25. februára 2021

Musíte si všetko zapísať, aby ste na to nezabudli? Alebo skôr patríte k ľuďom, ktorí neustále niečo hľadajú – od kľúčov až po dôležité doklady?

Naša pamäť sa pohybuje na určitej sínusoide a niekedy pociťujeme jej výpadky. Súvisí to nielen s vekom, ovplyvniť ju môže aj únava a informačná presýtenosť. Cítite, že zabúdate stále viac, ale nemáte ani „opicu“, ani neurologickú diagnózu? Potom je čas na tréning.

Mnemotechnické pomôcky

Čím je informácia, ktorú potrebujete v pamäti uchovať, zložitejšia, tým dôležitejšie je mať sa o čo oprieť. Mnemotechnické pomôcky fungujú ako slovná alebo obrazová konštrukcia – čím sú kreatívnejšie, tým lepšie. Najlepším príkladom je veta „brat má pri robote svoje vlastné zvyky“, vďaka ktorej sme si už na základnej škole zapamätali, ktoré sú obojaké spoluhlásky.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Aby pamäť fungovala, potrebuje mozog mentálnu potravu. Tu získava v podobe nových učebných procesov. Nedali ste si náhodu novoročné predsavzatie, že sa naučíte hrať na ukulele, alebo že začnete s japončinou?

Bez kvalitného spánku to nepôjde

Vedci z univerzity v Berkeley skúmali súvislosť medzi chatrnou pamäťou seniorov a spánkom. Zistili, že výpadky boli často spôsobené nedostatočným nočným odpočinkom. Dospelý človek potrebuje priemerne osem hodín spánku, niekto o dve hodiny viac, niekto zas menej. Potrebujete sa učiť na skúšku, alebo si niečo dôležité zapamätať? Prečítajte si to pred spaním, mozog si tak informáciu dobre uloží.

Reklama

A opäť ten šport

Štúdie lekára Davida Jacobsa z Minnesoty potvrdzujú, že tí, ktorí sa v mladosti pravidelne venovali športu (ideálne kardio cvičeniu), sa po 45. roku života ľahšie učili nové veci.

Strava ako pomocník

Všetko v našom tele je do určitej miery previazané. Kvalitný spánok, pohyb a zdravá strava zlepšia kondíciu nášho tela aj psychiky. Zaraďte do stravy morské ryby, orechy, olivový olej a zelený čaj a povzbuďte tým svoju pamäť.

Vizualizácia

Dôležitú novú informácia sa snažte s niečím vizualizovať, vytvoriť si v mysli jej obraz. Čím silnejší vnem to bude, tým viac sa vám v mysli otlačí to, čo si potrebujete zapamätať.

Spoločnosť

Pandémia síce medziľudským kontaktom veľmi nepraje, ale niekoľko štúdií poukazuje na to, že emócie, ktoré prežívame v kontakte s ďalšími ľuďmi, majú pozitívny vplyv na našu pamäť. Zatiaľ to môžeme trénovať aspoň na videohovoroch.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?