26. apríla 2021

Získať nadhľad, jasné uvažovanie a zlepšiť schopnosť sústrediť sa. Meditácia má mnoho výhod, ale dosiahnuť stav, keď dokážeme zastaviť prúd myšlienok, nie je jednoduchá úloha. Niekto nemá trpezlivosť, ďalšieho to nebaví, alebo si nedokáže predstaviť nájsť si na takú aktivitu čas.

Dôvod, prečo by sme mali meditáciu zaradiť do svojho pravidelného denného harmonogramu, tkvie vo všímavosti. Ak jasne vnímate svoje emócie a svet okolo, máte dojem, že držíte opraty svojho života pevne v rukách. Všímavosť ale môžete trénovať aj počas obyčajných aktivít, nemusíte preto hľadať tichý kút a sedieť v lotosovej pozícii.

Tu je päť jednoduchých pozícií, ako si uvoľníte myseľ a precvičíte si vnímavosť kdekoľvek.

Počas chôdze

V aplikácii Headspace na to existuje dokonca návod, ale vyskúšať to môžete pokojne sami. Keď najbližšie niekam pôjdete, na prechádzku alebo len od pracovného stola do kuchyne, vnímajte svoje telo. Ako na vás chôdza pôsobí? Pozorujte úplné maličkosti: ako sa chodidlo dotýka pevného povrchu, ako musíte prenášať váhu z jednej nohy na druhú, pohyb rúk.

Počas jedla

To je najčastejší okamih, kedy udržíme pozornosť. No väčšina z nás radšej počas jedla číta alebo debatuje so spolustolovníkom. Vyskúšajte si, aké to je, keď jete osamote a nemáte v dosahu telefón. Vnímajte jedlo vo svojich ústach, jeho konzistenciu, vôňu.

Reklama

Počas rozhovoru

Ako byť najlepším poslucháčom a ešte pri tom nechať svoju myseľ odpočinúť? Skrátka počúvajte, čo vám druhý hovorí. Nemyslite na to, čo odpoviete vzápätí. Umenie pozorne počúvať je ten najväčší dar, ktorý môžeme svojmu okoliu venovať.

V sprche

Pri návšteve kúpeľne často vznikajú revolučné myšlienky, čo je skvelé, ale úplne nám tak unikne pôžitok zmyslov, ktorý má naše telo vďaka prívalu teplej vody. Takže pri najbližšom sprchovaní len pozorujte, ako kvapky dopadajú na pokožku, akú majú teplotu, nasajte vôňu mydla alebo šampónu. Po náročnom dni je to instantný spôsob, ako na chvíľu celkom vypnúť.

Počas jogy

Hodina jogy je miesto, kde ambície musia zostať pred dverami. Len prežívať, čo vaše telo cíti, keď sa snažíte dostať do jednotlivých pozícií, je totiž veľkou výzvou. Ak cvičíte doma, nebudú vás počas ttréningu všímavosti rozptyľovať iní návštevníci kurzu, ktorým sa inokedy snažíte vyrovnať.

Autorkou článku je Anna Nosková, redaktorka Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?