malej kancelárie, v ktorej ako mladý muž začínal s podnikaním. Vďaka dokumentu môžete nahliadnuť do Buffettovho skromného života, morálnych zásad, ktorými sa riadi, a zistiť viac o ľuďoch, ktorí ho ovplyvnili.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?